SME

Zvolenská: K zisku zdravotných poisťovní sa postavíme odborne

Zisk do zdravotných poisťovní nepatrí. Slovensku by aj preto prospelo, keby malo len jednu poisťovňu, aby sa zbytočne nerozdrobovali peniaze, ktoré občania do systému povinne vkladajú.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. (Zdroj: TASR)

Šéfka rezortu zdravotníctva nevylúčila, že by sa vzniknutý výpadok financií potrebný na navýšenie platov lekárov a sestier mohol pokryť z rozpočtovej rezervy.

BRATISLAVA.

V diskusnej relácii televízie TA3 V politike to v nedeľu povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru).

"K zisku zdravotných poisťovní sa postavíme vysoko odborne a s nadhľadom, nie politicky," podčiarkla.

Nová ministerka chce obmedziť zisk poisťovní

Prisľúbila preto, že predmetný návrh, ktorý obmedzí takýto zisk, bude predložený len vtedy, keď bude v súlade s ústavou a medzinárodnou legislatívou.

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím si, že ten trh, ktorý sa tu zaviedol od roku 2009, dovolím si povedať, že je, bohužiaľ, trh karpatského typu - s veľa prvkami, ktoré trhové rozhodne nie sú," poznamenala šéfka slovenského zdravotníctva na margo súčasného nastavenia systému.

Jej diskusný oponent, exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), v zásade kroky smerom k obmedzovaniu zisku poisťovní neodmieta.

Vláda by však podľa neho mala postupovať obozretnejšie ako v minulosti. Ústavný súd už raz takúto právnu úpravu vlády Roberta Fica (Smer) označil za protiústavnú.

"Predchádzajúci zákaz zisku, tak ako ho iniciovala strana Smer, už stál Slovensko 10 miliónov eur na právnikoch a súdnych sporoch a ostáva mi len dúfať, že to nebude znova len Ctrl+V a nebude to 'copy-paste'... Som však za ďalšie obmedzovanie a prísne obmedzovanie zisku v nejakých technických ukazovateľoch," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Uhliarik sa musel obhajovať

Podpredseda kresťanských demokratov však musel obhajovať aj svoje vlastné prijaté opatrenia.

Sociálni demokrati mu už totiž dlhodobo vyčítajú, že právna zmena, ktorá umožňovala navýšenie platov lekárov a sestier, nebola finančne vykrytá.

Uhliarik pritom tvrdí, že nikdy nehovoril, že potrebné peniaze už v systéme sú. Ten však podľa neho bol nastavený tak, že štát sa k nim dostane postupne, vďaka opatreniam, ktoré ešte len začnú fungovať v praxi.

"Som veľmi rada, že idú nové peniaze a som veľmi rada tomu budúcemu času. Lenže oni mali byť nájdené už v čase, keď sa prijímala legislatíva," vyčítala exministrovi jeho nástupkyňa Zvolenská.

Šéfka rezortu zdravotníctva v nedeľu opätovne nevylúčila, že by vzniknutý výpadok financií potrebný na krytie navýšených platov sa mohol pokryť z rezervy 50 miliónov eur v štátnom rozpočte.

SkryťVypnúť reklamu

"Pokiaľ medzičasom nájdeme systémové riešenie, ktoré skutočne bude zodpovedať vytváranej rezerve v zdravotných poisťovniach, určite budeme hľadať spôsob, ako túto rezervu čo najspravodlivejšie do systému dostať, aby bolo vykryté prechodné obdobie," konštatovala.

Zvolenská sa spolieha na parameter chorobnosti

Zavedenie parametru chorobnosti pri prerozdeľovaní peňazí poisťovniam by mohol byť jedným z nástrojov, ktorý by mohol pomôcť pri riešení problému s nedostatkom peňazí na zvýšenie platov sestier a nemocničným lekárov.

Zvolenská to v nedeľu pripustila v relácii TV Markíza Na telo. Ľudia, ktorí bývajú častejšie chorí, sú aktuálne vo väčšej miere poistení v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

"Konečne sa nám ju podarilo zatraktívniť, lebo sú to ľudia, ktorí sú v rovnakom veku ako ostatní, rovnako ekonomicky aktívni alebo za nich platí štát, ale sú chorí. Čiže na nich tie peniaze naozaj musia ísť. Niektoré poisťovne ich majú, niektoré sa im vyhýbajú," povedala Zvolenská v relácii Na telo.

SkryťVypnúť reklamu

Zohľadňovaním parametru chorobnosti by teda VšZP mohla mať k dispozícii väčší balík peňazí a teda aj dať viac peňazí do systému pre zdravotnícke zariadenia.

"Preklenúť to obdobie, v ktorom komerčné (poisťovne) majú napríklad plne uzavreté zmluvy a nie je možné z nich dostať ich príspevok," povedala Zvolenská.

Bývalý minister zdravotníctva prirovnal, že 20-ročný zdravý mladík je pre zdravotnú poisťovňu lacnejší ako 20-ročný diabetik.

Uhliarik uviedol, že rezort v spolupráci s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pracoval od júna 2011 na analýze, koľko ľudí a ako chorých je v jednotlivých poisťovniach. Prieskum skončili v marci.

"My sme nemohli ten zákon, aj keď je nachystaný, podať, pretože bol pád vlády," vysvetľoval Uhliarik.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Zvolenskej ministerstvo pracuje na viacerých návrhoch, ako riešiť problém s peniazmi, ktoré sú potrebné na zvýšenie platov.

Sestry by ich mali dostať už od mája, lekári od júna. "Urobíme všetko pre to, aby dostali čo najväčšie navýšenie," povedala.

Uhliarik: Prekvapuje ma postoj LOZ k nominácii Moťovského

Exministra zdravotníctva prekvapil postoj, ktorý Lekárske odborové združenie (LOZ) zaujalo vo vzťahu k nominácii Borisa Moťovského na miesto šéfa bratislavskej štátnej záchranky.

Podpredseda KDH je presvedčený, že ide o pochybnú nomináciu, keďže sa meno Moťovského spája v súvislosti so spochybňovaným tendrom na nákup sanitiek, ktorý preveruje aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

"Bolo jasne ÚVO povedané, že to bol netransparentný a predražený tender. Dokonca sa vedie trestné stíhanie proti tomuto. Prečo je teraz LOZ ticho?" pýtal sa Uhliarik v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

SkryťVypnúť reklamu

Exminister je presvedčený, že spomínaný tender bol šitý na mieru jednej spoločnosti a navyše bol extrémne predražený. "Doteraz sa bratislavská štátna záchranka z toho spamätáva," poznamenal.

Šéfka rezortu zdravotníctva si však za svojim nominantom stojí. Moťovský je podľa nej odborník, ktorý sa osvedčil v praxi. Odmietla preto aj tvrdenie, že by bol nákup sanitiek predražený.

"ÚVO rozhodne nenapadlo verejnú súťaž ako takú. Je pravda, že vyslovilo nespokojnosť s nastavením niektorých kritérií, ktoré ale neboli kľúčovými pre výber poskytovateľa," oponovala svojmu predchodcovi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 728
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 242
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 285
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 080
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 541
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu