BRATISLAVA. Pár kliknutí a zistíte, kto a ako znečisťuje vaše okolie a ktorí úradníci a politici to môžu ovplyvniť. Podobne jednoducho by sa dala sledovať poloha spojov mestskej hromadnej dopravy či porovnať kvalita nemocníc či škôl.
Aplikácie, ktoré úspešne fungujú vo Veľkej Británii či v Spojených štátoch, by čoskoro mohli vznikať aj u nás. Nový projekt dnes v Brazílii predstaví vládny splnomocnenec pre občiansku spoločnosť Filip Vagač.
Slovensko zastupuje na konferencii piatich desiatok krajín, ktoré sa vlani prihlásili k iniciatíve amerického prezidenta Baracka Obamu o otvorenejšom a prehľadnejšom vládnutí.
Kľúčovým opatrením, ktorým sa chceme priblížiť k najotvorenejším krajinám, je vládny portál data.gov.sk. Stránku, ktorá má časom poskytovať tisíce databáz z najrôznejších odvetví verejnej správy, rozbieha Úrad vlády v týchto dňoch.
Verejné dáta na sme.sk:
tender.sme.sk - všetko o verejnom obstarávaní
vysokeskoly.sme.sk - porovnanie kvality vysokých škôl
Inšpirácia v Británii
Kvalita dát a spôsob zverejnenia tak, aby ich mohol automaticky spracovať počítač, sú pre využitie databáz rozhodujúce. Britský štátny portál data.gov.uk, ktorým sa náš Úrad vlády inšpiroval, dnes obsahuje vyše 8300 databáz zverejnených vo viacerých formátoch.
Okrem informácií typu - s kým sa minister stretol a o čom rokoval, alebo za čo konkrétne štát míňa - zverejňuje britská vláda na portáli aj aplikácie, ktoré z verejných dát vytvorili aktivisti či firmy.
Na internete či v mobile sa dá preklikať od máp kriminality cez hodnotenie ulíc podľa príťažlivosti pre chodcov až po prepracované programy, ktoré upozorňujú na environmentálne a geologické riziká.
Denník The Guardian spustil dokonca samostatný datablog, na ktorom novinári najzaujímavejšie údaje pre verejnosť vizualizujú.
Slovenský portál zatiaľ má len 23 databáz, medzi nimi zoznamy minerálnych prameňov, lesných ciest, poľovných revírov, hroziacich lavín či dlžníkov štátu. Portál majú postupne údajmi plniť všetky štátne orgány, pridávať sa môžu aj samosprávy.
Zatiaľ chýba kvalita
„Hlavnou myšlienkou je posun štátnych orgánov od poskytovania informácií, ktoré si človek vyžiada, k aktívnemu zverejňovaniu čo najväčšieho množstva informácií,“ hovorí Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Jej organizácia už roky aktivistom, analytikom či novinárom sprístupňuje množstvo dát, ktoré si od úradov pravidelne žiada.
„Dáta sú často veľmi nekvalitné, systematické zverejňovanie štát konečne donúti zaoberať sa aj ich kvalitou,“ nádeja sa Wienk.
Podobnú skúsenosť má aj Dušan Zeleník z Fakulty informatiky STU. Spolu s kolegami vlani spustil projekt dotankoch.sk, ktorý analyzuje hlasovania, dochádzku či aktivitu poslancov parlamentu.
„Dostať verejné dáta zo stránky parlamentu bolo zložité, informácie z každého volebného obdobia majú inú štruktúru a musíme ich dolovať z licencovaných dokumentov.“

Beata
Balogová
