Šéf slovenskej diplomacie si myslím, že Slovensko skôr či neskôr sa na uznanie Kosova odhodlá.
BRATISLAVA.
"Náš vzťah ku Kosovu bude závisieť od vývoja v Kosove, od vývoja dialógu medzi Belehradom a Prištinou. Chceme, aby sa normalizovala atmosféra v regióne, ale kým k tomu nedôjde, tak samozrejme, nie je dôvod, aby sme prehodnocovali náš vzťah ku Kosovu," povedal dnes médiám minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smer).
Slovensko patrí do pätice členských krajín EÚ, ktoré neuznali nezávislosť Kosova, ktorú v Prištine vyhlásili v roku 2008.
Aj preto Európsky parlament koncom marca prijal výzvu, v ktorej konštatuje, že by uvítal, keby tieto štáty nasledovali príklad ostatných 22 členských krajín únie.
Premiér Robert Fico (Smer) pritom krátko po marcových voľbách avizoval, že zatiaľ nevidí žiaden dôvod na uznanie samostatnosti Kosova.
Prezident Slovenskej atlantickej komisie (SAC) Rastislav Káčer priznáva, že je zložité hodnotiť vzťah Slovenska k tejto otázke z hľadiska mimovládnej organizácie.
Osobne si však myslí, že Slovensko skôr či neskôr sa na uznanie Kosova odhodlá.
"Ale malo by k tomu dôjsť takým spôsobom, aby s tým boli komfortní aj Kosovčania aj Srbi. Napokon, ak Srbi majú úprimnú európsku ambíciu a zdá sa, že postupujú veľmi progresívne vpred, i s podporou Slovenska aj SAC, musíme im pomôcť nájsť vzájomne uspokojivé riešenie," povedal Káčer.
Lajčák sa stretol s gruzínskym kolegom
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa dnes stretol s ministrom zahraničných vecí Gruzínska Grigolom Vašadzem.
Predmetom pracovného stretnutia boli predovšetkým otázky rozvoja bilaterálnej spolupráce a problematika nadchádzajúceho summitu NATO v Chicagu.
G. Vašadze zdôraznil, že európske a transatlantické integračné vzťahy zostávajú jednoznačnou prioritou gruzínskeho vedenia.
Obaja partneri potvrdili záujem o prehlbovanie spolupráce vo všetkých oblastiach a prediskutovali viaceré aktuálne medzinárodnopolitické otázky.
Dobrosusedský dialóg
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí sa na okraj medzinárodnej konferencie Globsec stretol aj so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Maďarska Zsoltom Némethom.
Prvé stretnutie vysokých vládnych predstaviteľov oboch krajín po nástupe novej vlády Slovenskej republiky bolo venované perspektíve slovensko maďarských vzťahov.
M. Lajčák vyjadril záujem Slovenska o dobrosusedský dialóg a pragmatickú spoluprácu s Maďarskom s dôrazom na realizáciu konkrétnych projektov v oblasti hospodárstva, dopravnej, energetickej infraštruktúry a cezhraničnej spolupráce, prinášajúcich prospech občanom oboch krajín.
Potvrdil tiež pripravenosť bilaterálne riešiť otvorené otázky vzájomných vzťahov.
Zároveň uvítal pozitívne povolebné posolstvá predsedu vlády a ministra zahraničných vecí Maďarska, vyjadrujúce záujem o dobrosusedskú spoluprácu. Tento záujem v rozhovore potvrdil i Zsolt Németh.