SME

Uviazlo Slovensko v 50. rokoch?

Trinásť príkladov, ktorými Slovensko pripomína starú Ameriku.

(Zdroj: FOTOLIA)

Málokedy sa hitom slovenského Facebooku stane text písaný po anglicky, zvlášť keď má viac ako dva-tri odseky. Článok ALLANA STEVA sa dá počítať na strany, no i napriek dĺžke si ho prečítalo alebo komentovalo množstvo slovenských čitateľov.

Pútavá na ňom nebola len otázka v titulku: Uviazlo Slovensko v 50. rokoch?, ale aj príklady, ktorými ju Allan Stevo odôvodňuje. A ako sám zdôrazňuje, nemyslí to zle, práve naopak, viaceré naše obyčaje, ktoré sa Američanom už môžu zdať smiešne alebo neuveriteľné, by nám skôr mali závidieť.

SkryťVypnúť reklamu

Získali sme od neho súhlas jeho text preložiť, skrátiť a spracovať, takže to môžete posúdiť sami.

Ľudia často považujú minulosť za starú aj zlú, ja sa však pokúšam nepovažovať všetko staré za zlé. Takisto si nemyslím, že čas vždy prináša len pokrok.

Nižšie uvádzam príklady, ktoré sú podľa mňa obdivuhodné a stoja za zmienku. Sú to aspekty kultúry na Slovensku, ktoré z praktických dôvodov kedysi uplatňovali aj Američania.

Aj keď ja som v 50. rokoch ešte nebol na svete, mnohí Američania, ktorí navštívili Slovensko, mi povedali, že je to ako Amerika z tých čias.

Znie to, ako by Slovensko „uviazlo“ v 50. rokoch? Považujete niektoré príklady za dobré? Alebo zlé?

Nemám v úmysle rozpútať nejakú bezduchú nostalgiu, ale skôr diskusiu, či niektoré veci z americkej minulosti a slovenskej prítomnosti nie sú dosť dobré na to, aby sme ich zopakovali.

SkryťVypnúť reklamu

1. Do mesta sa obliekame slušne

Američania nemajú problém ísť do obchodu v niečom, čo sa podobá na pyžamo a je to také otrhané a voľné, že by sa malo nosiť maximálne v súkromí. Slováci majú iný prístup – či už idú do práce, do obchodu alebo na rande, vždy sa snažia vyzerať dobre. Zdá sa, že slovenským ženám neprekáža ani to, ak musia utekať na autobus vo vysokých podpätkoch. Iné je to už za vlastným plotom.

2. Nedeľa je sviatočný deň

Veľa amerických kostolov je v nedeľu plných, to síce neplatí aj pre slovenské kostoly, nedeľa sa však na Slovensku stále svätí. Na cestách je len slabá premávka, na uliciach je málo ľudí, obchody aj reštaurácie bývajú zavreté. Ľudia zostávajú doma alebo idú na záhradku. Na nedeľný obed si pripravia dobré jedlo, ktoré potom po zvyšok týždňa dojedajú, okolo stola sa v ten deň zhromaždia celé rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

3. Cestovanie vlakom je elegantné

Aj keď máte rezerváciu len do druhej triedy, vlakom si môžete pocestovať po krajine celkom štýlovo. Veľmi dobrá železničná sieť je pozostatkom bývalých čias. Z bodu A do bodu B sa dostanete s prekríženými nohami, môžete si čítať noviny v kupé oddelenom od ostatných cestujúcich a pozorovať krásu prírody okolo seba, alebo si aj pospať.

4. Sušičky

Zo stovky domácností, ktoré som navštívil, som iba v jednej z nich našiel sušičku, aj to bola vlastne domácnosť Američana. No každá slovenská domácnosť má skladací sušiak. Videl som ho aj v tých najmenších domácnostiach. Kým som neprišiel na Slovensko, nevedel som si predstaviť, že by som sa mohol bez sušičky obísť.

