Ján Figeľ považuje nomináciu Michala Sántaia za hrubú chybu. Robert Fico tvrdí, že je to vec ministra dopravy Jána Počiatka.
BRATISLAVA. V čase, keď konzorcium firiem Avocat a Zamedia posielali na ministerstvo výstavby predražené faktúry z nástenkového tendra a ono im ich preplácalo, sedel v monitorovacom výbore, ktorý na ne dozeral.
Keď škandál okolo tendra prepukol, sedel s Mariánom Janušekom a Igorom Štefanovom (obaja SNS) na tlačovke, kde ho obhajovali.
Teraz minister dopravy Ján Počiatek spravil z Michala Sántaia šéfa Centrálneho koordinačného orgánu (CKO), ktorý má na starosti celoslovenské eurofondy.
Ide o inštitúciu, ktorá má na starosti koordináciu, ale aj monitorovanie a hodnotenie čerpania eurofonodov.
„Považujem to za hrubú chybu,“ vraví exminister dopravy a šéf KDH Ján Figeľ.
Ide podľa neho o vplyvnú pozíciu, pretože CKO nastavuje pravidlá a metodiku na čerpanie eurofondov z operačných programov. „Človek, ktorý bol aktérom pri nástenkovom tendri, tam nemá čo hľadať,“ vraví Figeľ.
Sántai prišiel na ministerstvo z Inštitútu hospodárskej politiky, ktorému šéfoval súčasný štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko.
Za prvej vlády Roberta Fica bol Palko štátnym tajomníkom na Počiatkovom ministerstve financií ako nominant SNS. Palko hovorí, že sa chce na eurofondy zvlášť sústrediť.
Ja nie – to Sántai
Hoci Sántai na výstavbu prišiel štyri mesiace po podpísaní zmlúv k nástenkovému tendru, mal s ním veľa spoločné.
Problematické totiž nebolo len výberové konanie, ale aj to, ako firmy blízke SNS predražovali jednotlivé služby – a to trvalo takmer dva roky.
Sántai bol členom monitorovacieho výboru pre Operačný program Technická pomoc, ktorý dozeral na celý program vrátane nástenkového tendra. Teda aj na predražené faktúry.
Podla blogu vtedajšieho náhradného člena výboru Ivana Kuhna sa navyše snažil zatajovať informácie ohľadne tendra.
Keď mal neskorší minister Igor Štefanov v minulosti vysvetliť, prečo verejne obhajoval tender, tvrdil, že len zastupoval Sántaia.
„Vtedy museli byť na výbore minister a generálny riaditeľ Sántai. Bol som požiadaný, aby som riaditeľa suploval na tlačovke, čo som urobil,“ povedal Štefanov.
„Neviem, odkiaľ máte informáciu, že som si tento tender zobral do vlastnej gescie a že som zaň aj ja zodpovedný,“ tvrdil Štefanov.
Cap záhradníkom
„Nominácia pána Sántaia potvrdzuje prepojenosť Smeru so škandalóznym nástenkovým tendrom. Iba potvrdzuje, že mecenáši a firmy si presadzujú na dôležité štátne posty svojich ľudí,“ povedal Figeľ.
„Aj táto nominácia potvrdzuje, že škandály prvej Ficovej vlády neboli škandálmi SNS, ale Smeru,“ povedal poslanec SDKÚ Ivan Štefanec, ktorý bol v roku 2009 na poslaneckom prieskume na ministerstve. Tender mu tam vysvetľoval nielen Štefanov, ale aj Sántai.
Počiatkovo ministerstvo napriek tomu tvrdí, že Sántai nemal s tendrom nič spoločné.
„Odmietame, že by pán Sántai bol akýmkoľvek spôsobom zodpovedný za tzv. nástenkový tender. Nebol vo výberovej komisii a nebol ani pracovníkom ministerstva výstavby v čase predmetného konania.“
Napísalo tiež, že Sántai bol v súvislosti s kauzou prizvaný ako svedok na políciu. „Keďže v čase uzatvárania tendra nepôsobil na ministerstve, jeho výpoveď nebola pri vyšetrovaní prípadu relevantná.“ Zodpovedná je podľa ministerstva SNS.
