Bratislava 18. augusta (TASR) - Z dovedna 71 objasnených prípadov za prvých sedem mesiacov tohto roku, ktorých obeťou boli deti do šesť rokov, viac ako polovica spadá do kategórie násilnej a mravnostnej trestnej činnosti. Ako uviedol Štefan Omasta z Prezídia Policajného zboru, ide o vraždy, ublíženia na zdraví, lúpeže, vydieranie, znásilnenia, pohlavné zneužívania a kupliarstvo.
Z 1114 objasnených trestných činov páchaných na deťoch od sedem do 15 rokov, viac ako 85 percent predstavujú násilné a mravnostné prípady. Mladiství sa stali obeťami 532 objasnených trestných činov, z ktorých takmer štyri pätiny tvoria násilné a mravnostné činy.
K týraniu a zneužívaniu detí však nedochádza iba mimo rodinného prostredia, ale aj v bezprostrednom okolí dieťaťa. Ako sa ďalej konštatuje v štúdii Kevina Browna z odboru klinickej kriminológie na Univerzite v Birminghame, práve v súkromí a izolácii rodinného života môže dochádza k porušovaniu práv detí, čo zanecháva následky na ich telesnom, pohlavnom a citovom vývoji. Vážne ovplyvniť správanie a viesť k poruchám osobnosti môže však i to, ak sa deti stanú svedkom týrania či zneužívania matky. Tieto deti vykazujú známky neschopnosti prispôsobiť sa a sústrediť, poruchy spánku a výbuchy agresivity. Dievčatá sa zvyčajne stávajú pasívnymi a utiahnutými, trpia pocitom bezmocnosti, zúfalstva a nízkou sebaúctou. Chlapci majú tendenciu stať sa agresívnymi a napodobňovať otcovo kruté a znevažujúce správanie sa voči matke. Ďalším z následkov je aj útek detí, ktoré sú ľahkou korisťou rôznych foriem využívania, deviantných činností a zlého zaobchádzania.
Údaje týkajúce sa závažnej trestnej činnosti ukazujú, že 40 percent vrážd a zabití v Spojených štátoch amerických a 42 percent vo Veľkej Británii je výsledkom násilia v rodine. Pravdepodobnosť, že rodičia, ktorí boli v detstve obeťami zlého zaobchádzania, sa budú násilne správať voči vlastným deťom, je jedna ku štrnástim. V rodinách, ktorých rodičia neboli v detstve týraní či zneužívaní, iba jeden zo 400 rodičov týra svoje deti.