BRATISLAVA. Šéfom služobného úradu na ministerstve financií je opäť Jaroslav Mikla, ktorý podpisoval pochybné zmluvy s firmou Hayek Consulting za prvej vlády Roberta Fica.
Vláda Miklu vymenovala začiatkom apríla. Ficovi jeho úloha v kauze hayekovcov neprekáža. Rovnako ani návrat ďalších aktérov prípadu do funkcií.
„Bola to kauza vlády Ivety Radičovej,“ tvrdí tlačový odbor Úradu vlády.
Nič mi nedokázali
Kauza
Hayekovci
- firma Hayek Consulting mala na ministerstve financií zákazky za 1,5 milióna eur, išlo o projekt programového rozpočtovania samospráv,
- NKÚ zistil nehospodárnosť,
- hlavný tender bol podľa ÚVO netransparentný.
Zo zákaziek na ministerstve financií spolu za 1,5 milióna eur profitovala v rokoch 2007 až 2010 firma bývalých štátnych tajomníkov minulej vlády Martina Chrena (SaS) a Ivana Švejnu (Most).
Kauza sa prevalila po tom, ako Radičovej kabinet nariadil zverejňovanie zmlúv na internete. Pochybenia zo strany štátu následne konštatovali NKÚ aj ÚVO.
Mikla sa bráni tým, že jemu osobne nebolo preukázané žiadne zlyhanie.
„V prípadoch preukázania osobného zavinenia či zlyhania som vždy prijímal osobnú zodpovednosť,“ uviedol Mikla.
Rovnaké je aj stanovisko ministerstva financií.
„Ústrední aktéri tohto prípadu pokojne sedia v parlamente a nikdy nepriznali svoje pochybenie,“ odpovedal minister Peter Kažimír.
Späť je aj bývalý štátny tajomník rezortu financií František Palko, ktorý podľa týždenníka Trend odsúhlasil podmienky tendra. Teraz má rovnakú funkciu na ministerstve dopravy a zodpovednosť za kauzu necíti.
„Nebol účastný pri preberaní súťažných podkladov. Nebol ani súčasťou výberovej komisie, ani nepodpisoval predmetnú zmluvu,“ reaguje hovorca Martin Kóňa.
Príprava tendra bola podľa Palka plne v kompetencii služobného úradu, teda jeho exkolegu Miklu.
Minister dopravy Ján Počiatek, ktorý v čase hayekovcov rezort financií riadil, za Palkom stojí. Odvoláva sa na dobré skúsenosti zo spolupráce v rokoch 2006 až 2010.
Radičovú kritizovali
Smer bývalú vládu za hayekovcov kritizoval. Fico expremiérke vyčítal, že nevedela proti Chrenovi so Švejnom rázne zakročiť. Kažimírovi sa v septembri 2010 nepáčilo, že kauzu dala radšej skontrolovať.
„NKÚ nie je etický poradný orgán pápeža, nezaoberá sa otázkami politickej zodpovednosti.“
Chren a Švejna sa až neskôr sami vzdali funkcií a pokračovali ako poslanci parlamentu. Zodpovednosť za kauzu nikdy nepripustili.

Beata
Balogová
