Bratislava 18. augusta (TASR) - Od nočnej kulminácie Dunaja v Komárne s výškou hladiny 842 cm a v Štúrove (dnes popoludní - 757 cm) bratislavský dispečing Povodia Dunaja nebol informovaný o žiadnej výnimočnej situácii na slovenskom úseku Dunaja.
Pracovníci Povodia Dunaja sa dokázali vyrovnať so všetkými úlohami, ktoré dunajská povodeň pred nich počas uplynulého mimoriadne hektického a náročného týždňa postavila.
Vodohospodári a záchranári tentoraz nápor veľkej vody na dunajské hrádze, ktoré chránia ľudské obydlia na území Slovenska, zvládli s vypätím všetkých síl.
Podľa stálej služby na dispečingu tohto vodohospodárskeho podniku ochrániť dunajské hrádze pred preliatím dokázali aj preto, že na najkritickejšie miesta včas presunuli dostatočný počet ľudí a všetku dostupnú techniku, ktorú mali k dispozícii.
Okrem obyvateľov priamo ohrozovaných obcí a miest veľkú pomoc pri upevňovaní a údržbe hrádzi poskytli vodohospodárom Ozbrojené sily SR, ktoré operatívne uvoľnili na záchranárske práce nielen veľký počet vojakov z útvarov CO, ale aj vhodnú ženijnú techniku a výstroj.
Svoju úlohu počas tejto povodne so cťou splnili aj členovia Hasičského a záchranárskeho zboru SR v Bratislave a ich dobrovoľní kolegovia z okolitých miest a obcí.
Bokom tohto diania nezostali ani hasiči z niektorých slovenských podnikov a závodov. Napríklad na bratislavskom úseku Dunaja pomáhali aj hasiči z niektorých miest východného Slovenska.
Veľkou vzpruhou pre všetkých záchranárov bola aktivita Slovenského Červeného kríža (SČK). Členovia SČK počas nočných záchranárskych prác zásobovali teplými nápojmi, stravou, mliečnymi výrobkami. Na území Devínska Nová Ves - Bratislava jazdilo päť sanitných vozidiel s lekárom a zdravotníkom.
*šž som NNNN