BRATISLAVA. HZDS po neúspešných voľbách čaká na odchod Vladimíra Mečiara. Oznámiť by ho mal v sobotu na republikovom predstavenstve.
Čo bude so stranou, ktorá má stále najväčšiu členskú základňu a ešte pred desiatimi rokmi získala najviac hlasov vo voľbách, jasné nie je.
Bývalý poslanec strany Jozef Halecký očakáva, že vedenie odstúpi. „Ale ťažko si viem predstaviť, kto by vedenie prevzal. Bude to dosť ťažké aj po stránke finančnej.“
Rezignáciu najvyšších funkcionárov pripúšťajú aj ďalší predstavitelia. Čo bude so stranou, nevedia.
„Boli otázky na okresy, výsledok je, že chcú pokračovať,“ nádeja sa bývalá vicepremiérka a poslankyňa Katarína Tóthová.
Pred voľbami Mečiar tvrdil, že ak sa HZDS nedostane do parlamentu, zloží funkciu on aj podpredsedovia. Po voľbách, v ktorých získala strana necelé percento hlasov, sa už neozval. Nekomunikuje ani s predstaviteľmi hnutia, ktorých sme oslovili.
„Nebol som s ním v kontakte. Vraj je chorý, má zápal horných dýchacích ciest, taký predĺžený,“ dodáva Halecký, ktorý je lekár.
Vyše dvadsať rokov s Vladimírom Mečiarom a HZDS na fotkách
Pozrite si fotogalériu >>
Prečo vás trápi Mečiar?
Volebné zisky
1992 - 1 148 625 hlasov 1994 - 1 005 488 hlasov 1998 - 907 103 hlasov 2002 - 560 691 hlasov 2006 - 202 540 hlasov 2010 - 109 480 hlasov 2012 - 23 772 hlasov
Stanovisko Mečiara získať nemožno. Dlhoročného hovorcu Stanislava Hábera, ktorý bol aj na kandidátke, strana po voľbách zrušila.
Jeho mobil niekoľko dní nikto nedvíhal. Rovnako ani telefóny v kancelárii predsedu v bratislavskom sídle na Tomášikovej ulici.
Dovolať sa nedá ani do kancelárií podpredsedov Rolanda Lampera, Jána Bodnára a Juraja Koneviča, ktorí sú pre verejnosť neznámi.
Šéf HZDS a trojnásobný premiér, ktorý dva razy neúspešne kandidoval za prezidenta, bude mať v júli 70 rokov.
Ústredný tajomník Tibor Cabaj na otázku, čo je s Mečiarom, neodpovedá. „To sú naše vnútorné záležitosti. Neviem, prečo vás to trápi.“
Na základe volebného výsledku strana prišla o príspevok od štátu, čím sa ešte viac prehĺbia finančné problémy.
Aktuálne údaje Cabaj neposkytol. Z výročných finančných správ vyplýva, že v strate je HZDS od roku 2009.
Na marcové voľby podľa správy, ktorú odovzdalo minulý týždeň ministerstvu financií, minulo vyše 212-tisíc eur. Z darov nezískalo ani euro.
Hlavným zdrojom príjmov sú členské príspevky, ktoré však nepokryjú ani náklady na volebnú kampaň. V roku 2010 to bolo niečo vyše 162-tisíc eur.
Džíp parkuje pred vilou, no Mečiara nik nevidel. FOTO: SME - Ján Krošlák
Rušenie pobočiekHoci počet členov hnutia klesá, stále je najvyšší zo všetkých strán. V súčasnosti je ich okolo 24-tisíc. Smer má viac ako 16-tisíc členov. Pred desiatimi rokmi malo HZDS okolo 40-tisíc členov.
V roku 1992 Mečiarovu stranu volilo 1 148 625 ľudí, čo je vôbec najviac hlasov pre stranu v histórii Slovenska po roku 1989.
Kovarčík, Tóthová ani Cabaj neodpovedajú, či má strana dosť peňazí na ďalšie fungovanie. Jasné nie je, kto má stranu viesť. Halecký predpokladá rušenie pobočiek v regiónoch.
Otázne je, čo bude s bratislavským sídlom. Panelák s piatimi poschodiami je najväčšou politickou centrálou.
Oficiálnym vlastníkom budovy je stranícka firma Salus, kde je HZDS jediným spoločníkom. Salus čerpal aj peniaze za prenájom poslaneckých kancelárií.
Konateľkou je od roku 2007 Mečiarova asistentka Katarína Rosinová. Ani na jej telefónne číslo sa nedá dovolať.
Do Smeru nieMožnosť zlúčenia so Smerom ani jedna zo strán nepripúšťa. „Vo vedení nie je taká snaha, aj vzhľadom na to, že HZDS malo svoju významnú slávnu minulosť,“ konštatuje Halecký.
Kovarčík hovorí o odlišnom myslení a programe.„Zvlášť musím podotknúť, že sú tam bývalí komunisti. To sa nezhoduje s našou činnosťou.“
Ani Smer na pohltení Mečiarovho hnutia nepracuje. „V tejto chvíli nevedieme rokovania o možnom zlúčení s HZDS,“ odpovedala hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová.
Komplex Elektra poznáte aj podľa ružovej, pálenicu s výrobnou halou práve dostavujú v Dolnej Porube. FOTO: SME– Ján Krošlák
Od volieb ho nevideli. Ani pri Elektre, ani pri chalupeSusedia lídra HZDS od porážky vo voľbách nestretli ani pri jeho ružovej vile, ani pri chalupe.
