Nový minister financií odvolal šéfa Tiposu Miloša Ronca z funkcie. Tantiémy mu nepraje.
BRATISLAVA. Šéf Tiposu, nominant SDKÚ Miloš Ronec krátko pred výmenou vlády dostal 80-tisíc eur zo zisku, ktorý štátna lotéria dosiahla minulý rok.
Tantiémy mu 6. marca podpísal minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ, ktorý Ronca do funkcie dosadil.
Podľa dokumentov, ktoré denník SME získal, Mikloš odmenil celé vedenie Tiposu, ktoré nominovala bývalá koalícia.
Podpredsedovi predstavenstva, svojmu bývalému poradcovi Güntherovi Furinovi odsúhlasil 70-tisíc eur.
Rekordný zisk
Tipos
Podiel na zisku
šéf predstavenstva Miloš Ronec 80-tisíc eur podpredseda predstavenstva Günther Furin 70-tisíc členovia Homoľa, Bannert, Štefaničková po 60-tisíc šéf dozornej rady Peter Malík 60-tisíc členovia dozornej rady Štefanek, Manduchová, Hulák, Foltin po 30-tisíc
Piati členovia predstavenstva a piati členovia dozornej rady dostali spolu 510-tisíc eur.
Ronec odkázal, že za vyplatenými tantiémami sú „výborné hospodárske výsledky“.
„Rok 2011 bol z hľadiska zisku rekordným,“ tlmočil jeho stanovisko hovorca spoločnosti Rastislav Čépe. Tipos vlani dosiahol zisk 32,3 milióna eur, rok predtým 12 miliónov.
Ronec viedol Tipos od októbra 2010. Aký bol jeho mesačný plat, Tipos nezverejnil.
„Výšku odmien považujem za neprimeranú a je v príkrom rozpore s dobrými mravmi,“ hovorí nový minister Peter Kažimír zo Smeru. Ronca vo štvrtok odvolal z funkcie.
Pomohla rezerva
Zisk nezvýšili iba tržby z hazardných hier, hoci v porovnaní s rokom 2010 narástli o 11 miliónov na 314 miliónov.
Tipos priznal, že výsledok hospodárenia ovplyvnilo aj to, že prehodnotil výšku rezervy, ktorú si vytváral pre prípad, že by prehral súdny spor s cyperskou firmou Lemikon.
Vedenie lotérie ju znížilo, pretože predpokladá, že na súde uspeje. O koľko, Tipos neprezradil.
Odkázal na účtovnú uzávierku z roku 2011, ktorá v Zbierke listín na súde ešte nie je prístupná. V roku 2010 bola rezerva 26 miliónov eur.
Predtým nič nemali
V roku 2009, keď sa tržby z hazardných hier medziročne zvýšili o 10 miliónov, topmanažéri Tiposu zo zisku nič nedostali. Tantiémy sa podľa Čépeho nedávali od roku 2008.
Prečo minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ vedeniu lotérie teraz odsúhlasil 510-tisíc eur, sa zistiť nepodarilo. Mobil nedvíhal.
„Nebola to moja agenda. Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal bývalý štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška.
Po nástupe do vlády Ivety Radičovej Mikloš pritom žiadal, aby sa štátni manažéri uskromnili.
„Úsporné opatrenia sa dotkli bežných zamestnancov vo verejnom sektore i ústavných činiteľov. Rovnako by k ozdraveniu verejných financií mali prispieť aj manažéri vo firmách s vlastníctvom štátu,“ napísal o zvýšení efektívnosti fungovania verejného sektora.
Do reči im nie je
Členka predstavenstva Katarína Štefaničková odmietla komentovať 60-tisíc eur, ktoré dostala.
„Za spoločnosť v každom prípade u nás hovorí hovorca,“ odbila otázku. Na hovorcu odkázali aj Günther Furin z predstavenstva a Roman Foltin z dozornej rady.
Miklošov krok nehodnotí ani bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ. „O prípade nemám žiadne informácie, neviem sa k uvedenej veci vyjadriť.“
Inde manažérom nepridali
Bývalí ministri Ján Figeľ ani Juraj Miškov štátnym manažérom tantiémy neodobrili.
BRATISLAVA. Topmanažéri v štátnych akciových spoločnostiach bežne neberú podiely zo zisku.
„V rezorte dopravy neboli vyplácané tantiémy vedúcim pracovníkom takýchto spoločností,“ odkázal po hovorcovi bývalý minister dopravy Ján Figeľ z KDH.
Bez tantiém ostali aj vrcholoví predstavitelia štátnych firiem, ktoré spadajú pod ministerstvo hospodárstva.
„Nepovolil som ich vyplácanie. Som presvedčený, že štátni manažéri slušne zarábajú. Neraz majú viac ako premiér. V čase, keď sa šetril každý cent, im to musí stačiť,“ povedal bývalý minister Juraj Miškov z SaS.
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková potvrdila, že vedenie štátnej poisťovne, ktorá za rok 2011 vykázala zisk 5,7 milióna eur, nemá na tantiémy nárok.
Ak sa ministerka zdravotníctva za Smer Zuzana Zvolenská rozhodne predstavenstvo poisťovne vymeniť, odvolaní nedostanú odstupné ani odmenu.
S odstupným môže odísť vedenie bratislavského letiska, ktorého akcionárom je ministerstvo dopravy. Hovorkyňa letiska Dana Madunická povedala, že s malými úpravami stále platia pravidlá odmeňovania z roku 2006.
Ak sa Smer rozhodne stiahnuť šéfa letiska Maroša Jančulu, odíde približne s 10-tisícovou odmenou. Rovnakú sumu by dostali aj členovia predstavenstva Jaroslav Mach a Juraj Mitka.
mm, ava

Beata
Balogová
