BRATISLAVA. Kto zmaril vyšetrovanie korupcie pri zmene zákona o dôchodkovom sporení sa už verejnosť asi nedozvie.
Polícia potvrdila možný únik informácií smerom k podozrivým. Odmieta však, že unikli z polície. Bližšie sa nevyjadruje. Zdroje blízke vyšetrovaniu naznačujú, že únik mohol byť na ministerstve práce.
Nevie ani Lipšic
Exminister Jozef Mihál (SaS) tvrdí, že o tom nič nevie. „Že akcia bola vyzradená, som sa dozvedel až teraz, keď to bolo v novinách.“ Pracovníčka ministerstva, ktorá vystupuje ako policajná agentka, o prípade vôbec nechcela so SME hovoriť s vysvetlením, že je viazaná mlčanlivosťou.
Podobne ako Mihál aj bývalý minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) v pondelok povedal, že o vyzradení akcie nevedel. Lipšic vlani oznámil, že v pozadí je konkrétna finančná skupina.
Mihála mrzí, že kauza napokon skončila len obvinením úradníka. „Veľké ryby v tom zrejme vedia chodiť. Majú dobrých právnikov a poradcov.“ Je podľa neho nesporné, že niekto sa pokúšal umožniť použitie prostriedkov sporiteľov na financovanie súkromných podnikateľských zámerov.
Bývalý úradník ministerstva Štefan Maliňák čelí obžalobe za to, že v roku 2010 núkal 20-tisícový úplatok šéfke sekcie, ktorá novelu pripravovala. Súčasťou úplatku mal byť aj 250-eurový poukaz do hotela Kempinski, ktorý patrí J&T. Riaditeľka to ohlásila polícii a ďalej vystupovala ako agentka. Ďalšie obvinenia však už neprišli, osoby v pozadí sa totiž zrazu stiahli.
Ako svedkovia v kauze vystupujú ľudia blízki skupine J&T. Tá podozrenia odmieta.
Bielik, Čuňo, Gorila
K vyzradeniu policajnej akcie došlo v minulosti pravdepodobne aj v prípade exstarostu bratislavskej Rače Pavla Bielika z KDH.
Doteraz nie je uzavretý prípad bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa (SDKÚ). Ako svedok v ňom figuruje exposlanec za SMK László Nagy, ktorý cez odpočúvaný telefón rušil dohodnuté stretnutie pre „zlé počasie“.
Odpočúvanie bolo prezradené aj v kauze Gorila.

Beata
Balogová
