BRATISLAVA. Stretli sa prvýkrát po nástupe druhej vlády Roberta Fica.
Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh a slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sľúbili, že vzťahy oboch krajín budú lepšie než za prvej Ficovej vlády.
Maďari ich chcú také ako v časoch vlády Ivety Radičovej.
„Minulá skúsenosť s Ficovou vládou nebola veľmi pozitívna. Predchádzajúca vláda bola otvorená dialógu, no, bohužiaľ, nemala politickú moc. Dúfam, že v budúcnosti už budeme mať oboje,“ povedal pre SME Zsolt Németh, ktorý prišiel do Bratislavy na konferenciu Globsec.
Európska únia sa podľa neho nemusí báť dvoch silných premiérov – Orbána a Fica.
„Európa čelí veľmi vážnym problémom, ktoré si vyžadujú tvrdé rozhodnutia.“
Orbána a Fica sa báť netreba
Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničia ZSOLT NÉMETH verí, že s druhou Ficovou vládou budú vychádzať lepšie.
Vzťahy s Maďarskom za prvej vlády Roberta Fica boli veľmi problematické. Aké budú s jeho druhou vládou?
„Minulá skúsenosť s Ficovou vládou nebola veľmi pozitívna. Za posledné dva roky sa vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom výrazne pohli dopredu. Dokázali sme sa dohodnúť na plynovode, mostoch, rámcovej dohode na rozvoji pohraničných regiónov a podobne. Mali sme veľmi intenzívny dialóg na úrovni inštitúcií. Dnes som sa stretol s ministrom zahraničia pánom Miroslavom Lajčákom a dohodli sme sa, že dialóg z ostatných dvoch rokov musí pokračovať. Predchádzajúca vláda bola otvorená dialógu, no, bohužiaľ, nemala politickú moc, aby presadila to, na čom sme sa dohodli. Dúfam, že v budúcnosti už budeme mať oboje, dialóg aj politickú moc na realizáciu kompromisov.“
Ktorý problém vo vzájomných vzťahoch treba riešiť hneď?
„Nechcel by som vypichnúť jeden konkrétny problém. Najdôležitejšie je, že máme záujem o dialóg zameraný na riešenie problémov.“
Nemusí sa Európa obávať dvoch premiérov členských krajín, ktorí majú veľkú väčšinu v parlamente?
„V súčasnej situácii Európskej únie je jednou z najsúrnejších otázok, či vlády dokážu uskutočniť to, čo sľúbili. Je to veľmi priaznivá situácia, že na Slovensku a v Maďarsku máme vlády, ktoré dokážu uskutočniť akékoľvek záväzky.
V našom prípade dvojtretinová väčšina je trochu väčšia než je na Slovensku, ale nie je to nevýhoda. Naopak, v našich krajinách je výhodou, že máme taký silný mandát. Európska únia čelí vážnym problémom, ktoré si vyžadujú tvrdé rozhodnutia.“

Beata
Balogová
