SME

Glváč: Dve percentá HDP na obranu nehrozia

Nový minister obrany odmieta úvahy o rozsiahlej modernizácii, na ktorú Slovensko nemá peniaze.

Martin Glváč.Martin Glváč. (Zdroj: SITA)

Nový minister obrany odmieta úvahy o rozsiahlych modernizačných projektoch, na ktoré Slovensko nemá peniaze.

BRATISLAVA. Slovenskej republike v najbližšom období nehrozí, že by mohla investovať do obrany dve percentá HDP, ako to vyžaduje politická dohoda členov NATO.

V rozhovore pre TASR to povedal nový minister obrany Martin Glváč, ktorý sa zúčastnil na bezpečnostnom fóre GLOBSEC v Bratislave.

Armáda má hľadať rezervy

"Potrebujeme zhovievavosť, efektívne programy, možno spoločné obstarávania, spoločné projekty typu V4 ako povedal premiér Robert Fico. Dnes som sa rozprával s ministrom obrany Česka (Alexandrom Vondrom, pozn. TASR), aby sme si vedeli povedať, čo vieme urobiť lacnejšie, kde vieme ušetriť, kde vieme spolu obstarať a dostať sa cenou nižšie... Ale ja si uvedomujem, že k dvom percentám sa nedostaneme a myslím si, že si to uvedomujú aj všetci v NATO," komentoval Glváč.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci minister avizuje, že sa bude usilovať o zachovanie sociálneho systému vojakov, ministerstvo bude podľa neho hľadať všetky možné spôsoby ako šetriť verejné financie.

Odmieta preto úvahy o rozsiahlych modernizačných projektoch, na ktoré Slovensko nemá peniaze. Aj preto už oslovil predstaviteľov Ozbrojených síl, aby hľadali rezervy, kde by ministerstvo mohlo ušetriť.

Personálne náklady by sa mali znížiť aj v civilnej zložke rezortu.

"Ako príklad poviem, je tam úrad právnych služieb a ďalší právnici sú na iných sekciách. Tu by som chcel, aby sme možno dve sekcie zlúčili," povedal.

Koľko civilistov v rezorte obrany by tak mohlo prísť o prácu, dnes minister ešte nechcel konkretizovať.

Stratový Vojenský opravárenský podnik

Exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) však hovoril o stovkách zamestnancov. "Nie je mojím cieľom prepustiť ľudí, ale efektívne s nimi narábať a používať tam, kde treba," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Prehodnotiť by sa podľa neho mohol aj finančný stav niektorých organizácií, ktoré zriaďuje rezort a v súčasnosti sú v zlej ekonomickej situácii.

"To je napríklad VOP (Vojenský opravárenský podnik), ktorý je po reštrukturalizácii vo veľmi zlej ekonomickej situácii. Na jednej strane je tam zamestnanosť nejakého regiónu, na druhej strane potreba rezortu," poznamenal.

Vershbow: Očakávame, že financovanie obrany sa po kríze vráti na 2% HDP

Aliancia od členských krajín očakáva, že sa so zlepšujúcou ekonomickou situáciou bude zlepšovať aj financovanie obrany.

Slovensko nie je ani zďaleka jedinou krajinou, ktorá neplní politickú dohodu NATO o investovaní dvoch percent HDP do svojej obrany. Táto skutočnosť vytvára tlak v Severoatlantickej aliancii, keďže je nevyhnutné aj s menším počtom peňazí zachovať väčšinu súčasných spôsobilostí i schopnosť pôsobiť v prebiehajúcich operáciách.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci Aliancia v súčasnosti hľadá iné východiská na riešenie vzniknutej situácie, od členských krajín očakáva, že sa so zlepšujúcou ekonomickou situáciou bude zlepšovať aj financovanie obrany. V rozhovore pre TASR to konštatoval zástupca šéfa NATO Alexander Vershbow na bezpečnostnom fóre GLOBSEC.

"Snažíme sa hľadať spôsoby ako čo najlepšie využiť spôsobilosti, ktoré máme v týchto časoch, využívajúc metódy, ktoré spadajú do pojmu Smart defence... Musíme hľadať cesty ako prekonať toto obdobie scvrkávajúcich sa rozpočtov. Ale tiež dúfame, že s tým ako bude ekonomika rásť, výdavky na obranu sa vrátia na pôvodnú úroveň. Dvojpercentná hranica je stále to, k čomu Aliancia bude nabádať," podčiarkol.

Vershbow vyzdvihol príspevok Slovenska v rámci operácií NATO. Zdôraznil pritom prínos slovenských vojakov v Afganistane i prácu našich špeciálnych jednotiek v tejto ázijskej krajine. "Je to značný záväzok pre malú krajinu... Špeciálne jednotky preukázali svoju hodnotu v Afganistane, keď pomohli vyradiť z boja niektorých bojovníkov Talibanu," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupca šéfa NATO sa neodvážil špecifikovať, aké spôsobilosti Aliancia od Slovenska očakáva. O tejto otázke musia podľa neho rozhodnúť experti. Ako príklad však spomenul, že naša armáda je ešte z čias Československa známa odbornosťou v boji s chemickými či biologickými hrozbami.

