SME

Drogy v obchode stále majú

Bystrická drogová scéna má nový nebezpečný hit. Imitáciu soli do kúpeľa.

Kto potrebuje imitáciu soli do kúpele či prípravok proti moliam? Podľa psychiatrie v Banskej Bystrici to skúšajú mladí experimentátori.Kto potrebuje imitáciu soli do kúpele či prípravok proti moliam? Podľa psychiatrie v Banskej Bystrici to skúšajú mladí experimentátori. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – FOTOLIA)

BANSKÁ BYSTRICA. Ťažké psychotické stavy sprevádzané paranojou, tak opisuje banskobystrický psychiater Michal Patarák účinky nových drog, ktoré sa vydávajú za niečo iné a dajú sa nakúpiť v sieti bývalých Crazy shopov.

Prípravok Longplay je podľa Euphoria shopu imitácia soli do kúpeľa. Na banskobystrickom sídlisku Sásová sme ho včera kúpili 25 gramov za šesť eur. Užívatelia na internete opisujú, že sa šnupe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Patarák hovorí, že za posledný mesiac na psychiatrii skončili najmenej štyria mladíci pre vážne zmeny správania. Užívatelia „peny do kúpeľa“ majú halucinácie, sú agresívni. Väčšinou si myslia, že ich odpočúvajú, prenasledujú, že sa rozprávajú s nadprirodzenými bytosťami, ktoré ich ohrozujú, a boja sa o život. Účinkami sa Longplay podobá na pervitín.

SkryťVypnúť reklamu

Fakty

Crazy shopy

  • Crazy shopy sa k nám presunuli na jeseň 2010 z Poľska;

  • Psychotropné prášky a bylinky predávali ako suveníry;

  • Poslanci nebezpečné látky zo suvenírov na jar zakázali;

  • Polícia v lete obvinila majiteľa obchodov Petra Zubeka;

  • Sieť obchodov sa premenovala, predáva imitácie kúpeľových solí s inými látkami.

Psychiater už dal vzorku na expertízu a ohlásil to polícii. Banskobystrická polícia o tejto droge dovčera nevedela, rovnako ani Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá vlani predaj takýchto výrobkov zakázala.

Ani Úrad verejného zdravotníctva nemal o výrobku informácie. Majiteľ siete obchodov tvrdí, že nemá informácie, že by ich výrobky zákazníci využívali ináč, ako ich upozorňujú na obale.

Ministerstvo zdravotníctva vlani po vlne kritiky Crazy shopov sľúbilo, že vytvorí zoznam nebezpečných látok. Nikdy však nevznikol.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažké prípady

Psychiatri v Banskej Bystrici za posledný mesiac prijali na oddelenie najmenej štyroch mladých mužov od 20 do 25 rokov v ťažkom psychotickom stave. Šnupali alebo fajčili Longplay a Rastu – látky, ktoré sa dajú legálne kúpiť v obchode Euphoria shop.

„Je to bezprecedentné množstvo. Za minulý rok sa objavili približne dva prípady, predtým ani jeden,“ konštatuje znepokojene psychiater Michal Patarák.

Nezvyčajné prejavy

Mladých mužov nehospitalizovali s bežnými intoxikáciami. Napríklad Longplay si rozdelili dvaja. Jeden skončil na psychiatrii a druhý sa pohyboval tri dni vo zvláštnych stavoch.

V nedeľu prijali na psychiatrické oddelenie chlapca, ktorý po užití videl o štvrtej ráno plnú ulicu ľudí. Potom sa upokojil, lebo „zistil“, že sú to policajti. Nikto v tom čase na ulici nebol.

SkryťVypnúť reklamu

Psychiater predpokladá, že vzhľadom na príznaky ide o látky podobné účinkom pervitínu a marihuany. Šokovalo ho, že sú voľne dostupné v obchodoch.

