BRATISLAVA - Len niekoľko hodín pred štartom oficiálnej volebnej kampane sa naposledy zíde parlament. Prerokuje 18 zákonov, ktoré mu prezident Rudolf Schuster vrátil. Ako hovorí Béla Bugár: „Prezident sa snaží nahradiť druhú komoru parlamentu.“ Pred schôdzou vládnu obavy, či sa zo snemovne nestane predvolebná aréna. Je tiež možné, že do parlamentnej lavice si dnes sadne aj Ivan Lexa.
Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský čaká „politické emócie“ len pri odvolávaní riaditeľa Slovenskej televízie Milana Materáka.
Neistotu vyvolávajú niektoré vrátené zákony. Na ich schválenie bude potrebných najmenej 76 hlasov, preto môže niektorý z nich skončiť v koši. Tak by mohol dopadnúť zákon o obaloch, o obchodných reťazcoch či telekomunikačný zákon. Podobne i séria antikomunistických zákonov, o ktorých už šéf klubu SDĽ Anton Hoffman oznámil, že ich strana nepodporí.
Nedá sa očakávať ani jednotné hlasovanie ostatných koaličných klubov. Už v stredu sa začne volebná kampaň a končí sa platnosť koaličnej dohody. Navyše, koalícia sa dlhé týždne nestretáva pre spory okolo neprijatia európskeho sociálneho zákonníka vo vláde. Ľavicové strany SDĽ a SOP zákonník využili na kampaň, pravicové strany ho odmietajú schváliť.
Koaličná rada sa síce mala zísť dnes ráno, ale jej výsledok je nejasný. Mala tiež hovoriť o deblokácii ruského dlhu. Ministerstvo financií presadzuje finančné vyrovnanie. Na poslednom rokovaní vlády minister KDH Ján Čarnogurský, ktorý je za tovarové vyrovnanie dlhu, návrh rezortu financií vetoval. Časť koaličných strán navrhuje, aby problém riešila až nová vláda.
IGOR STUPŇAN