BRATISLAVA. SDKÚ má oddnes už troch kandidátov na predsedu. K Pavlovi Frešovi a Lucii Žitňanskej sa pridal aj poslanec Viliam Novotný. Urobil to potom, čo ho za predsedu navrhlo desať košických zväzov. SDKÚ ich má takmer 500.
Novotný si podľa viacerých krajských predsedov kandidatúrou len poisťuje miesto podpredsedu. Ani on sám nevylúčil, že sa na kongrese nakoniec nevzdá v prospech jedného z kandidátov.
Novotný získal v parlamentných voľbách 10-tisíc preferenčných hlasov. Frešo 20 tisíc a Žitňanská 100 tisíc.
„Bol som prakticky na nevoliteľnom mieste a prekrúžkoval som sa do Národnej rady, čím som získal dôveru voličov,“ hovorí Novotný.
Vo voľbách skončil desiaty z pôvodne dvanásteho miesta. SDKÚ má jedenásť poslancov. Novotného hlavným odkazom je, že SDKÚ už nemôže byť len strana pre mestskú inteligenciu.
Bratislava má siluVšetci traja kandidáti večer štyri hodiny diskutovali pred najsilnejším krajom – Bratislavou.
Členovia krajského predsedníctva večer odporučili za novú šéfku strany Luciu Žitňanskú. Dostala trinásť hlasov, Frešo tri a Novotný ani jeden. Z predsedníctva odišiel približne v jeho polovici.
Hlasovaniu predchádzala diskusia, či regionálne predsedníctvo má právo hlasovať o podpore jednotlivých kandidátov. Predseda Miestneho zväzu SDKÚ vo Vajnoroch Ján Mrva žiadal zvolať regionálnu konferenciu, kde by boli zastúpení všetci členovia strany z Bratislavského kraja. Členovia regionálneho predsedníctva to však odmietli.
Žitňanská si cení podporu predsedníctva Bratislavského kraja. „Je to normálne a prirodzené. Som jeho predsedníčka niekoľko rokov a považujem za normálne a prirodzené sa vo vlastnom regionálnom zväze uchádzať o podporu,“ povedala Žitňanská pred novinármi s tým, že o predsedovi SDKÚ rozhodnú delegáti na kongrese 19. mája.
Dodala, že do 19. mája si v strane musia spraviť poriadok a týmto dátumom musí skončiť diskutovanie o vnútorných pomeroch v SDKÚ, lebo to nie je podstatné. „Podstatné je, aby sme 20. mája boli schopní sa pýtať na istoty a ponúkať riešenia, aby sme získali opäť dôveru voličov,“ vyhlásila.
Frešo zdôraznil, že „na konci dňa“ rozhodnú o predsedovi až delegáti na kongrese. „Beriem to ako hlasovanie členov predsedníctva a ja mu rozumiem. Na konci však rozhodne členská základňa,“ povedal po hlasovaní Frešo, ktorému dnes vyslovil podporu Miestny zväz v Prešove. Freša tak podporilo viac ako 30 zväzov z celého Slovenska.
Nejasný predseda
Odporúčania jednotlivých krajov či miestnych zväzov nie sú pre delegátov kongresu, ktorí volia predsedu, záväzné, môžu byť však významným signálom. Hlasovanie na kongrese je tajné.
Za Bratislavu bude na kongrese najviac – takmer 100 z asi 400 delegátov a jej rozhodnutie môže ovplyvniť aj ostatné kraje. Ostatné predsedníctva prebehnú do týždňa.
V Bratislave bolo večer na rokovaní asi 150 členov, prišiel aj Mikuláš Dzurinda. Keď minulý týždeň rokoval miestny zväz v Starom Meste, kam patria Žitňanská, Frešo aj Dzurinda, predseda strany pred hlasovaním o podpore pre kandidátov odišiel.
„Nechcel som dať najavo svoj postoj, stále ho vlastne možno ani nemám celkom vyjasnený. Mám pocit, že nie je čas, aby som ja hovoril,“ povedal Dzurinda. Staré Mesto podporilo Freša, podobne silná Petržalka Žitňanskú.