Longplay sme včera bez problémov kúpili v Euphoria shope na banskobystrickom sídlisku Sásová. Na otázku, čo to vlastne je, predavač opatrne odpovedal: „Návod je tam napísaný.“ Na otázku, či to má nejaké grády a či sa bylinky Rasta dajú fajčiť alebo niečo podobné, sa len usmial: „Však kamarát vám povie.“

Na obaloch Longplay a Rasta je napísané, že slúžia výlučne na darčekové a zberateľské účely a výrobok je zakázané konzumovať. Longplay je podľa výrobcu imitácia kúpeľovej soli a Rasta rastlinný prípravok proti moliam. Z diskusií na internete je evidentné, že ich užívajú inak ako na hubenie molí či prísady do kúpeľa.

SkryťVypnúť reklamu

„Fú, Longplay. Nasypal som si vo štvrtok celé vrecúško, ešte teraz sa cítim (po troch dňoch)... Nestojí to za to. Čo som zažil, bol úplne iný život, iné chápanie, chodil si, len si si myslel veci a ani si nevedel čo. Dobre si spravil, že si to zahodil,“ píšu na Facebooku tí, čo to skúsili.

Psychiater Patarák si na základe rozhovorov s pacientmi myslí, že predaj funguje na základe siete distribútorov. Väčšina mladých mužov látku dostala od iných, len jeden si ju kúpil v obchode.

Informácie nemajú

Banskobystrickí policajti zatiaľ o podobných prípadoch nemajú informácie. Obchody však monitorujú a priebežne kontrolujú.

Slovenská obchodná inšpekcia v Banskej Bystrici, ktorá po kontrolách v minulosti predaj takýchto výrobkov zakázala a dávala pokuty, tiež zatiaľ nedostala žiadny podnet. Euphoria shop na naše otázky nereagoval.

SkryťVypnúť reklamu

Centrum pre liečbu drogových závislostí o probléme vie. „Vieme, že sa to predáva. Samozrejme, že by sa to nemalo, ale je to vec polície a obchodnej inšpekcie. Mali by to zastaviť,“ reagoval riaditeľ centra Ľubomír Okruhlica.

V Bratislave také prípady, ako uvádzal psychiater Patarák, zatiaľ neevidovali.

Psychiater: Halucinácie sú veľmi nebezpečné

Psychiater MICHAL PATARÁK varuje pred dostupnými náhradami ilegálnych drog.

Upozornili ste na nebezpečný boom užívania látok voľne predávaných v Euphoria shope. Za posledný mesiac ste prijali niekoľko ľudí v ťažkých psychotických stavoch. Je to oproti iným obdobiam viac?
„Mal som štyri až päť prípadov mladých mužov, ktorých som musel prijať na oddelenie pre psychotický stav s výraznými paranoidnými obsahmi. Je to bezprecedentné a zarážajúce množstvo, s ktorým sme sa ja ani kolegovia ešte nestretli. V minulom roku sme mali približne dva takéto prípady a pred tým vôbec.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ich musíte hospitalizovať a liečiť?
„Nejde len o „jednoduchú“ intoxikáciu, tá by odznela zakrátko, predpokladám za deň-dva. Mladých ľudí prijímame väčšinou po troch dňoch až týždni so zmenami správania. Majú halucinácie, napríklad všade vidia policajtov, majú strach o svoj život, napichnuté mobily, prenasleduje ich mafia, majú špeciálne schopnosti, rozprávajú sa s anjelmi alebo bytosťami, ktoré im škodia. Prijímal som ich, viem, akí boli agresívni. Ďalšieho prijali na internej klinike s hypertenznou krízou, teda so život ohrozujúcim vysokým tlakom.“

Môžu byť nebezpeční pre seba alebo pre svoje okolie?
„Paranoidný syndróm môže byť nebezpečný pre okolie. Jeden videl, ako si chlapík vyťahuje niečo z batohu a myslel si, že je to zbraň. V takýchto a podobných prípadoch je riziko agresivity voči okoliu vysoké.“

