Nová ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská viní za situáciu v nemocniciach bývalého ministra Ivana Uhliarika.
BRATISLAVA. Hrozba zatvorenia lôžkového oddelenia a pohotovosti sa netýka iba nemocnice v Malackách.
"To je reálny stav v nemocniciach, ktoré nie sú fakultné a univerzitné... V prípade, že nedôjde k riešeniu zo strany štátu, lebo štát a bývalý minister (Ivan Uhliarik, KDH) spôsobil celú túto situáciu, tak my nevylučujeme, že dôjde k rušeniu oddelení a prepúšťaniu nielen sestier, ale aj iných pracovníkov," priblížil súčasný stav v nemocniciach predseda Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.
Kritická situácia v týchto zariadeniach vznikla v dôsledku nezabezpečenia finančných prostriedkov na zákonom stanovené zvýšenie platov zdravotných sestier a lekárov.
Podľa Petka museli nemocnice, aby sa vyhli tejto povinnosti, doteraz preradiť do 2500 sestier z pozície zdravotnej sestry na sociálne pracovníčky.
"V prípade, že nedôjde k vstupu štátu, tak následne nemocnice, ktoré sú pod samosprávnymi krajmi, súkromné alebo neziskové organizácie, budú musieť pristúpiť k oveľa razantnejším riešeniam," zdôraznil.
Zvolenská: Za situáciu môže Uhliarik
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru) sa dnes k situácii v malackej nemocnici nevedela vyjadriť.
"Nemôžem odpovedať za manažéra, lebo ja nemám tušenie o tom, v akom reálnom stave sa nachádza súčasná platová situácia sestier, koľko skutočne potrebujú na navýšenie platov, v akom účtovníckom stave sa nemocnica nachádza... Ja o skutočnom reálnom stave účtovníctva viem všetko len v štátnych zariadeniach," vysvetlila.
Potvrdila však, že nemocnice, o ktorých informácie má, v súčasnosti nie sú v dobrej finančnej kondícii.
Vinu za vzniknutú situáciu podľa nej nesie Uhliarik, ktorý prikázal navýšenie miezd štátnym aj súkromným zariadeniam, hoci neboli v tej chvíli zabezpečené finančné prostriedky.
"Podľa nás ide o nesystémové kroky na hranici ústavnosti," doplnil ju Petko, ktorý sa s ministerkou stretol na rokovaní u prezidenta Ivana Gašparoviča.
Gašparovič: Zdravotníctvo by malo mať jeden komplexný zákon
Prezident očakáva od novej ministerky zdravotníctva, že pripraví komplexnú legislatívnu zmenu, ktorá odstráni nekompatibilnosť súčasných zákonov.
"Podľa mňa je potrebné urobiť jeden zákon - zákon o zdravotníctve a podľa toho potom postupovať," zdôraznila hlava štátu po stretnutí so šéfkou rezortu zdravotníctva, zástupcami nemocníc, lekárov a zdravotníckych odborov.
Navrhovanú zmenu podporujú aj zástupcovia zdravotníkov a nemocníc. "Navrhujeme, aby šestica zákonov bola nakoniec integrovaná výhľadovo do jedného zákona. Myslíme si, že tieto zákony boli už toľkokrát novelizované a sú natoľko rozporuplné, že nie sú dobré," potvrdil Petko.
Zdravotníctvu podľa hlavy štátu tiež chýba dostatočná transparentnosť, reálna cenová politika a nedoriešené sú aj vzťahy súkromných a regionálnych nemocníc.
"Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má určité svoje kompetencie a ja som presvedčený, že ich nevyužíva tak, ako by mal. Alebo možno treba hľadať, či nepotrebuje aj iné kompetencie - zvýšené vo vzťahu k poisťovniam, pretože tu, myslím si, že úrad nekoná tak, ako by mal," doplnil Gašparovič.
Osobne by podporil aj znižovanie počtu zdravotníckych zariadení na Slovensku.
Hlavnou témou boli sestry
Hlavnou témou dnešného rokovania bola situácia, ktorá vznikla v zdravotníctve pre nedostatok financií na pokrytie zákonom stanoveného zvyšovania platov zdravotníkov.
Sestry by podľa ministerky mali dostať na výber z niekoľkých možností, s ktorými už predbežne súhlasili aj zamestnávatelia.
"Všetky kroky, ktoré naďalej ideme podnikať, sú v tom, aby zamestnávatelia reálne získali možnosť bez finančného kolapsu, plniť zákonné požiadavky. Zároveň budeme výrazne žiadať, aby sestry boli znovu sestrami na plný úväzok," doplnila.
Zložitosť súčasnej situácie potvrdil aj prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Dragula. "Dodnes sa presne nevie, o koľko treba zvýšiť zdroje na platy sestier a lekárov," poukázal. Riešenia, ktoré predkladá nová ministerka Zvolenská, však podľa neho môžu pomôcť vyriešiť vzniknuté finančné problémy.
"Návrhy, ktoré vychádzajú od pani ministerky môžu situáciu riešiť, ale je to beh na dlhé trate," doplnil Petko.
Dnes je podľa neho situácia rovnaká, ako bola pred niekoľkými mesiacmi a nemocnice, ktoré nie sú fakultné alebo univerzitné, na zvyšovanie platov nemajú peniaze. "Všetky opatrenia, ktoré sa momentálne riešia, smerujú k tomu, aby tento kolaps bol odvrátený, ale počkajme si ešte pár dní a uvidíme, ako to bude reálne," uzavrel.
Vymenila šéfov ďalších dvoch ústavov
Zvolenská v pondelok odvolala ďalšieho šéfa rezortnej organizácie.
Zmena nastala na poste riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií, kde skončil Andrej Orban. Nahradil ho Juraj Ochtinský. TASR informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.
Mení sa aj šéf Národného onkologického ústavu v Bratislave. Ten doterajší, Tomáš Šálek, totiž požiadal o uvoľnenie z funkcie. Do vypísania výberového konania tak tento post bude zastávať Jozef Dolinský.