Keď Žitňanská po voľbách oznámila, že bude kandidovať, Dzurinda jej kandidatúru privítal a podporil. „Vtedy bola známa iba jej nominácia. To, čo som povedal, platí, ale nevylučuje to nič iné. Nechám to na slobodné rozhodnutie členov.“
Dzurinda nič neodporúčal ani včera pred členmi strany. „Je mi ľúto, že to dopadlo takto,“ povedal. Od šiestich percent sa strana podľa neho môže posunúť hore aj nadol.
Aj pre obyčajných ľudíFrešo aj Novotný hovoria, že sa SDKÚ musí priblížiť k obyčajným ľuďom v regióne, Žitňanskú označujú za mestského človeka.
„Rozumiem ľuďom z regiónov oveľa lepšie ako lídri, ktorí žijú bratislavskými problémami. SDKÚ nesmie byť stranou len pre mestskú inteligenciu,“ vyhlásil Novotný, keď oznamoval svoju kandidatúru. Kongres bude voliť predsedu 19. mája.
Frešo chce silný štátSDKÚ už nemá podľa Frešových téz vystupovať ako strana elity, ale otvoriť sa pre ľudí.
BRATISLAVA. Pavol Frešo vidí ako jednu z príčin neúspechu strany v parlamentných voľbách fakt, že najpopulárnejšia politička oznámila odchod z politiky a stranu do volieb viedol najnepopulárnejší politik strany.
Frešo v základných tézach Generálnej línie SDKÚ na roky 2012 – 2016, ktoré rozposlal členom strany, upozorňuje tiež na nejasný vzťah Ivety Radičovej a SDKÚ, či kontinuálny konflikt premiérky a podpredsedníčky s vlastnou stranou.
Vyčíta strane spojenie s kauzami ako bol návrh kandidatúry Dobroslava Trnku na generálneho prokurátora, prenájom budovy Daňového úradu v Košiciach, platinové sitká či hlasovanie ministrov pri odvolávaní šéfky Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej a spôsob vyrovnávania sa s týmito kauzami.
Kandidát na šéfa SDKÚ tiež oznámil svoje predstavy o ďalšom fungovaní strany. Jednou z nich je aj silný štát.
"Sme povinní presadzovať silnú úlohu štátu tam, kde je jeho hlavná úloha - pri ochrane života, zdravia a majetku občanov, zabezpečovaní poriadku a spravodlivosti a ochrane verejného záujmu," uvádza sa v základných tézach Generálnej línie na roky 2012 - 2016, ktoré už poslal celej členskej základni.
SDKÚ by mala podľa téz presadzovať aj osobnú iniciatívu jednotlivca, a to čo najviac v ekonomickej oblasti.
"Pretože len sloboda občanov v trhovom prostredí prináša skutočnú prosperitu, a tá je najlepšou možnou sociálnou politikou," zdôvodňuje autor téz.
Okrem toho by mala strana stáť na pilieri demokracie, ktorá zahŕňa tak individuálnu slobodu, ako aj práva a povinnosti. Nedotknuteľné má byť pre SDKÚ súkromné vlastníctvo, kam patria aj úspory v 2. pilieri.
Strana nezabúda ani na rovnosť pred zákonom. Rovní si majú byť všetci bez rozdielu. SDKÚ má byť tiež stranou vlastencov, hlási sa ku kresťanským koreňom a mala by rodinu a manželstvo považovať za základ spoločnosti.
Rovnako by mala byť strana nositeľom predstavy integrácie stredopravých strán "a tmelom v tomto dlhodobom procese".
Frešo chce z SDKÚ stranu pre všetkých. Chce, aby sa zasadzovala za vyšší počet pracovných miest, v prípade, že to bude možné, za znižovanie daní a odvodov, pomáhala strednej vrstve a aby jej neboli cudzie sociálne cítenie a solidarita.
Strana má tiež odmietať zneužívanie systému ľuďmi, ktorí nechcú pracovať a má sa vrátiť k ľuďom.
