Žitňanská s Lipšicom s ospravedlnením nesúhlasia, Fico ho nekomentuje.
BRATISLAVA. Sudcom sa nepozdáva návrh ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, aby za platovú diskrimináciu dostali len ospravedlnenie.
Borec chce takto ochrániť 70 miliónov eur, ktoré sudcovia žiadajú za to, že poberali o tisícky eur nižšie platy ako špeciálni sudcovia.
Najväčšia stavovská organizácia Združenie sudcov Slovenska chce zorganizovať okrúhly stôl.
Vláda by sa podľa nich mala zaviazať, že investuje peniaze, o ktoré sa súdia, do vybavenia justície.
„Okrem ospravedlnenia je naša predstava aj finančné zadosťučinenie,“ dodala šéfka združenia Dana Bystrianska.
Dôvody vraj trvajú
Bystrianska zatiaľ nehodlá ísť sudcom príkladom a svoju žalobu nestiahne.
„Dôvody na žaloby stále trvajú.“ Rozhodne sa však až po okrúhlom stole. Zdôraznila, že sudcovia nie sú v tejto otázke jednotní.
Na stiahnutie žalôb nevyzval ani šéf Najvyššieho súdu a Súdnej rady Štefan Harabin. Riešenie vidí v rokovaní so sudcami bývalého Špeciálneho súdu, aby vrátili príplatok, ktorý poberali.
Podľa Harabina by sa tak vrátilo občanom „niekoľko desiatok miliónov a odpadol by dôvod diskriminačných žalôb“.
Jeho kolegyňa z rady, sudkyňa Helena Kožíková si myslí, že s morálnou satisfakciou by sa mali sudcovia uspokojiť. Sama si žalobu podala a začiatkom roka 2010 ju stiahla.
Ukrivdení by sa mohli podľa nej cítiť len sudcovia na Najvyššom súde, ktorí rozhodovali odvolania voči rozsudkom špeciálnych sudcov.
Ospravedlnenie slovenským sudcom by bolo riskantné a aj zbytočné, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Pravica je proti
Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ, počas ktorej pôsobenia začalo ministerstvo aktívne obhajovať štát proti žalobám, s ospravedlnením nesúhlasí.
Znamenalo by vraj totiž uznanie nárokov sudcov. Je presvedčená, že neexistuje právny základ, aby sa sudcovia domáhali státisícového doplatenia odmeny za prácu, ktorú nevykonávali a ani o ňu nemali záujem.
Ak by minister pristúpil k ospravedlneniu, mal by podľa nej mať premyslené, či by to neznamenalo ďalšie komplikácie.
Na ospravedlnenie nevidí dôvod ani Daniel Lipšic z KDH, ktorý bol ministrom spravodlivosti v roku 2004, keď Špeciálny súd vznikol.
Pripomenul, že do výberového konania na súd sa mohli hlásiť všetci sudcovia. Aj tí, ktorí teraz štát žalujú.
Práve malý záujem o post na Špeciálnom súde bol dôvodom, prečo sa sudcom zvyšoval príplatok k platu. Špeciálni sudcovia nakoniec dostávali zhruba o tritisíc eur mesačne viac ako ostatní sudcovia.
Fico je ticho
Za zvýšenie príplatku hlasoval aj súčasný premiér Robert Fico a poslanci Smeru.
Predseda vlády teraz ospravedlnenie nekomentuje. Cez tlačový odbor odkázal, že žaloby má na starosti minister spravodlivosti. „Akékoľvek rozumné riešenie má plnú podporu premiéra.“
Ak by sa Borec so sudcami dohodol, otázne je, ako by sa riešili spory, v ktorých sudcovia nežalujú ministerstvo spravodlivosti. Jediný dosiaľ právoplatne ukončený spor smeroval proti Najvyššiemu súdu.
Rozsudok okresného súdu je právoplatný, pretože Najvyšší súd sa neodvolal. Harabin si takýto postup nechal odobriť plénom sudcov, kde boli mnohí, čo si žaloby sami podali.
Za nedostatočnú obhajobu záujmov štátu naňho Žitňanská podala disciplinárny návrh. Najvyšší súd by mal skupine jedenástich sudcov vyplatiť po stotisíc eur.

Beata
Balogová
