Bratislava 16. augusta (TASR) - Podpredseda KDH Daniel Lipšic verí, že generálny prokurátor alebo minister spravodlivosti využijú svoje oprávnenie podať voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS) SR o prepustení Ivana Lexu mimoriadny opravný prostriedok, ktorým je sťažnosť pre porušenie zákona.
Verdikt NS SR o prepustení exriaditeľa SIS a poslanca za HZDS z väzby Lipšica veľmi prekvapil. Učebnicovejší príklad útekovej väzby totiž podľa podpredsedu KDH a bývalého vedúceho úradu Ministerstva spravodlivosti SR nie je možné nájsť. "Ak sa niekto pred trestným stíhaním skrýva dva roky v zahraničí, ide o klasický prípad útekovej väzby," spresnil.
Rozhodnutie NS SR prepustiť Lexu na základe zaujatosti sudkyne považuje Lipšic za nesprávne. V prípade, že by NS SR uznal námietku zaujatosti, rozhodnutie krajského súdu podľa neho nie je neplatné, pretože v tom čase išlo o neodkladný úkon rozhodovania o väzbe.
Lexa totiž nebol na Slovensko vydaný na základe medzinárodného zatykača, ale bol administratívne vyhostený. Keďže neexistoval vnútroštátny zatykač, neexistoval by právny titul, na základe ktorého by bolo možné Lexu na slovenskom letisku zadržať, vysvetlil podpredseda KDH.
Lipšic považuje za pozoruhodné, že rozhodovanie o sťažnosti Lexových obhajcov sa dostalo do senátu Štefana Minárika, ktorý je jedným z najbližších spolupracovníkov predsedu NS SR Štefana Harabina. Upozornil na to, že na súde by už podľa zákona mal fungovať systém prideľovania prípadov cez počítač. "Je pre mňa zarážajúce, že nefunguje a je možné, aby sa kauzy dostávali do senátov na základe nejasných a netransparentných kritérií," zdôraznil.
Predseda strany Smer Robert Fico verdikt NS SR o Lexovom prepustení rešpektuje. "Preto nebudem rozhodnutie súdu iným spôsobom komentovať," tlmočil Ficove slová pre TASR jeho hovorca Marek Maďarič.