SDKÚ nemá podľa Frešových téz vystupovať ako strana elity, ako sa to dialo. Návrat k ľudovej strane "vnímame ako jedinú cestu k tomu ako priviesť späť stratených voličov a získať nových".
Frešo chce nanovo definovať postavenie strany v stredopravom priestore a hlása tiež zmenu komunikácie s voličmi a regiónmi. S ľuďmi treba podľa neho hovoriť zrozumiteľným jazykom a treba riešiť ich každodenné problémy. Pozornosť je nevyhnutné venovať aj vidieku nielen mestám.
Tézy sa venujú aj európskej politike. Strana by mala sledovať zahraničnú politiku vlády a poslanci majú hájiť národnoštátne záujmy SR v Únii.
"Slovensko musí hrdo a suverénne chrániť svoje záujmy na zahraničnopolitickej scéne, brániť tendencii prenášať rozhodovacie právomoci z volených zástupcov na administratívne štruktúry, ako aj neprijateľnej dominancii ďveľkýchď a marginalizácii ďmalýchď," píše sa v tézach.
Frešo chce, aby strana bola konštruktívnou opozíciou, ktorá rešpektuje vyše 44-percentný výsledok vládneho Smeru.
Nemá kritizovať za každú cenu, skôr má predkladať návrhy, ktoré budú riešiť každodenné problémy ľudí. V Národnej rade majú poslanci hlasovať podľa toho, či je návrh dobrý pre ľudí. Strana má tiež v parlamente spolupracovať so všetkými opozičnými stranami.
Kandidát na šéfa SDKÚ by bol tiež rád, keby sa príprava na každé voľby uskutočňovala pred očami celej ústrednej rady, otvorenej predsedom miestnych zväzov všetkých regiónov.
Na dôležitých zasadnutiach prezídia by sa mali podľa téz ako hostia zúčastňovať všetci poslanci NR SR a primátori miest, ktorí sú členmi SDKÚ. Frešo chce lepšie prepojenie vedenia s nižšími štruktúrami.
tasr, sita
Baránek: SDKÚ potrebuje zatrúbiť do útokuFrešo má podľa politológa Jána Baránka najväčšie šance na záchranu strany SDKÚ.
BRATISLAVA. SDKÚ nepotrebuje obrodu, ale záchranu, tvrdí analytik Ján Baránek. Podľa jeho slov mu môže pomôcť len líder s jasnou predstavou a bez minulosti spojenej s bývalým predsedom Mikulášom Dzurindom.
"SDKÚ potrebuje človeka, ktorý zatrúbi do útoku, povie vyhrám to a potiahne stranu. Frešo najvýraznejšie zatrúbil do útoku a najskôr nakopne sklamaného voliča SDKÚ," povedal pre agentúru SITA Baránek.
Ako dodal, v prospech Pavla Freša hrá viacero faktov. Nekráča v politických šľapajach Mikuláša Dzurindu, ľudovo sa prihovára voličom a má už za sebou volebný úspech, ktorý mu priniesol kreslo predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.
Líderstvo Freša podľa Baránka potvrdzuje aj postoj miestneho zväzu v bratislavskom Starom Meste, ktorý ho podporil napriek tomu, že z tohto zväzu pochádza aj ďalšia kandidátka Lucia Žitňanská.
"Odkedy opustila KDH, Žitňanská bola v blízkom okruhu Mikuláša Dzurindu, čo sa prejavilo aj na poslednej vláde na čele s Ivetou Radičovou, keď držala líniu Mikuláša Dzurindu," poznamenal Baránek s tým, že Dzurinda jej vyjadruje podporu aj v súčasnosti.
Politológ je sklamaný z prejavu poslanca Viliama Novotného, ktorý dnes potvrdil, že v hre o predsednícku stoličku v SDKÚ bude tretím kandidátom.
"Na tlačovej konferencii povedal, že svoju podrobnejšiu víziu prinesie v najbližších dňoch, no ak ju má, mal to mať pripravené už teraz," konštatoval Baránek. Dodal, že budúci líder si nemôže dovoliť hovoriť v podmieňovacom spôsobe.
TASR

Beata
Balogová
