BRATISLAVA – Senát sudcu Štefana Minárika na Najvyššom súde rozhodol, že sudkyňa, ktorá vzala Ivana Lexu do väzby, bola zaujatá. Preto Lexu prepustili.
Lexov advokát Ľubomír Hlbočan tvrdí, že sudkyňa Smolová je „nominovaná výkonnou mocou“. Nepovedal však, koho má konkrétne na mysli. Nespresnil ani, o čom rozhodoval Najvyšší súd. „O všetkom,“ odpovedal novinárom.
Lexa vyzeral oddýchnuto, s novinármi odmietol hovoriť. Povedal, že najbližšie zorganizuje besedu. Kam ide z cely, ktorú nazval mučiarňou, nepovedal. Dodal len, že sa chce stretnúť so svojimi najbližšími.
O rozhodnutí Najvyššieho súdu novinárov nikto neinformoval. Predseda senátu Minárik SME celý deň tvrdil, že informovať bude predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Ten však pred novinármi utiekol zadným vchodom. Minárik rozsudok nekomentoval. Ďalší sudca Harald Stiffel prešiel okolo novinárov bez problémov. Nikto ho nepoznal. O Lexovom prepustení novinárom povedala len Harabinova sekretárka.
Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský tvrdí, že Najvyšší súd svojím rozhodnutím porušil zákon. „Je zbytočné teraz hovoriť o detailoch, ako a v čom, lebo senát, ktorý vo veci rozhodoval, bol zrejme rozhodnutý prepustiť Ivana Lexu na slobodu.“
Ešte deň pred rozhodnutím prokurátor namietol zaujatosť predsedu senátu. Neuspel. Podľa ministra je charakteristické, že Najvyšší súd považuje za zaujatú sudkyňu, ktorá na prvom stupni zobrala Lexu do väzby, ale nepovažuje za zaujatého predsedu senátu Najvyššieho súdu Štefana Minárika. Pritom v máji tohto roku Minárika navrhol poslanec HZDS Ján Cuper za člena Súdnej rady. „Čiže člen klubu HZDS, ktorého členom je aj poslanec Ivan Lexa. Keď bude doručené písomné rozhodnutie Najvyššieho súdu, podnikneme ďalšie právne kroky,“ povedal Čarnogurský. Odmietol o nich hovoriť, vraj to nie je vhodné.
Hlbočan odmieta, že by sudcovia Minárik a Stiffel boli blízki HZDS. Ako nedávno informoval denník SME, obaja majú na svedomí niekoľko rozhodnutí z komunistických čias, keď posielali ľudí do väzenia „za protištátnu činnosť“. Minárik odsúdil minimálne troch ľudí za špionáž, Stiffel zase odsúdil kňaza Labudu.
Bývalý vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic agentúre SITA povedal, že proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu môže generálny prokurátor a minister spravodlivosti podať mimoriadny opravný prostriedok, o ktorom rozhodne päťčlenný senát Najvyššieho súdu. Ak by ho neprijal, Lexa bude stíhaný na slobode a nie vo väzbe, povedal Lipšic.
Minister vnútra Ivan Šimko je presvedčený, že Lexa „neujde pred spravodlivým rozhodnutím o svojich desiatich žalobách“.
(mož, sp, rf)