Tu mi museli ukázať, čo mám vlastne s mokrými šatami urobiť, a mal som pocit, že Slovensko je zaostalá a čudná krajina. Je však dobré, ak vás situácia prinúti prehodnotiť isté veci.

SkryťVypnúť reklamu

Už za krátky čas som si hovoril, prečo preboha toľkí Američania vlastnia sušičky? Pripomína mi to NASA, ktorá vynaložila obrovské peniaze na vývoj pera, ktoré by písalo aj v bezváhovom stave, kým Sovieti odporučili kozmonautom používať ceruzky.

FOTO - FOTOLIA

5. Slovensko sa nesúdi

Myslím, že termín „stará dobrá zábava“ sa viaže k časom, keď bola Amerika uvoľnenejšia a menej náchylná súdiť sa pre všetko.

Nie je veľmi férové porovnávať Slovensko a Ameriku v tomto aspekte, pretože nevedno, ako radi by Slováci chodili na súdy, ak by sa ich súdnictvu dalo veriť, a ak by aspoň občas na súde dosiahli niečo, čo by sa mohlo zdať spravodlivé a morálne.

Viditeľný rozdiel je v predstave, čo znamená bezpečnosť. Za každým rohom číha doslovne smrť, ale predsa si Slováci vedia poradiť. Koľkokrát som videl starenku, ktorá strašne spadla, ale sama sa vzápätí pozbierala, oprášila sa a utekala na ďalší autobus.

SkryťVypnúť reklamu

Zavolať si sanitku nie je v slovenskej povahe, Slováci sú veľmi odolní. Alebo niečo také, ako je Slovenský raj, ktorý má tie najdlhšie, najmokrejšie a najšmykľavejšie rebríky. Je vlastne dosť hlúpe dať sa na to, ale zažijete pritom „starú dobrú zábavu“. V Amerike by ho na súdny príkaz zavreli tak do troch dní.

6. Jedenie masti je povolené

Bravčová masť aj oškvarky sa na Slovensku jedia. Kým v Amerike je spoločensky a medicínsky toto jedlo už desaťročia vylúčené z jedálneho lístka, poniektorí experti na stravu dnes, naopak, povedia, že Slováci to vlastne robia dobre.

Ukazuje sa, že prírodný tuk a maslo sú zdravšie ako umelo pripravené náhrady margarínového typu. O kalóriách a diétach sa síce občas hovorí, ale žiadni vedci nevedia lepšie ako ich vlastné mamičky, čo je pre deti dobré.

SkryťVypnúť reklamu

7. Alkohol je dovolený

Pitie alkoholu je dovolené aj v slušnej spoločnosti. Ak robíte biznis so Slovákom istého veku, máte prakticky istotu, že v jednom momente sa na stole objaví podomácky robený alkohol ako súčasť prejavu pohostinnosti.

Alkohol je akceptovanou súčasťou kultúry, dokonca aj na pracovisku a v pracovnom čase. Slovenskí barmani síce poväčšine nevedia urobiť dobrý kokteil, ale to aj preto, že Slováci pijú nemiešaný alkohol. Nevšimol som si nejaké spoločenské zákazy týkajúce sa alkoholu, kým sa vie človek kontrolovať. Na návšteve si ho nemusíte pýtať, pre vášho hostiteľa je signálom, že chcete viac, jednoducho to, že dopijete, čo ste mali naliate.

Polícia má však nulovú toleranciu požívania alkoholu počas šoférovania. Niekto by si myslel, že ruka v ruke so spoločenskou toleranciou pôjde aj tolerancia pitia pri šoférovaní, ale opak je pravdou – šoférovanie v podnapitom stave predstavuje na Slovensku problém.

SkryťVypnúť reklamu

8. Zabíjačky

Veľa mladých ľudí na Slovensku vie, ako sa chovajú i zabíjajú prasce, či už žijú, alebo nežijú na dedine. Aj v Bratislave nájdete podchvíľou niekoho, kto tieto praktiky pozná, Slováci si totiž uchovávajú blízky vzťah k rodným dedinám, ale aj k cyklom života.

