BRATISLAVA. Polícia vlani výrazne eliminovala činnosť troch vetiev zločineckých skupín pôsobiacich v regióne Bratislavy a rozložili 24 organizovaných skupín.
Tvrdí sa to v návrhu Správy o bezpečnosti za rok 2011, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Organizovaný zločin aj v roku 2011 naďalej charakterizovala regionálna pôsobnosť skupín, ktoré majú vymedzené sféry vplyvu - u niektorých však prekračoval hranice jedného regiónu.
Skupiny páchajú širokú škálu druhov trestnej činnosti s cieľom maximalizácie zisku. Stúpa tendencia medzinárodného pôsobenia.
Najmä pri ekonomickej a majetkovej trestnej činnosti spojenej s daňovým systémom to kládlo veľké nároky na medzinárodnú policajnú spoluprácu, čo komplikovalo, resp. predlžovalo trestné konanie.
Viac trestnej činnosti mladých
Historické minimum zaznamenala polícia v počte nových prípadov násilnej kriminality - v porovnaní s rokom 2010 ich bolo o 530 menej.
Pokračoval však postupný nárast počtu trestných činov spáchaných maloletými a mladistvými páchateľmi, ktorých bola tretina z celkového počtu.
Podľa navrhovanej správy sa ich dopustili najmä príslušníci sociálne slabších, alebo neúplných rodín, z výchovných ústavov a podobne.
Vlani polícia evidovala 181 246 trestných vecí, z toho bolo 92 873 trestných činov. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím (2010) je to o 2 379 menej.
Zaznamenaný prírastok trestnej činnosti je tretí najnižší v histórii SR. Z uvedeného počtu objasnili 52 639 trestných činov.
Trestná činnosť obchodovania s ľuďmi sa tradične vyznačovala vysokou latentnosťou, nakoľko obete z obavy pred pomstou zo strany páchateľov len zriedka vyhľadajú pomoc polície, prípadne niektorej z mimovládnych organizácií.
Z rovnakého dôvodu obete odmietajú s policajtmi aj spolupracovať. Odhalili 19 takýchto trestných činov, čo je o 10 viac ako v roku 2010, objasnili jeden.
Najčastejším dôvodom tejto trestnej činnosti bolo prostitúcia, najmä v zahraničí. Slovensko je naďalej tranzitnou krajinou tejto kriminality, okrem toho niektoré obete od nás aj pochádzajú.
Marihuana ide do Maďarska
Najčastejšie zneužívanou omamnou a psychotropnou látkou bola vlani, tak ako v predchádzajúcich rokoch, marihuana, ktorej užívanie je rozšírené najmä medzi mládežou.
"Väčšia časť dopestovanej marihuany bola určená pre zahraničný trh, predovšetkým maďarský," uvádza sa v návrhu správy.
Dovoz a distribúciu heroínu, ktorého časť ostala na slovenskom trhu, mali pod kontrolou osoby albánskeho etnika, prípadne krajín bývalej Juhoslávie.
Kokaín pochádzal z krajín Južnej Ameriky a do Európy ho dopravili cez západoafrický región.
Na jeho dovoze a distribúcii sa na vyšších úrovniach podieľali osoby albánskeho etnika, distribúciu na nižších úrovniach zabezpečovali skupiny slovenských páchateľov, ktoré sa zaoberajú aj distribúciou metamfetamínu.
V súvislosti s drogovou kriminalitou bolo oproti roku 2010 objasnených o 38 percent trestných činov viac.
V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sa podarilo vlani objasniť o 1 364 viac prípadov ekonomickej trestnej činnosti.
Medziročný nárast predstavuje 68 percent, pomohli mu najmä vyriešené prípady krátenia dane a poistného.
Škody spôsobené ekonomickou kriminalitou dosiahli výšku 438,933 milióna eur. Rástol počet podvodov v nákladnej doprave tovarov, pričom najčastejšie dochádzalo k odcudzeniu kamióna aj s tovarom.
Napriek tomu, že majetková kriminalita dlhodobo predstavuje najväčší podiel na celkovej kriminalite (v roku 2011 takmer 47 percent), v hodnotenom období zaznamenali najnižší počet zistených majetkových trestných činov v histórii Slovenska. Najviac prípadov pribudlo v Bratislavskom kraji.
Najmenej nehôd v histórii
Nelegálna migrácia má dlhodobo klesajúcu tendenciu, vlani bolo na vonkajšej hranici zadržali o 117 nelegálnych migrantov menej ako v roku 2010.
Z hľadiska národnostnej skladby mali najpočetnejšie zastúpenie štátni príslušníci Ukrajiny, Somálska, Moldavska, Afganistanu, Ruska a Gruzínska.
Napriek tomu, že nelegálni migranti začali v poslednom období na vstup do Schengenského priestoru využívať úkryty dopravných prostriedkov, predovšetkým kamiónov, vo všeobecnosti upúšťajú od rizikového prechodu štátnej hranice.
Prechádzajú na takpovediac „legálny“ spôsob vstupu, pričom využívajú na legalizáciu svojho pobytu falošné podporné doklady. Cudzinci v 34 prípadoch zneužili povolenia na malý pohraničný styk s Ukrajinou.
Policajti pre zlepšenie dopravno-bezpečnostnej situácie na cestách sústredili výkon služby na najrizikovejšie úseky ciest.
V hodnotenom období zaevidovali 14 991 dopravných nehôd, čo je o 6 620 menej ako v roku 2010.
Zaznamenaný počet dopravných nehôd je najnižší v histórii - vlani bolo o 31 percent dopravných nehôd menej ako v roku 2010.