TRENČIANSKE TEPLICE. V okolí vily Elektra v Trenčianskych Tepliciach nevideli jej pána Vladimíra Mečiara už dávno.
Jedni hovoria, že ak sú vlajky vo dvore na žrdiach, tak je doma. Iní, že je tam, kde parkuje jeho čierne Suzuki Jimny. V Elektre minulý týždeň viali zástavy, aj suzuki bolo vo dvore, ale o Mečiarovi tam nikto nevedel.
„Mohli by sme hovoriť s Vladimírom Mečiarom?“ opýtali sme sa fúzatého muža na terase rozľahlej vily. „Nie je doma. Odišiel. Neviem kde ani kedy sa vráti,“ odpovedá chlap. O niekoľko hodín sa situácia opakuje. Hlas z elektronického vrátnika sa pýta, či sme ohlásení.
„Nie? Ak s ním chcete hovoriť, nechajte telefónne číslo. Hneď ako to bude možné, mu odkaz odovzdáme.“ Nikto sa neozval.
Utiahol saVýraz „išiel na medvede“ sa v súvislosti so zmiznutiami Vladimíra Mečiara používa od roku 1990, keď si ako premiér dovolil zmiznúť, napísať list, že podáva demisiu a nik vo vláde nevedel, kde je. Zmiznutia sa potom opakovali často - pri sporoch a politických porážkach.
Susedia z blízkych domov Mečiara občas vídavali prejsť sa, ale to už bolo dávnejšie.
„Po voľbách sa utiahol. Možno je na chalupe v Dolnej Porube,“ hovorí starší muž.
V časoch väčšej slávy HZDS bolo pri Elektre rušnejšie. „Prišiel autobus žien z Oravy alebo z Kysúc a vyspevovali mu pod oknami. Bolo to ako na púti. Aj my sme ho pozývali na pohárik, ale on nepije.“
Od volieb sa hovorí o zdravotných problémoch Mečiara, čo spomínajú jeho susedia aj spolustraníci. U jeho osobného lekára Petra Mečiara v kardiocentre sa nelieči. „Nebol tu ani tu nie je,“ konštatoval známy kardiochirurg.
Mečiarland s pálenicouDolnú Porubu neďaleko Trenčianskych Teplíc nazývajú ľudia z okolia aj Mečiarland. Šéf HZDS tam postupne skúpil domy, polozrúcané chalupy a veľa pozemkov. Miestni ho už dávno nevideli.
Starosta Poruby Miroslav Kopčan (nezávislý) tvrdí, že s Mečiarom nemá tému na komunikovanie. Vie, že pokúpil pozemky, ale pokiaľ platí dane, viac starostu nezaujíma. Popularita predsedu HZDS je v obci takmer nulová. Vo voľbách dostal štyri hlasy.
„Je to boháč. Skoro všetko je tu jeho. Raz nás predá,“ prognózuje staršia žena v dedine.
Dvojica žien s kočíkom pri autobusovej zastávke dodáva. „Celá dedina mu nepatrí, ale má toho veľa. Tam je jeho pálenica,“ ukazujú na žltú stavbu na kopci nad dedinou.
Nový liehovar ešte nie je dokončený, ale chýba už len málo. Muž v liehovare hovorí, že Mečiar tam nechodí. Vraj aby sme skúsili v bielej chalupe nad touto stavbou.
K rekonštruovanej chalupe vedie úzka vyasfaltovaná cesta. V dome nikto nebol. Skupina mužov vo dvore dáva jednoduchú radu. „Tam, kde je čierne Jimny, tam je, ale tu nie.“ Čierne suzuki stálo vo dvore Elektry.
Daniel Vražda
Kovarčík: Už sa mali vzdaťKrajský predseda HZDS v Nitre JÁN KOVARČÍK sa s šéfom po voľbách nestretol.
Bude strana ďalej fungovať samostatne?
„Som presvedčený, že bude. Pod akým vedením a názvom, je vec diskusie.“
Čo tým máte na mysli?
„Počul som aj také hlasy, že by bolo možné rekonštruovať vedenie a že by sa mohlo niečo urobiť aj s názvom.“
Vladimír Mečiar pred voľbami oznámil, že keď strana nezíska aspoň päť percent, celé vedenie zloží funkcie. Stane sa tak teraz na republikovom predstavenstve?
„Áno, túto informáciu som vedel. Ale je to otázka na pána Mečiara a nie na mňa.“
Očakávate to?
„Republikové predstavenstvo je jediné kompetentné zvolať snem, ktorý o týchto prípadných zmenách rozhoduje.“
Váš osobný názor je aký?
„Musíme diskutovať, ako bude vyzerať vedenie strany. To, čo bolo povedané, že sa celé vedenie vzdá, si myslím, že je chybou, že to už neurobilo. Aby sme nevajatali.“
Takže mal by pán Mečiar odísť z postu predsedu?
„Tak som sa nevyjadril. Ale myslím, že diskusia aj na túto tému by mohla byť.“
Kto by mohol byť novým lídrom?
„Vzhľadom na širokú členskú základňu je určite veľa šikovných ľudí.“
Boli ste v kontakte s Vladimírom Mečiarom po voľbách?
„Osobne som sa s ním nestretol.“

Beata
Balogová