Keď sa dívam, ako prirodzene Slováci a Slovenky každého veku spolunažívajú s prírodou, nedá sa cítiť nič iné ako obdiv – skutočne to vyzerá ako spôsob života, pre aký bol človek stvorený. Iróniou je, že kým slovenská kultúra začína opúšťať tieto tradičnejšie formy života, niektorí Američania sa znovu začínajú dívať do minulosti. Nepredstavujem si, že každý Američan si krájal v 50. rokoch svoje vlastné mäso, ale mám pocit, že dokonca aj mestskí Američania mali v tom čase intímnejší kontakt s prírodou ako dnes.

SkryťVypnúť reklamu

9. Reštaurácie

Jedenie v reštauráciách nie je na Slovensku časté. Rodina ide do reštaurácie na obed len pri špeciálnych príležitostiach ako sú promócie, babičkin kar, synova svadba či otcova päťdesiatka. Toto konštatovanie je menej pravdivé pre Bratislavčanov ako pre zvyšných 95 percent Slovákov.

10. Domáce jedlá

Domáce jedlo je, naopak, v mnohých rodinách bežné. Pravdupovediac, Slováci varia radi domáce jedlá dokonca aj zo surovín. Hoci veľmi veľa žien na Slovensku pracuje, stále prevláda predstava, že matka, ktorá doma nevarí, sa o rodinu nestará. Zodpovednosť ženy v rodine je taká veľká, že dokonca váham nad tvrdením, že Slovensko je v istých ohľadoch matriarchálna spoločnosť. Ale to je už iná téma.

11. Varenie bez polotovarov

Keď som prišiel na Slovensko po prvý raz, bolo takmer nemožné nájsť akékoľvek polotovary. Stačí sa pozrieť na webové stránky s receptami, pri príprave ktorých sa takmer nepoužívajú polotovary. Večere z mikrovlnky či predpripravené halušky si síce už začínajú nachádzať v obchodoch svoje miesto, ale stále sú skôr výnimkou než pravidlom.

SkryťVypnúť reklamu

12. Politická korektnosť nie je vítaná

Máme celý zoznam tém, ktoré by sme nemali spomínať a ktoré vychádzajú z predstavy, čo by bolo správne povedať, aby ste urazili čo najmenej ľudí.

Slováci vnímajú tému politickej korektnosti dramaticky odlišne. Sú úprimní až priveľmi.

Zaujímavé je, že napriek americkým garanciám slobody prejavu nie je náš prejav nakoniec až taký slobodný. Naproti tomu Slováci, ktorí majú za sebou dlhšiu skúsenosť s obmedzeniami slobody prejavu, sú v mnohých situáciách absolútne neochotní nechať si pre seba to, čo majú na duši.

Tento koncept prekračuje hranice zachovania „dekóra“, ktoré si spájam s Amerikou 50. rokov. Idea autocenzúry v duchu politickej korektnosti vyzerá ako niečo, čo sa rozvinulo až v poslednej časti 20. storočia. Slovensko žije vo všeobecnosti bez vedomia americkej pliagy politickej korektnosti.

SkryťVypnúť reklamu

13. Slovenskí muži musia byť džentlmeni k ženám

Ak muž stretne ženu, pobozká ju na obe líca, podajú si ruky a otvorí jej dvere, donesie nákup a celkovo bude voči nej zdvorilejší. Aj feministické Američanky, ktoré som na Slovensku stretol, upadali do mdlôb, keď sa k nim chlapi správali ako k tomu lepšiemu pohlaviu.

Americkí muži vrátane mňa zostali zaskočení feministickým hľadaním rovnosti. Zakaždým sa pýtame, či sa bude žena pri nejakom prejave láskavosti hnevať, či sa nebude cítiť urazená. Slovenskí muži na to nedbajú.

Básnik a spisovateľ Allan Stevo má slovenské korene a pochádza z Chicaga. Svoje zážitky a postrehy zo Slovenska spísal na blogu www.52inSk.com.

Autor: Spracovala Zuzana Uličianska

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu