BRATISLAVA. Z robotníka v pozemných stavbách študentom žurnalistiky, potom agentom ŠtB, komunistickým novinárom, nacionalistom, mečiarovcom, podporovateľom Ivana Gašparoviča a poradcom Roberta Fica.
Drahoslav Machala je v politike od 70. rokov, keď pracoval v Novom slove, čo bol týždenník komunistickej strany.
V tom čase sa stal agentom ŠtB s krycím menom Pamír. Mal zbierať informácie o zahraničných novinároch a ich kontaktoch.
V priebehu roka podal osem správ, potom ho ŠtB z evidencie vyradila, pretože sa stal nomenklatúrnym kádrom strany. Do revolúcie pôsobil v Pravde.
Útok Machalu na Janovica je pokračovaním jeho životného diela, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Dostal vlastnú bustuVerejne začal vystupovať na začiatku 90. rokov po boku najtvrdšieho nacionalistického krídla HZDS ako zástupca združenia Kongres slovenskej inteligencie, písal do mečiarovskej Slovenskej republiky.
Za služby hnutiu a vlasti mu v roku 1998 nechal vtedajší minister kultúry Ivan Hudec vyhotoviť bustu. Dostal tiež funkciu riaditeľa Národného literárneho centra.
Počas vlád Mikuláša Dzurindu bolo o Machalovi počuť málo. Od 2002 do 2006 bol poslaneckým asistentom Miroslava Číža zo Smeru.
Výraznejšie ho bolo vidieť po boku Ivana Gašparoviča, ktorý sa po odchode z HZDS stal prezidentom.
V predvolebnej kampani mu pomáhal a neskôr o Gašparovičovi napísal knihu. Predaju sa príliš nedarilo, skončila vo výpredaji za 19 korún.
Vrchol kariéry Machala zažil za prvej vlády Roberta Fica, keď bol poradcom premiéra. Občas mu písal prejavy a spolupracoval aj s prezidentom.
V tom čase sa nehistorik Machala dostal aj k štátnej zákazke za 170-tisíc eur od ministerstva školstva ovládaného SNS na historické učebnice.
Používal v nich kontroverzné pomenovanie Starí Slováci. To používal aj Fico. O Svätoplukovi písal ako o kráľovi, čo historici kritizovali.
Machalovej knihe o Gašparovičovi sa nedarilo. FOTO: ARCHÍV SME
Hladom za SvätoplukaKeď Smer a Gašparovič prišli s nápadom nechať u Jána Kulicha vyhotoviť jazdeckú sochu Svätopluka a dať ju na Bratislavský hrad, Machala bol nadšencom číslo jeden.
Keď Richard Sulík z SaS uvažoval, či by ho nebolo dobré premiestniť, Ficov exporadca hrozil hladovkou. Minulý rok prišiel s myšlienkou, že by taká socha mala byť aj v Nitre.
Pred dvoma týždňami zvolával tých, ktorým „v žilách koluje slovenská krv a majú doma slovenskú zástavu“ vítať pred Národnú radu Roberta Fica a ministrov.
AnketaAko by sa mal po útoku na Tomáša Janovica zachovať Drahoslav Machala?
Ján Štrasser, spisovateľ a textár
Pán Drahoslav Machala by mal chodiť po kanáloch, ale nie teraz, ale minimálne posledných 40 rokov.
Milan Lasica, herec, autor
Nemalo sa to vôbec stať.
Jozef Hašto, psychiater
Pán Machala by sa jemu i jeho manželke mal pokorne ospravedlniť. A ospravedlniť by sa mal aj za útoky písaným slovom v denníku Slovenská republika či v prejavoch Roberta Fica. Lebo zlo sa dá páchať aj inými prostriedkami ako fyzickým násilím.
Augustín Marián Húska, bývalý poslanec HZDS
O tom konflikte neviem, ale Drahoslava Machalu si vážim ako človeka, ktorý sa z vlasteneckého slovenského evanjelického prostredia celkom jednoznačne postavil za dosiahnutie slovenskej štátnosti.
Miroslav Číž, poslanec Smeru, Machala bol jeho poslaneckým asistentom
Nebudem sa vyjadrovať, má to podľa mňa charakter bulvárnej správy.

Beata
Balogová