"Je to jedna z oblastí, kde by možno spojenie s Českom a ďalšími partnermi z V4 mohlo by byť veľmi významným prínosom pre Alianciu," doplnil. Spomenul aj vysokú profesionalitu, s ktorou naši vojaci cvičia afganské jednotky.

tasr

Krajiny V4 by mali užšie spolupracovať

Vyšehradská štvorka chce spoluprácou šetriť peniaze, aby ich následne mohla použiť efektívnejšie. To znamená, ponechať ich v systéme obrany.

Krajiny Vyšehradskej skupiny (V4) by mali začať užšie spolupracovať v oblasti obrany a zdieľať niektoré spôsobilosti. Túto iniciatívu bude v nasledujúcom období presadzovať pracovná skupina DAV4, ktorá v priebehu posledného roka spolupracovala na medzinárodnej úrovni s cieľom zadefinovať oblasti a spôsoby možnej kooperácie krajín.

SkryťVypnúť reklamu

"Účel regionálnej spolupráce v rámci V4 by v skutočnosti nemal byť o tom ako ušetriť peniaze v zmysle vziať ich zo systému, pretože väčšina našich krajín realizovala drastické škrty v obranných rozpočtoch... Chceme šetriť peniaze, aby sme ich utratili efektívnejšie. To znamená, ponechať ich v systéme," poznamenal jeden z členov DAV4 Jan Jireš.

Hoci myšlienka takejto spolupráce nie je nová, predstavitelia DAV4, ktorí dnes svoje závery prezentovali na bezpečnostnom fóre GLOBSEC, veria, že tentoraz bude úspešná. Dôvodom je odlišná ekonomická i politická situácia. "Narážame na dno a z toho dna sa musíme odpichnúť a toto si začínajú uvedomovať oveľa viac všetci, ktorí boli skeptickí voči tejto spolupráci," poukázal Rastislav Káčer, prezident Slovenskej atlantickej komisie (SAC), ktorá projekt DAV4 zastrešuje.

SkryťVypnúť reklamu

USA platia najviac

Aj členovia DAV4 hovoria o ekonomických dôvodoch. Tomáš Valášek zdôraznil, že škrtanie v obranných výdavkoch ešte výraznejšie odhalilo rozdiel vo financovaní činnosti NATO. Z každého dolára, ktorý utratí Aliancia, štatisticky až 75 centov ide z rozpočtu USA, kým pred desiatimi rokmi to bolo len 50 centov.

"Odkaz z Washingtonu je jasný - toto nie je fér a my to nebudeme tolerovať," poukázal. Táto skutočnosť a znižujúce sa spôsobilosti armády podľa neho vytvárajú tlak na to, aby sa tentoraz spolupráca začala realizovať.

Ďalší člen skupiny István Gyarmati z Maďarska poukázal aj na ďalší aspekt, ktorý zväčšuje pravdepodobnosť, že sa spolupráca krajín centrálnej Európy v oblasti obrany skutočne zlepší. Kľúčová otázka je totiž podľa neho dôvera medzi krajinami.

SkryťVypnúť reklamu

"Pred 20 rokmi tu nebola dôvera medzi viacerými členmi V4. Teraz sme si zvykli pracovať spolu. Možno si neveríme na sto percent, ale to nikto," poznamenal. Zástupcovia skupiny si pritom nemyslia, že prekážkou prípadnej spolupráce v oblasti obrany by mohli byť zložité vzťahy medzi Budapešťou a Bratislavou. "Čelíme vo veľkej miere rovnakým bezpečnostným výzvam, sme súčasťou jedného regiónu a budeme susedmi, či tu bude taká alebo onaká vláda. Treba začať od projektov, ktoré sú možno menej ambiciózne a na základe, ktorých sa bude ďalej budovať dôvera," myslí si Káčer.

Najskôr menšie projekty

Aj Valášek hovorí o tom, že na začiatku by sa mohli realizovať menšie projekty. "Vieme sa dohodnúť napríklad na tom, že vojenské akadémie sa budú špecializovať. Na Slovensku sa budú realizovať určité kurzy pre všetky krajiny V4, ale nebudú možno iné, lebo v rámci nich sa bude prednášať napríklad v Maďarsku," priblížil svoju víziu.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto menej ambiciózne projekty by sa podľa predstaviteľov DAV4 mohli začať realizovať už v priebehu dvoch rokov. V prípade väčších projektov, ako je spoločné obstarávanie či spoločná ochrana vzdušného priestoru, však podľa nich pôjde skôr o dlhodobejšiu perspektívu.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 691
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 224
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 427
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 318
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 997
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 634
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 491
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 300
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
Coco Gauffová.

Dvadsaťjedenročná Američanka chce zapôsobiť aj mimo tenisu.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu