Bratislava 18. augusta (TASR) - Za ideálnu označil dnes v relácii televízie JOJ Jóóój? poslanec za KDH Július Brocka pravicovo orientovanú vládu. Tá podľa neho dokáže zrealizovať reformy, na ktoré ani súčasná, ani predchádzajúce vláda nenabrali odvahu.
Na otázku, či KDH uvažuje o možnej spolupráci s HZD, predseda HZD Ivan Gašparovič zareagoval: "Nás sa pýtajte, či budeme ochotní spolupracovať, my máme vyššie preferencie." Pre Gašparoviča je vznik koalície, ktorá sa rozdrobí na 12 opozičných politických subjektov, neprijateľný. Chybou súčasnej vládnej koalície bolo práve to, že časť z nej sa postavila do opozície.
V súvislosti s návrhom KDH o rovnej dani Gašparovič uviedol, že sú pripravení daň znížiť, ale iba za určitých podmienok. Vychádzame zo švédskeho modelu, podľa ktorého by časť daní mala zostať štátu na zahraničnú politiku, bezpečnosť a realizáciu reforiem, druhú časť by mali dostať obce, spresnil. Podľa Brocku práve súčasná výška daní spôsobuje, že mnohí neplatia. "Čím sú vyššie dane, tím sú nižšie zdroje," zdôraznil. Za nevyhnutné však označil i zníženie výdavkov štátu.
*ms som NNNN