Stále sme si nezvykli po sebe upratať, hovoria ochranári.
BRATISLAVA. V lesíku blízko základnej školy v bratislavskej Petržalke našli včera okolo poludnia plastové fľaše, vrecia plné odpadu, oblečenie, mobilné telefóny, aj pomôcky na fajčenie marihuany.
Dvadsiati dobrovoľníci spustili víkend upratovania parkov, ulíc aj námestí po celom Slovensku pri príležitosti Dňa Zeme.
Takýto víkend sa opakuje každoročne. Ochranári a zelení aktivisti hovoria, že to nestačí a Slovensko sa ešte stále musí učiť, ako sa vyrovnať so špinou v mestách.
Nechcú udávať
Deň Zeme
Zoznam akcií
Sobota 21. apríla
čistenie Malého Dunaja na viacerých úsekoch - Malinovo, Zálesie, Tomášov, Nový život, Eliášovce; čistenie Liptovskej Mary a potokov na Liptove; skautská akcia Jarný Smetizberák 3 v Dolnej Tižinej v Žilinskom kraji; čistenie lesných chodníkov v okolí mestskej časti KošiceŠaca;
Nedeľa 22.apríla
Deň Zeme na Klepáči a Partizánskej Lúke v Bratislave; čistenie bratislavského Karlovoveského ramena v Raji vodákov; bábkové divadlo Nepatríme na smetisko v Trenčíne;Pondelok 23.apríla
upratovanie v Novom Meste nad Váhom; Veľké jarné upratovanie v Pezinku;Utorok 24.apríla
upratovanie verejných priestranstiev v Leviciach; Viac na denzeme.sk a greenpeace.sk
Odpadky podľa Martina Valentoviča z občianskeho združenia Priatelia Zeme separuje asi desatina ľudí, čo je podľa neho katastrofálne málo.
„Samosprávy tvrdia, že nemajú financie, no často ani nemajú potuchy o svojich zákonných povinnostiach,“ hovorí Valentovič.
Štát podľa neho nie je schopný mestá a obce donútiť k základnému separovanému zberu.
Aktivista Martin Macharik zasa hovorí, že si ľudia, štát a samosprávy zodpovednosť prehadzujú.
„Neporiadok okolo nás je prejavom kultúry národa a v tomto smere sme priemerná krajina,“ hovorí Macharik, bývalý šéf slovenského skautingu, ktorý teraz pracuje na obnove zničenej kalvárie v Banskej Štiavnici.
Macharik hovorí, že na Slovensku chýba diskusia o podobných verejných témach.
Valentovič chváli školy za novú ekovýchovu detí, problém je však vysvetliť ekologické témy dospelým. „Čakajú, že za nich problémy vyrieši rýchlo a efektívne niekto iný.“
Väčšina podľa Valentoviča nehlási čierne skládky. „Nechcú byť hnusní udavači. Asi majú túto predstavu vžitú ešte zo socializmu.“
V piatok čistili aj rieku Zdychavka v Revúcej. FOTO: TASR
Aj v Tatrách je špina
Šéf štátnych lesov Tatranského národného parku Peter Líška tvrdí, že v okolí tatranských osád sú ľudia k prírode tolerantnejší ako v mestách. Aj v národnom parku je však mnoho odpadkov.
„Najmä pre ľudí, ktorí nechcú platiť za smeti, je veľmi jednoduché vyhodiť pri ceste vrece s odpadom,“ hovorí Líška.
„Neostáva nám potom nič iné, než objednať kontajnery a robiť smetiarov.“
Odpad odkryjú mobily
Vinníkov čiernych skládok väčšinou nenájdu.
BRATISLAVA. Poľnou cestou za mesto, okolo haldy smetí ďalej k rybníku. Podobnú trasu poznajú chodci, bežci, či cyklisti po celej krajine.
Na Slovensku je podľa ministerstva životného prostredia zhruba šesťtisíc nelegálnych skládok s 150-tisíc tonami odpadu. Nezriedka toxického, ako sú staré elektrospotrebiče, batérie, farby či obaly zo sprejov.
„Mnohé čierne skládky sú po stavbách alebo firmách, väčšinu vytvorili bežní ľudia,“ hovorí Lucia Szabová z organizácie Greenpeace.
„Je to generačný problém, bojujeme s tým desaťročia,“ hovorí Szabová s tým, že sa to pomaly zlepšuje a viac ľudí takéto skládky už nahlasuje.
Smetiská monitorujú úrady životného prostredia, ministerstvo životného prostredia nedávno vytvorilo aj aplikáciu pre mobily, cez ktorú je moťné skládky nahlasovať aj s fotografiami a súradnicami.
Čierne skládky je možné hlásiť aj na stránke mapujeme.sk, dobrovoľníci už viaceré upratali.
Pôvodcov smetísk, ktorí by ich mali aj odstrániť, sa zväčša vypátrať nedarí. Úrady hľadajú svedkov, podávajú trestné oznámenia, upratujú väčšinou samosprávy.
Napríklad Trnavská radnica proti skládkam bojuje zbernými dvormi v každej mestskej časti. Opis prechádzky z úvodu článku je napriek tomu z tohto mesta.
„Skládka pri potoku je na pozemkoch Povodia Váhu,“ povedal hovorca mesta Pavol Tomašovič o tom, že nemôžu investovať do cudzieho majetku.
Ministerstvo prostredia pripravuje tvrdšie tresty. Mestám a obciam odporúča využívať napríklad fotopasce, ktoré používajú poľovníci na pytliakov.
Michal Piško
Stačí kliknúť na mapu
Na upratovanie zoberú každého, ďalšie akcie možno hlásiť na webe.
BRATISLAVA. Stačí si len obliecť montérky, prípadne aj gumené rukavice a zobrať so sebou plastové vrecia na odpad.
Miesta, kde budú cez víkend dobrovoľníci upratovať mestá, dediny aj lesné chodníky, sú na internetovej mape. V piatok ich bolo 43 a pribúdali.
Netreba sa nikde prihlasovať. Akcie sa väčšinou začínajú v sobotu o ôsmej či o deviatej ráno.
Mapa na webstránke denzeme.sk je zaplnená červenými bodmi zo západu na východ.
Upratovanie možno podľa Veroniky Trulikovej z portálu pridávať, v jednoduchom formulári napíšete presné miesto a čas, prípadne aj GPS súradnice.
Z akcií na mape bola dovčera iba jediná vymyslená, väčšinou mali aj svoje internetové stránky, na ktoré sa ľudia hlásili.
pb, juk
Autor: sm

Beata
Balogová