„Za personálne nominácie, ale aj za výsledky rezortu nesie plnú zodpovednosť jeho vedenie,“ odpísal tlačový odbor Roberta Fica.
Sántai pritom nemá na starosti len eurofondy na dopravu, ale koordináciu všetkých ministerstiev.
Štefanova stále neobvinili
Prokurátorka možno rozhodne o postupe proti bývalému ministrovi výstavby tento týždeň.
BRATISLAVA. Po dva a pol roku od začatia vyšetrovania nástenkového tendra nie je bývalý minister výstavby Igor Štefanov z SNS stále obvinený. Štefanov sa podieľal na výbere víťaza, neskôr podpisoval sporné faktúry.
Podľa špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika rozhodne dozorová prokurátorka o obvinení možno už tento týždeň.
Polícia chcela Štefanova obviniť už dávnejšie, ale Generálna prokuratúra odmietla požiadať parlament o zbavenie poslaneckej imunity, ktorú mal Štefanov až do volieb.
V kauze sú zatiaľ z machinácií pri verejnom obstarávaní obvinení ďalší bývalý minister Marián Janušek, bývalý riaditeľ Agentúry na podporu regionálneho rozvoja Radoslav Behúl, bývalý riaditeľ odboru realizácie programov regionálneho rozvoja Tomáš Labay a Zdenka Kudláčová, ktorá vystupovala ako odborne spôsobilá osoba pre verejné obstarávanie.
Vyšetrovanie ukázalo, že na ministerstve poznali víťaza tendra za 3,6 miliardy korún skôr, ako otvorili obálky.
Znalec našiel v počítači návrh zmluvy s víťazom, ktorý tam bol vložený ešte pred vyhlásením výsledkov.
Zverejnenie tendra len na nástenke malo tiež byť protizákonné, víťazné firmy mali byť podľa polície zo súťaže vylúčené.
Tender vyhrali firmy Avocat a Zamedia, ktoré ovládali ľudia blízki predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Ministerstvo im vyplatilo 12,8 milióna eur.
Polícia nikdy oficiálne nevyšetrovala možnú korupciu politikov, ktorí o tendri rozhodovali.
Monika Tódová
Kauzy dnes kariére neškodia
Škandály z minulosti nie sú prekážkou pre výber do funkcie. Smer ráta so službami viacerých sporných nominantov.
BRATISLAVA. Čím viac Smer dosadzuje stovky svojich ľudí na šéfovské stoličky, tým viac pribúda nominantov s poznačenou minulosťou.
Eurofondy pre farmárov od minulého týždňa riadi bývalý nominant SNS Stanislav Grobár, ktorý podozrivo hospodáril v štátnej eseročke MH Invest.
Do vedenia Poľnohospodárskej platobnej agentúry ho dosadil minister Ľubomír Jahnátek napriek tomu, že sa o jeho prešľapoch písalo v médiách.
Za Grobárovho šéfovania MH Investu sa robili podozrivo drahé nákupy aj bez štandardnej súťaže.
Administratívu ministerstva kultúry zasa riadi bývalá štátna tajomníčka ministerstva práce Emília Kršíková, ktorá si nechala za konzultácie so svojou bývalou šéfkou Vierou Tomanovou platiť viac ako 37 eur na hodinu.
Ako o možnom policajnom prezidentovi sa hovorí o Stanislavovi Jankovičovi, ktorý je trestne stíhaný pre podozrenie, že vybavil známemu späť zadržaný vodičský preukaz.
Premiér Robert Fico tiež počíta ďalej ako so svojím pobočníkom s Františkom Határom, ktorý je jedným z hlavných aktérov údajného spisu SIS Gorila, podľa ktorého preberal od podnikateľa Haščáka peniaze pre Smer.
Na Úrade vlády Határ síce pracovať nebude, no Ficovi môže asistovať z pozície šéfa kancelárie Smeru.

Beata
Balogová
