Bratislava 18. augusta (TASR) - Strany budúcej vládnej koalície by sa podľa predsedu Smeru Roberta Fica mali dohodnúť na vízii ekonomického rozvoja Slovenska v horizonte 15 až 20 rokov. Súčasťou vízie má byť stanovenie priorít rozvoja vybraných hospodárskych odvetví. Ako uviedol v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť, dve hlavné úlohy novej vlády budú spočívať v garantovaní právneho štátu a maximálnom vybudovaní infraštruktúry.
Predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko zdôraznil, že budúca vláda bude musieť prijať dôležité opatrenia na zníženie spotreby štátu. Ich cieľom bude zabrániť prehlbovaniu deficitu verejných financií, ku ktorému prispievajú napríklad kumulujúce sa dlhy zdravotníctva, školstva a sociálneho systému. Slovensko počas uplynulých ôsmich rokov podľa Ruska nedosiahlo trvalo udržateľný hospodársky rast. Zahraničné investície by podľa neho mali smerovať najmä do stavby nových závodov ("na zelenej lúke"), a nie do kúpy štátnych podnikov.
Predseda HZDS - ĽS Vladimír Mečiar vidí hlavné úlohy novej vlády v troch okruhoch. Jedným je ozdravenie vonkajších a vnútorných tokov peňazí, druhý súvisí s adaptáciou na členstvo v Európskej únii, ďalšou prioritou bude akumulovanie zdrojov na rozvoj investícií. Ekonomickú politiku súčasnej vlády považuje V. Mečiar za "veľmi zlú" a reformy za polovičaté, nedokončené a nedotiahnuté.
Toto hodnotenie odmietol predseda vlády a SDKÚ Mikuláš Dzurinda, podľa ktorého kabinet ozdravil základy ekonomiky. To sa prejavuje napríklad na vyššom raste HDP, zvyšovaní exportu a produktivity práce, zlepšujúcom sa vývoji miezd a nízkej inflácii. Podľa premiéra je dôležité, aby sa na týchto pevných a zdravých základov ďalej pokračovalo "v stavbe".
Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Pavol Hrušovský považuje za potrebné po voľbách okrem iného urýchlene dokončiť dôchodkovú reformu. Jeho hnutie sa chce zamerať aj na riešenie problémov nezamestnanosti a rodiny.
Šéf Strany maďarskej koalície Béla Bugár s odvolaním sa na analýzy odborníkov konštatoval splnenie väčšiny prioritných ekonomických úloh programového vyhlásenia vlády. Pripustil však, že v ekonomike opäť dochádza k nepriaznivým javom, napríklad k zvýšeniu deficitu zahraničného obchodu. Predseda SMK okrem iného podporuje motivačné zvýšenie rozdielu medzi minimálnou mzdou a sociálnymi dávkami a vyslovil sa aj za podporu rodín pomocou daňových úľav pre rodičov.