Nedávno tvrdili opak.
BRATISLAVA. Bývalý policajný viceprezident Stanislav Jankovič sa možno vyhne súdu.
Jankovič je obvinený zo zneužitia právomocí verejného činiteľa za to, že mal protizákonne vybaviť vodičák podnikateľovi Jánovi Božíkovi.
Dozorový prokurátor v Banskej Bystrici chcel Jankoviča postaviť pred súd, do prípadu sa však vložila Generálna prokuratúra.
Tá na svojej internetovej stránke zverejnila stanovisko, podľa ktorého by malo byť Jankovičovo trestné stíhanie zastavené.
Božík po tom, čo prekročil rýchlosť a zastavili ho policajti, zavolal Jankovičovi. Božíka v tom čase odpočúvali pre podozrenie z trestného činu korupcie, ktoré sa neskôr nepotvrdilo.
Práve nahrávky z týchto rozhovorov chcela polícia použiť ako dôkaz - okrem svedeckých výpovedí zúčastnených policajtov.
Generálna prokuratúra však tvrdí, že odposluch získaný v trestnom konaní, nemôže byť použitý v tomto konaní, lebo v tom čase nebolo vo veci Jankoviča začaté trestné stíhanie.
Lipšic zverejnil Trnkov list
Ešte pred mesiacom a pol pritom prokuratúra tvrdila pravý opak.
Exminister vnútra Daniel Lipšic v stredu zverejnil list námestníka Generálnej prokuratúry Dobroslava Trnku, v ktorom zaujíma názor, že takýto dôkaz použitý byť môže.
Chronológia
Prípad vodičák
jún 2010 čachre s preukazom,
31. 1. 2011 Jankoviča obvinila inšpekcia,
prokurátor niekoľkokrát žiadal doplniť vyšetrovanie,
25. 4. 2012 Generálna prokuratúra tvrdí, že proti Jankovičovi nie sú dôkazy.
Aj súdy totiž v takýchto prípadoch rozhodujú rôzne, preto sa ministerstvo vnútra pýtalo prokuratúry na názor.
Trnka v danom liste píše: "Pokiaľ ide o výklad pojmu "súčasne" v ustanovení paragrafu 115 odsek 7 trestného poriadku, tento neznamená súvislosť časovú, ale vecnú, teda že aj v inej veci, než je tá, kde bol vydaný príkaz na odposluch, sú splnené zákonné podmienky na postup podľa paragrafu 115 trestného poriadku. V tomto smere sa dá oprieť o judikatúru súdov v ČR a dôvodovú správu k novele "Trestního řádu", kde je výslovne uvedené, že v českej úprave bolo slovo "současně" vypustené, pretože to spôsobovalo výkladové problémy napriek tomu, že sa jednalo o súvislosť vecnú. Upozorňujeme tiež na skutočnosť, že v prípade, ak by sa slovo "súčasne" vykladalo v zmysle súvislosti časovej, ustanovenie by bolo prakticky nepoužiteľné, pretože takáto situácia by nastala nanajvýš teoreticky."
Nechýba vedeniu prokuratúry kompetentnosť? pýta sa Lukáš Fila
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>
Čo sa zmenilo?
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová povedala, že Trnka nebude odpovedať, čo sa od marca zmenilo.
"Zmenila sa vláda, zmenil sa minister vnútra a to ovplyvnilo názor Generálnej prokuratúry?" pýta sa teraz Lipšic. Najnovší názor prokuratúry považuje za absurdný.
Stanovisko už dostal aj dozorový prokurátor v Banskej Bystrici. Generálna prokuratúra už nemôže vydávať prokurátorom negatívne stanoviská, pre prokurátora to teda nie je záväzné.
"Dozorujúci prokurátor krajskej prokuratúry po oboznámení sa s obsahom stanoviska GP rozhodne o ďaľšom postupe vo veci, o čom budeme verejnosť informovať," povedal hovorca v Banskej Bystrici Ivan Vozár.
Bývalá vláda sa v minulosti pokúsila sporný paragraf novelizovať tak, aby použitie odpočúvania jasne umožňoval. Pre odpor advokátov aj časti koalície zmena neprešla.
V danej veci existujú aj viaceré opačné rozhodnutia senátov Najvyššieho súdu.
Stanovisko generálneho prokurátora nie je pre dozorového prokurátora záväzné. Ten doteraz odmietal stíhanie zastaviť a chcel na Jankoviča podať obžalobu. O ďalšom postupe rozhodne v najbližších dňoch.
Proti Jankovičovi vypovedali všetci zúčastnení policajti. Najprv aj riaditeľ oddelenia v Žiari nad Hronom Vladimír Mihál, ktorý osobne Jankovičovi vodičský odovzdával. Neskôr z polície odišiel a výpoveď odmietol zopakovať
Kandidát na policajného prezidenta
Prokuratúra je monokratický orgán a kariérny postup každého prokurátora závisí aj od vedenia generálnej prokuratúry.
Pre rozdielny výklad daného paragrafu chcela bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská novelizovať trestný poriadok.
Ak by novela prešla, nebolo by pochýb, že odposluchy proti Jankovičovi môžu byť použité, parlament ju však neschválil.
Minister vnútra Robert Kaliňák označuje Jankoviča napriek kauze za horúceho kandidáta na policajného prezidenta.
Kaliňák zatiaľ vyčkáva
Minister vnútra Robert Kaliňák Stanislava Jankoviča neodpisuje.
BRATISLAVA. Stanislav Jankovič je napriek obvineniu zo zneužitia právomocí verejného činiteľa pre ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru stále horúcim kandidátom na policajného prezidenta. Obidvaja sú kamaráti, Kaliňák mu bol svedkom na svadbe.
„Samotné zastavenie trestného stíhania nestačí, môže mať totiž rôzne dôvody,“ hovorí Kaliňák o možnom vymenovaní.
„Pre mňa je podstatné, aby mal policajný prezident previerku na prísne tajné. Takáto previerka musí takúto udalosť považovať za bezpečnostné riziko, čo sa dá vysvetliť len na detektore lži s otázkami k tomuto prípadu,“ povedal minister.
Jankovič má stále platnú previerku NBÚ. Ak by sa mal vrátiť do polície, úrad by ho na základe existujúcich podozrení musel znova preveriť.
Jankovič sa od zverejnenia kauzy so SME nerozpráva. Odmietol vypovedať aj pred vyšetrovateľom. To isté urobil aj podnikateľ Ján Božík.
Monika Tódová

Beata
Balogová
