BRATISLAVA. Namiesto na trenčiansky krajský súd chodí sudkyňa Monika Jankovská už týždeň na ministerstvo spravodlivosti, kde sa stala štátnou tajomníčkou.
V stredu súd vymenil aj jej čadčiansky kolega Kajetán Kičura. Stal sa šéfom Správy štátnych hmotných rezerv.
Fico nechcel obchodníka
Po kauzách, akými bol predaj platinových sitiek, nechcel vraj premiér Robert Fico za šéfa rezerv obchodníka, ale človeka z dôveryhodného prostredia.
Na Kičuru, ktorý bol v minulosti predsedom Okresného súdu v Čadci, mal dostať len dobré ohlasy.
„Vnútri rezerv je katastrofálna situácia. Mám pocit, že ani kotúčik toaletného papiera tam nie je bezpečný,“ vysvetľoval v stredu Fico.
Sudcovia
Okúsili politiku
Štefan Harabin: šéf Najvyššieho súdu, bol ministrom;
Daniel Hudák: sudca Najvyššieho súdu, bol štátnym tajomníkom;
Peter Paulda: kandidoval do parlamentu za SaS, funkcie sa nevzdal;
Jana Dubovcová bola poslankyňou za SDKÚ, funkcie sa vopred vzdala.
Od vymenovania sa Kičurovi aj Jankovskej funkcia sudcu prerušila. Nový šéf rezerv v stredu nepovedal, či sa chce v budúcnosti na súd vrátiť.
Jankovská určite áno. Neobáva sa, že po štyroch rokoch plnenia vládneho programu Smeru bude jej nezávislosť spochybňovaná.
„Počas výkonu funkcie sudcu som sa nikdy nenechala ovplyvniť záujmami politických strán, verejnou mienkou alebo oznamovacími prostriedkami,“ hovorí Jankovská. „Keď sa vrátim, budem normálne zákonne rozhodovať.“
Problém s tým nemá ani Fico. „Deje sa to aj v iných krajinách.“
„Tak, ako sa z poslanca môže stať minister a zase naopak, tak nevidím problém, prečo by sa sudca nemohol stať ministrom a zasa naspäť,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Presuny zákon nezakazuje. Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ presadila obmedzenie, že po návrate z exekutívy sa sudca päť rokov nemôže stať predsedom ani podpredsedom súdu.
Sudcovia chodia na výlet do exekutívy pričasto, píše Lukáš Fila
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>
Môžu byť nestranní?
„K vylúčeniu pôsobenia sudcov vo výkonnej moci nedošlo. Uvažovať o zúžení tohto priestoru je však na mieste,“ hovorí výkonný riaditeľ Centra pre práva občana Via Iuris Miroslav Kocúr.
Spojenie funkcie sudcu s pozíciou vo výkonnej moci môže podľa neho spochybňovať nezávislosť súdnictva.
V Česku je „odskočenie“ sudcu do politiky vnímané ako protiústavné. V Kanade platí pravidlo „raz sudcom, navždy sudcom“, hovorí Kocúr.
Sudcovia budú naďalej mlčať
BRATISLAVA. Slovenskí sudcovia zrejme nezačnú tak skoro vystupovať v médiách a verejne vysvetľovať svoje rozhodnutia, ako to robia ich kolegovia v Česku. Problém je u nás čo i len ukázať tvár sudcu.
Súčasný stav nechce meniť minister spravodlivosti Tomáš Borec ani premiér Robert Fico.
„Od sudcu sa očakáva nestranný profesionálny výkon. Nemôžeme nútiť sudcu, aby bol informačnou kanceláriou,“ vysvetlil v stredu Fico, keď oficiálne uviedol do funkcie nového ministra.
Očakáva, že Borec bude tvrdý tam, kde sudcovia zlyhajú, ale inak im chce zabezpečiť ochranu. Naplno vraj ostanú vyťažení hovorcovia krajských súdov.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
