BRATISLAVA. Najlepšie bude, keď sa starostlivosť o zahraničných Slovákov vráti pod ministerstvo zahraničných vecí, pod dohľad šéfa diplomacie, tvrdí prezident Ivan Gašparovič.
"Bude to prehľadnejšie, bude to zodpovednejšie a je taká požiadavka od našich zahraničných Slovákov," konštatoval ďalej prezident pre médiá po prijatí predstaviteľov Svetového združenia Slovákov v zahraničí.
Zástupcovia krajanskej organizácie hlavu štátu informovali o memorande s desiatimi požiadavkami, ktoré predložili premiérovi Ficovi 19. marca.
Svetové združenie Slovákov v zahraničí hlavu štátu tiež informovalo o problémoch s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
Prezident podporuje vyvodenie personálnej zodpovednosti na úrade, o čo žiadal už bývalú premiérku Ivetu Radičovú.
Ako ďalej pre médiá povedal šéf krajanskej organizácie Vladimír Skalský, "veríme, že tým, že teraz za to bude zodpovedný člen vlády, čo práve v minulom volebnom období chýbalo, tak sa tam rýchlo nájde dobré i personálne i vecné odborné riešenie".
Zahraniční Slováci krátko po marcových voľbách informovali, že by privítali, keby sa krajanská problematika premietla aj do programového vyhlásenia vlády.
"Naše prvé dojmy z toho, ako sa teraz posunula problematika v novom kabinete sú také, že naozaj dôjde k rýchlym riešeniam, k rýchlym krokom dopredu," dodal po stretnutí s prezidentom Skalský.
Bol by rád ak by sa vzťahy nastavili tak, aby sa hovorilo nie o starostlivosti o zahraničných Slovákov, ale o slovensko-slovenskej spolupráci.
V memorande Svetové združenie Slovákov v zahraničí na prvom mieste žiada nápravu vážnych pochybení vo fungovaní Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
Požadujú zaradenie problematiky Slovákov žijúcich v zahraničí do kompetencie niektorého člena vlády, ale aj zjednodušenie volieb zo zahraničia, prípravu volieb prostredníctvom internetu a novelizáciu zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí.
Boli by tiež radi, keby sa zefektívnila spolupráca v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania pre zahraničných Slovákov.
Hovorca Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí Tomáš Šarluška však tvrdí, že Skalský zámerne zavádza hlavu štátu, pričom ani nemá mandát vystupovať v mene všetkých zahraničných Slovákov.
Navyše finančná kontrola mala preukázať, že riadne nevyúčtoval štátne dotácie vo výške 150-tisíc eur a dopustiť sa mal aj iných podvodov, pre ktoré ho údajne žaluje napríklad aj Matica slovenská.
"Zdá sa nám neobjektívne očakávať, že súčasné vedenie Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí môže všetky nedostatky bývalého vedenia vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí z posledných rokov, ktoré spomína prezident a ktoré konštatovali viaceré finančné kontroly Úradu vlády , odstrániť v priebehu jedného roka (od výmeny vedenia Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí)," doplnil Šarluška.
Predseda Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Vetrák plánuje preto požiadať Gašparoviča o osobné prijatie s cieľom poskytnúť objektívne informácie o súčasnom stave v tejto oblasti.