BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica (Smer) predstúpi pred Národnú radu SR, aby sa uchádzala o dôveru poslancov, v stredu 2. mája popoludní. Na základe programu, ktorý zostavil šéf NR SR Pavol Paška (Smer-SD), Programové vyhlásenie nového kabinetu a žiadosť vlády o vyslovenie dôvery prednesie poslancom premiér ako štvrtý bod programu druhej schôdze NR SR.
Po prednesení Programového vyhlásenia vlády bude schôdza parlamentu prerušená kvôli zasadnutiu výborov aj za účasti členov kabinetu. Rokovanie bude následne pokračovať vo štvrtok 3. mája o 14.00 h. Hlasovanie o dôvere príde na rad až po skončení rozpravy, ktorá tradične trvá dlhé hodiny.
Povinnosť predstúpiť pred parlament a uchádzať sa o dôveru poslancov dáva každej novej vláde ústava. Stať sa tak musí do 30 dní od jej vymenovania prezidentom SR.
Sľub zložia náhradníci
Ešte pred prednesením vládneho programu zložia poslanecký sľub ďalší náhradníci. Do lavíc zasadnú namiesto zvolených poslancov Smeru, ktorých vláda vymenovala napríklad za štátnych tajomníkov.
Na druhej schôdzi v tomto volebnom období čakajú poslancov aj prvé zákony. Richard Raši (Smer-SD) predložil návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorým sa má zjednodušiť odvolávanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Opätovne sa má zaviesť možnosť odvolať predsedu úradu, ale aj členov správnej rady, vládou na návrh ministra zdravotníctva aj z iných dôvodov ako v zákone vymenovaných. Dôvodom má byť to, že šéfa úradu nie je možné odvolať ani pri objektívnom zistení nedostatkov v práci a vedení úradu bez právoplatného odsúdenia za spáchanie trestného činu.
Rašiho návrh má zároveň zaviesť nový mechanizmus prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami, zvoľniť vykazovanie platobnej schopnosti poisťovní, a teda priniesť viac peňazí pre štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP).
Navrhovaná zmena prerozdeľovania poistného by znamenala plus takmer 30 miliónov eur ročne pre VšZP. Naopak, v rozpočte by predstavovala mínus pre súkromnú Dôveru, ktorá by tak mala prísť takmer o 22 miliónov eur, a súkromnú Union zdravotnú poisťovňu, tá by prišla o vyše 8,7 milióna eur.
Poslancov čaká euroval
Opozičná SaS zase predložila návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov, na čo je však potrebná ústavná väčšina, teda 90 hlasov. Rovnaký postup si vyžaduje aj zámer liberálov znížiť počet členov snemovne zo 150 na 100.
V rámci 14-bodového programu majú poslanci na stole aj návrh na vyslovenie súhlasu NR SR s Rozhodnutím Európskej rady, ktorým sa mení a dopĺňa článok 136 Zmluvy o fungovaní EÚ v súvislosti s mechanizmom pre stabilitu pre členské štáty eurozóny. Voliť sa bude aj nová predsedníčka Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky.
KDH je pripravené podporiť niektoré vládne návrhy
Podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ (KDH) očakáva v prípade Programového vyhlásenia vlády náročnú diskusiu. Jeho strana KDH je pripravená podporiť vládne návrhy, kde to bude možné. O dokumente bude rokovať parlament na svojej najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 2. mája. Programové vyhlásenie ešte musí schváliť vláda, ktorá by o ňom mala rokovať v piatok 27. apríla. V programe však zatiaľ nefiguruje.
Podľa Figeľa by nezaškodilo mať na preštudovanie dokumentu viac času ako víkend, ale súčasný scenár je, ako tvrdí, stále lepší, ako keby mal byť materiál predložený až na schôdzi. Poslanci by totiž nemali takmer vôbec čas na jeho preštudovanie. Víkend by podľa Figeľa mal stačiť na vytvorenie aspoň základného pohľadu na Programové vyhlásenie vlády.
"Určite by sme privítali viac času, ale nie je to rozhodujúce. Dôležité je, aby vláda predstavila ucelený a z jej pohľadu zodpovedný program a my aby sme korektne a konštruktívne pripravili pohľady za jednotlivé subjekty v parlamente," povedal Figeľ po dnešnom rokovaní grémia v Národnej rade SR, ktoré sa zaoberalo nadchádzajúcou schôdzou.
Dodal, že mnohé signály o tom, čo vláda pripravuje, sú už dnes čitateľné. "Mnohé z nich vyvolávajú pochybnosti," poznamenal s dôvetkom, že tam, kde bude možné podporiť vládne návrhy, je na to KDH pripravené. "Ale skôr očakávam náročnú diskusiu," uzavrel.
Na analýzu vládneho vyhlásenia bude málo času, tvrdí opozícia
Opozícia kritizuje nedostatok času, ktorý bude mať na preštudovanie Programového vyhlásenia vlády SR, pretože sa bude vo vláde schvaľovať v piatok 27. apríla a už v utorok 2. mája bude predložený Národnej rade SR na schválenie. Poslanci tak budú mať len jeden pracovný deň na analyzovanie tohto kľúčového dokumentu, ale aj napriek časovej tiesni opozícia očakáva búrlivú diskusiu.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Ľudovít Kaník pre agentúru SITA uviedol, že poskytnutý čas určený na preštudovanie vyhlásenia bude neštandardne krátky a to, že dokument dostanú k dispozícii až v piatok, sa dozvedeli dnes na grémiu. Poznamenal, že približne vedia, akým smerom sa tento dokument bude uberať. Dodal, že aj keď ho ešte nevideli, nemyslí si, že prinesie Slovensku posun vpred.
"Bol by som prekvapený, ak by obsahoval niečo, čo by dokázalo klub osloviť natoľko, aby sme ho podporili," skonštatoval s dodatkom, že si však počkajú na aktuálne znenie dokumentu, ktorý si riadne preštudujú. Diskusia bude podľa Kaníka dlhá a jeho klub bude mať pripravené analýzy a vystúpenia.
Lehota je krátka aj podľa predsedu poslaneckého klubu SaS Juraja Miškova. "Čudovali sme sa dnes na grémiu, že budeme mať len jeden pracovný deň na oboznámenie sa s programovým vyhlásením," povedal Miškov. Poznamenal, že klub je zvedavý, čo bude obsahom vyhlásenia a koľko "nezmyslov" sa do jeho znenia dostane.
Podľa jeho slov niečo zachytili, ale to, čo počul, toho sa desí. Miškov neverí, že programové vyhlásenie bude obsahovať aktuálne riešenia problémov, ktorým Slovensko čelí, ako takéto riešenia neobsahoval ani volebný program strany Smer-SD. Myslí si však, že debata bude búrlivá.
Predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos takisto skonštatoval, že času bude málo, ale niečo sa "objavilo" v médiách, čo by prípadne mohlo byť obsahom programového vyhlásenia. Myslí si, že časovo budú vedieť túto situáciu zmanažovať a na diskusiu budú pripravení. "Máme toľko času, koľko sme dostali. Uvidíme, čo bude obsahom, ale pripomienky mať určite budeme".
Podpredseda KDH, člen poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan za kresťanských demokratov povedal, že čas využijú najlepšie, ako budú vedieť a dokument rozanalyzujú. "Očakávame ťažké obdobie a uvidíme, ako sa s tým chce vyrovnať vláda," uviedol. Diskusia bude podľa Abrhana náročná, KDH bude mať vystúpenia, ktoré budú reflektovať názory a postoje hnutia.