BRATISLAVA. Celoslovenské štatistiky čiernych stavieb na Slovensku neexistujú, len v Bratislave ich však v posledných rokoch zlegalizovali niekoľko desiatok.
Nová vláda sa hlási k svojmu predvolebnému plánu boja proti čiernym stavbám. Či to bude znamenať úplný zákaz dodatočnej legalizácie čiernych stavieb a búranie takýchto budov, zatiaľ jasné nie je.
„Postihy pri porušovaní stavebného zákona chceme sprísniť, aby neboli čierne stavby či ich dodatočná legalizácia 'národným športom'. Novú legislatívu chceme predstaviť ešte tento rok,“ napísal hovorca ministerstva dopravy a výstavby Martin Kóňa.
Slabé mestá
Mestá si zatiaľ poradiť nevedia. „Bojujeme s čiernymi stavbami v zmysle platného zákona, ktorý pokladáme za bezzubý,“ vraví primátor Banskej Bystrice Peter Gogola.
Procedúry, ktoré predchádzajú zákazu stavby, sú podľa neho veľmi dlhé a stavebníkom dáva zákon šancu robiť obštrukcie. Za príklad dáva Rakúsko so silnou stavebnou políciou.
V Smere teraz hovoria o tom, že stavebníctvo a stavebný dozor by mohli prejsť z ministerstva dopravy pod ministerstvo vnútra. Isté to zatiaľ nie je.
„Mohlo by ísť o ústavný problém,“ hovorí minister vnútra Robert Kaliňák o zákaze legalizácie čiernych stavieb na „vlastnom“ pozemku a ich úradnom búraní. V takom prípade by sa muselo nájsť riešenie, ktoré neobmedzuje právo na vlastníctvo majetku. Sprísniť sa majú najmä postihy za najarogantnejšie čierne stavby.
Od Talapku k Širokému
Čiernou stavbou, ktorá zasahuje na cudzí pozemok, je aj rozsiahla rezidencia Cyrila Talapku v obci Réca. Ide o najznámejšiu stavbu, ktorá vznikla bez povolení. Podnikateľ sa súdi so železnicami, ktoré žiadajú odstránenie vily a jazierka pri trati.
Príkladom čiernej stavby na „vlastnom“ pozemku je hotel Double Tree v susedstve bratislavského zimného štadióna firmy blízkej podnikateľovi Jurajovi Širokému. Ten býva označovaný za mecenáša Smeru. Stavbu zlegalizovali dodatočne.
Trestanie čiernych stavieb sprísnila aj vláda Ivety Radičovej.
Zvýšili sa pokuty a do Trestného zákona pribudol trestný čin neoprávnené uskutočňovanie stavby, za ktorý hrozia dva roky, výnimočne až päť rokov väzenia.

Beata
Balogová
