BRATISLAVA. Tomu dajme, ten je náš. Vyzerá to, že podľa tohto kľúča sa roky rozdeľujú peniaze z programu Obnova dediny. Environmentálny fond ním podporuje rozvoj obcí.
Fond patrí pod ministerstvo životného prostredia a v programe sa dlhodobo darí obciam, ktorých starostovia majú blízko k momentálne vládnucim stranám.
V roku 2011 fond podporil šesť desiatok malých obcí sumou 218-tisíc eur. Za peniaze budovali protipovodňové opatrenia, kompostárne, náučné chodníky, opravovali ulice.
Zo 60 úspešných obcí bolo až 36 takých, kde žije prevažne maďarské obyvateľstvo alebo sú v nich priamo starostovia za Most-Híd.
Až 60 percent dotácií tak skončilo na juhu Slovenska, pričom starostom za vtedy opozičné strany Smer, SNS a HZDS sa podarilo uspieť iba v deviatich prípadoch.
Kompenzácie ukrivdeným
Fakty
Obnova dediny v roku 2011
starostovia za Most, SMK a nezávislí z obcí s prevažne maďarskou menšinou: 36 z toho priamo za Most: 12 starostovia zo Smeru, SNS a HZDS: 9 ostatní: 15 spolu: 60
Ministrom životného prostredia bol vtedy József Nagy z Mosta-Hídu.
„Je pravda, že sme zohľadňovali aj to, kedy obce dostali dotáciu naposledy a to im zvyšovalo body. A fakt, že predchádzajúca vláda štyri roky na juh takmer nič nedala, to mohol deformovať,“ tvrdí Nagy.
Podobné vysvetlenia ponúkajú politici už roky.
„Tam, kde to zákon umožňuje, budeme podporovať našich starostov, pretože prospech z takejto podpory budú mať všetci obyvatelia týchto obcí, bez ohľadu na to, koho volili,“ vysvetľoval v roku 2008 vtedajší premiér Robert Fico.
Na obnovu dediny v tom roku získali dotácie koaliční starostovia v 45 percentách, opoziční len v 15 percentách. Zvyšní úspešní starostovia kandidovali ako nezávislí alebo za zmiešanú koalíciu.
Ešte viditeľnejší bol úspech starostov z vládnych strán o rok neskôr.
V roku 2009 získali starostovia za Smer-SNS-HZDS až 78 zo 135 dotácií, čo bolo takmer 58 percent. Opoziční starostovia neuspeli ani v deviatich percentách.
Spomedzi strán sa najviac darilo starostom SNS, teda strany, ktorá mala aj ministra životného prostredia.
Pomery v opačnom garde platili aj v predchádzajúcich rokoch, keď rezort ovládala SMK.
Vtedajší šéf SMK Béla Bugár (dnes Most-Híd) to vysvetľoval tým, že obce na juhu Slovenska boli do roku 1998 o dotácie „veľmi ochudobnené a fakticky nedostávali to, čo dostávali iní“.
Výnimočný volebný rok
„Ministerstvo životného prostredia patrí medzi rezorty, kde sa stranícky klientelizmus vyskytoval pravidelne bez ohľadu na to, ktorá politická strana bola pri moci,“ hovorí Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International, ktorá na nespravodlivé delenie dotácií v minulosti viackrát upozorňovala.
Situácia sa zmenila v tomto roku, keď stranícky klientelizmus v programe nebadať.
Medzi dotáciami rozdeľovanými len pár dní pred voľbami je pomer úspešných starostov z koalície a opozície vyrovnaný.
Po nezávislých sa najviac darilo starostom zo Smeru, ktorý bol v opozícii.

Beata
Balogová
