Podnet psychiatra opäť spustil v predajniach s omamnými suvenírmi razie úradov aj polície.
BRATISLAVA. Ani poldruharočná skúsenosť s pseudodrogami predávanými ako suveníry zo siete Crazy shopov úradom nestačila, aby vedeli účinne zasiahnuť v premenovanej sieti Euphoria shop.
Potom, ako denník SME uverejnil upozornenie banskobystrického psychiatra Michala Pataráka, že narastá počet mladých zákazníkov týchto obchodov s psychickými problémami, prešli všetky obchody po celom Slovensku inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie.
„Odobrali sme štyri výrobky, ktoré pôjdu na expertízu,“ povedal Ján Sivák z inšpekcie.
Medzi nimi aj imitáciu kúpeľovej soli Longplay a bylinnú zmes Rasta, ktoré podľa Pataráka priviedli na psychiatriu v Banskej Bystrici za posledný mesiac štyroch mladíkov v ťažkých psychotických stavoch.
Mladí ľudia trpeli paranoidnými preludmi, boli agresívni, mali aj nebezpečne vysoký tlak. Účinky Longplay vydávanej za kúpeľovú soľ lekár prirovnal k pervitínu.
„Teraz budeme musieť nájsť laboratórium, ktoré zistí presné zloženie. Ak sa preukáže nejaká zakázaná látka, prípad posunieme polícii,“ hovorí Ján Sivák z inšpekcie.
Priznáva, že proces môže trvať mesiace. Nebezpečné výrobky sa tak v predajniach, medzitým premenovaných na Euphoria shopy, predávajú ďalej.
S moľami to predajcovi nevyšlo
Fakty
Sieť predajní
Euphoria shopy nahradili zrušené Crazy shopy ; rovnako predávajú prášky a bylinky ako suveníry ; majiteľa Crazy shopov polícia vlani obvinila z obchodu s drogami.
Niektoré suveníry sa podarilo zakázať inšpektorom priamo v predajni v Banskej Bystrici, kde ich bez potrebného označenia predávali ako výrobky proti moliam.
Medzi zakázanými v Banskej Bystrici je aj Rasta, podľa Pataráka podobná marihuane.
Inšpektori však nezakázali výrobok Longplay podobný pervitínu, ktorý je zrejme nebezpečnejší.
V Žiline nemohli zakázať ani Rastu, ten istý výrobok tam totiž nepredávajú ako výrobok proti moliam, ale ako „bylinnú zmes“.
Nebezpečné výrobky doteraz nezakázali ani hygienici, ktorí tvrdia, že konať musí vždy úrad, ktorý sa o prípade dozvie ako prvý.
„V tomto prípade Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie, ktorý už v obdobnom prípade konal,“ napísala hovorkyňa banskobystrického Úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová.
Zistenia psychiatra Pataráka však hygiena mieni zobrať ako podnet a inšpektorátu „poskytne súčinnosť“.
Aj imitácia kúpeľovej soli je podľa Tolnayovej chemická látka a predajca by preto mal mať v predajni kartu bezpečnostných údajov s presným zložením.
Karanténu nezaviedli
Prípadom sa už zaoberá aj polícia. „V súčasnosti nie je možné poskytnúť žiadne informácie. Hneď, ako to situácia dovolí, budeme verejnosť informovať,“ napísala hovorkyňa prezídia Denisa Baloghová.
Polícia môže zasiahnuť v prípade, ak by výrobky obsahovali niektorú látku zo zoznamu zakázaných omamných a psychotropných látok.
Pseudodrogy však zväčša pôsobia cez chemikálie, ktoré na zozname ešte nie sú. Často sa od zakázaných látok líšia iba drobnou úpravou molekuly.
Na zoznam sa nové látky môžu dostať iba zmenou zákona, čo trvá mesiace.
Ministerstvo zdravotníctva preto v októbri ohlásilo systémové riešenie, ktoré by úradom umožnilo nebezpečné látky expresne zaraďovať na takzvaný karanténny zoznam.
Ich používanie by bolo obmedzené až do posúdenia rizika.
Karanténny zoznam však ministerstvo doteraz nezaviedlo, prečo, nevysvetlilo.
Hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková sľúbila odpovede po návrate zodpovedného pracovníka zo služobnej cesty.

Beata
Balogová