SkryťVypnúť reklamu

Hovoríte o prípravkoch Longplay a Rasta, v diskusiách sa objavil aj Beep. K čomu by sa dali ich účinky prirovnať?
„Vzhľadom na telesné príznaky, ktoré sprevádzajú psychické, predpokladám, že ide o niečo podobné pervitínu, len je to omnoho lacnejšie a dostupnejšie a zrejme s vyššou schopnosťou vyvolať psychózu. V prípade Rasty si myslím, že ide o kanabinoid podobný marihuane.“

Ako sa k látkam dostali?
„Zrejme ich niekto distribuuje. Len jeden z pacientov si ju kúpil v obchode. Ostatní ich mali od iných ľudí.“

(wm)

Euphory shop: Sú to len fámy

BANSKÁ BYSTRICA. Predstavitelia Euphoria shopu včera odpovedali cez e-mail. Tvrdia, že nezaznamenali informácie o hospitalizácii ani o obavách psychiatrov.

Tieto informácie označili za doteraz nepodložené konkrétnymi dôkazmi, a teda za fámy, ktorých cieľom je poškodiť sieť ich predajní.

SkryťVypnúť reklamu

„To, že ste zaznamenali reakcie ľudí, ktorí možno ani nie sú našimi klientmi a využívajú naše produkty v rozpore s varovaním na obale, čo k tomu dodať?

Aj na toluéne je množstvo varovaní pred využívaním iným ako na účel, na ktorý je určený, a tisíce ľudí si ním dobrovoľne poškodzujú zdravie.

Takýchto voľne predajných výrobkov je nespočetné množstvo, vždy sa nájde niekto, kto má tendenciu experimentovať, to však nie je starosťou predajcu,“ odpísali z Euphoria shopu.

(wm)

Drogy do karantény neputujú

Ohlasovaný krok v boji s pseudodrogami štát nezaviedol.

BRATISLAVA. Nebezpečné látky budeme veľmi pružne zaraďovať na karanténny zoznam, kde zostanú do ich posúdenia. Systematické opatrenie v boji s pseudodrogami vydávajúcimi sa za suveníry ohlásilo ministerstvo zdravotníctva ešte na jeseň.

SkryťVypnúť reklamu

Či je nebezpečná látka z imitácie kúpeľovej soli Longplay, ktorá v Banskej Bystrici privodila viacerým mladým mužom otravu, zakázaná, sa včera SME zistiť nepodarilo.

Karanténny zoznam ministerstvo doteraz nezriadilo. „Sú to len úvahy, zákon nie je,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Prečo zoznam dosiaľ nejestvuje, ministerstvo neobjasnilo. Úradník, pod ktorého legislatíva spadá, je na služobnej ceste.

Informácie o látke nemá ani Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá v minulosti analyzovala viaceré nebezpečné suveníry. „V tomto prípade ide o kúpeľovú soľ, a teda zdravotnícky sortiment, a preto sa musíte obrátiť na Úrad verejného zdravotníctva,“ povedal Ján Sivák z inšpekcie.

„O tomto produkte nemáme informácie, pretože regionálne úrady neoznamujú Úradu verejného zdravotníctva výsledky jednotlivých kontrol,“ napísala hovorkyňa hygieny Lenka Šramková. Otázky preto presmerovala na banskobystrickú pobočku.

SkryťVypnúť reklamu

Jej hovorkyňa Mária Tolnayová však včera nevedela povedať, či nebezpečný výrobok zaregistrovali a analyzovali. Odpoveď sľúbila dnes.

(mp)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Fabrika v Číne, ktorej kópia má vyrásť v Šuranoch.

Chýbajúce materiály chce investor dodať na základe pripomienok.


Verejnoprávne médium čaká nové alebo staronové vedenie.


a 1 ďalší
Veľkokalibrová munícia vyrobená skupinou MSM Group, ktorá patrí pod Czechoslovakia group zbrojára Michala Strnada

Uzavretý výrobný reťazec z nás urobí kľúčovú krajinu pre obranu Únie.


45
Bombic ukazuje extrémistické gesto, keď ho policajti berú do väzby.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3
SkryťZatvoriť reklamu