BRATISLAVA. Až desaťtisíc ľudí ročne u nás zisťuje, či sú HIV pozitívni. Výrobcovia testov sa ich snažia nalákať na 30-eurový test voľne prístupný v lekárňach. Sú tam od začiatku roka.
Odborníci upozorňujú na riziká. Na výsledok nedáva záruky ani výrobca a testovaného môže test aj zbytočne vystrašiť.
Rýchlo a s rozpakmiV predaji je viacero rýchlotestov, niektoré zisťujú protilátky priamo v krvi, iné v slinách. Ten na krv sme vyskúšali.
„Jeho najväčšou výhodou je rýchlosť a diskrétnosť pri zachovaní laboratórnej presnosti,“ tvrdia zástupcovia českej firmy, ktorá krvný test Insti z Kanady dováža. Až príbalový leták píše, že je len pre vyškolený personál.
Hoci test má u nás v databáze Štátny ústav na kontrolu liečiv, odborníci o predaji v lekárňach pochybujú.
„Takýto test nepatrí do rúk laikom,“ povedala Danica Staneková z Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS. Rovnaký názor má aj české ministerstvo zdravotníctva.
Výsledok sa nedá brať stopercentne. Aj zdravému človeku môže test ukazovať „reaktívny“ výsledok, teda dve bodky, ktoré môžu znamenať aj HIVpozitivitu. Taký prípad však treba ďalej preveriť.
„Reaktívnych“ je aj pri tradičnom testovaní u lekára zhruba 600 prípadov ročne, iba asi päťdesiat z nich je naozaj HIV pozitívnych. Reakcia môže byť následkom inej infekcie či choroby.
„Akýkoľvek negatívny výsledok človekom zamáva a je zle, ak nemá odbornú pomoc,“ hovorí Soňa Pekarovičová zo združenia Odyseus.
Aj výrobca rýchlotest označuje len za predbežný a v prípade reakcie posiela za odborníkmi. Test tiež neukáže HIV vírus krátko po nakazení, inkubačná lehota je zvyčajne tri mesiace, niekedy viac.
Nabrať krv sa nedaríTest v lekárni stojí 30 eur, u odborníkov je bezplatný, ak treba anonymný.
Za nesprávnym výsledkom môže byť aj zlé narábanie s testom. Nabrať krv do priloženej pipety nie je jednoduché a laik vie len ťažko povedať, či už jej nabral dosť, alebo či je výsledná bodka naozaj správne zafarbená.
Narábaním s krvou sa môže aj ďalej prenášať infekcia.
Farmafirma: Test je do zdravotníckeho zariadeniaRichard Kolozsi zo spoločnosti INAMED testy na Slovensku predáva.
Aké sú podľa vás najvýznamnejšie pozitíva takéhoto testu?
"Výhodou testu je bezpochyby jeho presnosť a citlivosť, rovnako ako jednoduchosť použitia, ktorá umožňuje veľmi rýchle, jednoduché a bezpečné testovanie v podstate v ľubovoľnom zdravotníckom zariadení. V Česku už existujú prípady, kedy sa HIV-pozitívni pacienti prihlásili v referenčnom centre práve po otestovaní sa INSTI testom."
Odborníci predaj testu kritizujú, je správne predávať ho bežne v lekárňach?
„Viem o polemike, ktorú rozprúdili HIV testy v ČR. V prvom rade musím upresniť že návod na použitie hovorí o použití v zdravotníckom zariadení práve z dôvodu zabezpečenia komplexnej zdravotníckej podpory.
Na druhej strane je možné, že niektorí ľudia sa rozhodnú test v rozpore s návodom na použitie použiť v domácich podmienkach. V takomto prípade môže dôsť k nesprávnemu vyhodnoteniu situácie v súvislosti s výsledkom testu (či už negatívnym alebo pozitívnym).
Na druhej strane však stojí HIV-pozitívny človek, ktorý má podozrenie, avšak nenájde odhodlanie sa dať testovať (alebo pre neho testovanie konvenčnou metódou nie je dostupné).
Aby som to celé zhrnul, je možné že človek, ktorý nepoužíva test v súlade s príbalovou informáciou, sa môže dostať do situácie, ktorá vyžaduje odbornú zdravotnícku pomoc. Na druhej strane verím, že INSTI-test je jedinečnou príležitosťou pre jednoduché a rýchle testovanie prítomnosti protilátok proti HIV."
Viac o HIV a AIDS nájdete na: Linka dôvery HIV/AIDS: 02/59370144, www.hiv-aids.tym.sk, danica.stanekova@szu.sk a na http://www.hivaids.sk
(trš)

Beata
Balogová
