BRATISLAVA. Za pár stoviek eur možno na internetových dražbách získať údajné úlomky z častí transoceánskeho parníka Titanic, ktorý sa potopil pred sto rokmi. Zákon také obchody nezakazuje, pochybnosti môžu byť o originalite predmetov.
Kúsok kovu veľký asi päť krát sedem milimetrov vlastní žilinský podnikateľ Štefan Comorek. „Získal som ho asi pred troma rokmi zhruba za 300 dolárov cez jeden renomovaný dražobný portál. Je k tomu aj certifikát originality,“ hovorí šéf baru Bonanno v Rajeckých Tepliciach. V roku 2010 sa v jeho bare elitní právnici zabávali na masakre v Devínskej Novej Vsi.
Certifikát originality Podnikateľ najskôr sľúbil, že certifikát ukáže, na druhý deň povedal, že do uzávierky novín to už nebude možné, lebo je pracovne vyťažený.
„Certifikát originality musí mať vždy číslo, ktoré sa dá overiť v inštitúcii, ktorá ho vydala,“ hovorí Martin Mankovecký z portálu aukcie.sk.
Ak predmet oficiálne potvrdenie nemá, obchod je len vecou dôvery medzi predávajúcim a kupujúcim. Certifikáty sa podľa Mankoveckého vydávajú najmä v USA na základe stanovených podmienok.
Certifikát má aj kúsok dreva, ktorý v piatok niekto vydražil za 232,5 dolára na portáli ebay.com. Vyvolávacia cena bola 99 centov. Popis predmetu hovorí, že pôvodný kus vylovila pár dní po tragédii jedna zo záchranných lodí.
Rozmnožiť a predať Ďalší majiteľ drievko rozdelil na viacero menších častí a rozpredal. Malo by ísť o časť z dverí. V aktuálnej ponuke sú tiež kúsky uhlia z potopeného parníka.
Hoci obchod s predmetmi z Titanicu je prísne regulovaný, musia byť napríklad vystavované a zbierky musia zostať v celku, v týchto prípadoch polícia nemá jednoznačné stanovisko.
„Každý prípad treba skúmať individuálne. Keď sa niekto domnieva, že ide o protiprávne konanie, môže podať podnet,“ hovorí Jana Pôbišová z policajného prezídia.
Starožitník Jozef Mikšík z obchodu Antik Praha, ktorý sa o tému zaujíma, zatiaľ nepočul, že by niekto ponúkal na predaj predmety vylovené z potopeného vraku. Ak by sa také niečo objavilo, išlo by podľa neho o podvod.
„Z Titanicu nemôže nikto nič len tak odniesť. Je to technicky nemožné,“ tvrdí. „A všetko, čo sa vybralo, je zaregistrované a strážené. Každá fľaša, každá maličkosť.“
Vrak leží v hĺbke takmer štyri kilometre. O krádežiach vecí z Titanicu však hovoril pre National Geographic Bob Ballard, ktorý ho v roku 1985 na morskom dne objavil. Umožňujú ich podľa neho podmorské roboty.
Nakladanie s vylovenými predmetmi riešili viackrát americké súdy. Teraz sa vrak dostal pod ochranu UNESCO, čo znamená, že signatárske štáty môžu zabaviť ukradnuté predmety či zabrániť ďalšiemu ničeniu a rabovaniu trosiek lode.
Kliknite TU pre zväčšenie infografiky.

Beata
Balogová
