Globsec opäť hostí čerstvý premiér. Prichádza šesťsto hostí.
BRATISLAVA. V čase, keď pozývali prvých hostí, bola premiérkou Iveta Radičová, šéfom diplomacie Mikuláš Dzurinda (obaja SDKÚ) a jedným z hostí Miroslav Lajčák ako vysoký európsky diplomat.
Vo štvrtok otvorí trojdňové medzinárodné fórum Globsec premiér Robert Fico (Smer), Lajčák tam už bude ako jeho minister zahraničných vecí a v mnohých diskusných paneloch budú mať zastúpenie noví štátni tajomníci jednofarebnej vlády Smeru.
Fico, ktorý musel svoju prvú vládu s Jánom Slotom a Vladimírom Mečiarom tvrdo brániť v Bruseli či Washingtone, dostal osem dní po prevzatí moci príležitosť predstaviť sa na jednej z najvýznamnejších medzinárodných konferencií.
Medzi top päť
V roku 2009 Fico predviedol, že úloha hostiteľa mu nezväzuje ruky. Na schôdzke NATO v Bratislave pred generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom vyhlásil, že vojna v Iraku je honbou za ropou a odmietol protiraketovú obranu NATO, ktorá sa Slovenska netýkala, ale hnevala Rusko.
Fakty
Globsec 2012
- 600 hostí zo 47 krajín sveta,
- traja prezidenti (Slovensko, Chorvátsko, Slovinsko) a dvaja premiéri,
- 22 súčasných či bývalých ministrov a štátnych tajomníkov,
- 39 veľvyslancov,
- 250 analytikov a expertov.
Vo štvrtok príde do Bratislavy na tri dni asi šesťsto hostí zo 47 krajín sveta – od prezidentov, cez premiérov a ministrov po vplyvné osobnosti v oblasti bezpečnostnej a zahraničnej politiky.
Medzi hosťami je aj zástupca šéfa NATO Alexander Vershbow, či Vitalij Kličko, svetový šampión v boxe a zároveň ukrajinský opozičný politik.
Medzinárodné fórum Globsec patrí podľa bývalého amerického veľvyslanca pri NATO Kurta Volkera do prvej päťky najvýznamnejších medzinárodných konferencií.
„Je to jedna z piatich akcií v kalendári, ktorú musíte navštíviť, ak ste od politiky závislí tak ako ja. Spolu s Bruselským ekonomickým fórom, Mníchovskou bezpečnostnou konferenciou, Konferenciou Lennarta Meriho a fórom Halifax,“ hovorí.
Pád vlády Ivety Radičovej a predčasné voľby odsunuli pôvodný termín konferencie z marca na apríl.
Pozvaní hostia potvrdili účasť v čase, keď nevedeli, kto vyhrá voľby a ujme sa moci. Účasť to neovplyvnilo.
„Organizujeme Globsec sedem rokov za každej vlády, hostia ho tak aj vnímajú – ako nadstranícky projekt v oblasti zahraničnej politiky, bezpečnosti a ekonomiky,“ hovorí Róbert Vass, generálny sekretár organizátora akcie Slovenskej atlantickej komisie.
Sopka pred dvoma rokmi
Podobnú situáciu už organizátori zvládli pred dvoma rokmi. Konferenciu začali pripravovať s ministrom zahraničných vecí Lajčákom a dokončili ju s ministrom Dzurindom.
Výbuch islandskej sopky totiž vtedy uzavrel nebo pre lietadlá a organizátorov donútil preložiť termín akcie na jeseň, keď už vládla Radičová. Tento rok si Lajčák a Dzurinda úlohy vymenili.
Pre novú vládu je konferencia príležitosťou formulovať pred vplyvným publikom prvé stanoviská napríklad k záchrane eura či k májovému summitu Severoatlantickej aliancie v Chicagu.
Prezident Ivan Gašparovič, premiér Fico, ministri zahraničných vecí a obrany či štátni tajomníci majú dohovorené viaceré bilaterálne stretnutia, väčšinou priamo v mieste konania konferencie.
„Považujeme za dôležité, že sa o európskej ekonomickej politike bude hovoriť v strednej Európe, v Bratislave,“ hovorí Guntram Wolff, zástupca riaditeľa európskeho think-tanku Bruegel, ktorý je spolu s NATO partnerom pri organizácii Globsecu.

Beata
Balogová
