Bratislava 17. augusta (TASR) - Slovenskí vodohospodári, záchranári a vojaci z útvarov CO počas súčasnej dunajskej povodne museli doteraz najzložitejšiu situáciu riešiť v Bratislave. Masa vody, ktorá v minulých dňoch tiekla v tomto úseku rieky, je naozaj zriedkavosťou.
Tento fakt dnes uviedol Ladislav Podkonický, technicko-prevádzkový riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Podľa neho záchranári už pod Gabčíkovom takú zložitú situáciu mať nebudú. Mnohé povodňové problémy na našom dolnom úseku Dunaja vyriešila Sústava vodných diel (SVD) Gabčíkovo a ďalšie vodohospodárske opatrenia, ktoré pracovníci Povodia Dunaja na území od Medveďova po Štúrovo v minulosti urobili.
Na tomto úseku Dunaja je komplikovaná situácia iba pri obci Sap, kde sa už dlhšie vodohospodári a obyvatelia tejto obce nevedia dohodnúť na optimálnom riešení filtračných podmienok.
"My o týchto technických problémoch vieme. Musíme ich v budúcnosti riešiť. Na celej veci je zložité najmä to, že náš návrh na riešenie tunajších problémov sa zatiaľ nestretol s pochopením ani u obyvateľov obce, ani v miestnej samospráve," uviedol Podkonický. "Po doznení tejto povodne musíme k problematickým veciam zvolať poradu všetkých zainteresovaných ľudí a musíme to vyriešiť."
Obyvateľom v obciach okolo Dunaja narobili v týchto dňoch problémy nielen priesaky a vývery na hrádzach, ale aj podzemné vody, ktoré vplyvom vysokého stavu vody v Dunaji vystúpili na povrch a odspodu zaliali ich polia. "Podzemné vody na tieto polia vystúpia aj pri oveľa nižšej hladine Dunaja ako je teraz. Toto nie je žiadny vzácny ani nový jav. Tomu my zabrániť nevieme," dodal riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku.