Dovolenku v prírode si cez stránky národných parkov vyberiete ťažko.
BRATISLAVA. Návštevný poriadok z apríla 2006 je najhorúcejšou novinkou na webovej stránke Národného parku Slovenský raj.
V hodnotení stránok národných parkov, ktoré spracovala Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, skončil Slovenský raj posledný. Oveľa lepšie však návštevník nepochodí ani na stránkach zvyšných ôsmich parkov.
V porovnaní atraktivity stránok, ktoré vyhodnocuje Google, získali naše parky tri body z desiatich. Rakúske Vysoké Taury či českú Šumavu ohodnotil prehliadač dvojnásobkom bodov.
Bez prekladov
Poradie
Parky na webe
- 1. Veľká Fatra (9 bodov zo 14)
- 2. - 3. Mala Fatra (8)
- 2. - 3. NAPANT (8)
- 4. - 7. TANAP (7)
- 4. - 7. PIENAP (7)
- 4. - 7. Poloniny (7)
- 4. - 7. Slovensky kras (7)
- 8. Muránska planina (6)
- 9. Slovensky raj (4)
UMB hodnotila weby podľa 14 kritérií, od kontaktov až po viacjazyčnosť
Hoci i viaceré naše parky sa snažia prinášať aj praktické informácie, ako sú predpovede počasia, lavínové správy či živé zábery, obsah väčšiny je fádny.
Graficky neatraktívne stránky nezriedka lákajú na informácie ako opis legislatívneho vzniku parku, jeho históriu či návštevný poriadok.
Chýbajú preklady do cudzích jazykov, viacerým hlavným stránkam dominujú oznamy o zákazoch a obmedzeniach, ktoré na území platia.
Odkazy na ubytovacie možnosti chýbajú úplne, skromné sú aj informácie o možnom programe či športových aktivitách.
„Ochrana prírody a cestovný ruch vystupujú u nás často v konflikte, zahraničné národné parky sú pritom krásnou ukážkou, že tieto záujmy sa dajú aj skĺbiť a pomáhať rozvoju regiónu,“ hovorí spoluautor hodnotenia a pedagóg Juraj Švajda.
Nemáme ubytovanie?
Ako príklad uvádza práve stránku rakúskych Taur.
Okrem interaktívneho kalendára podujatí, webkamier, virtuálnych prehliadok, e-shopu či vlastného rádia ponúka aj informácie o cestovnom ruchu aj s prepojením na sociálne siete či cez aplikácie do mobilov.
„Keď si cudzinec pozrie stránky našich parkov, bude mať asi pocit, že tu nemáme ubytovanie,“ vraví Peter Chudý zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.
Vytvoriť novú modernú stránku plánuje tento rok Slovenský raj.
„Aj keď neviem, či sa nám to podarí, momentálne nemáme na mzdy, hrozí prepúšťanie,“ hovorí riaditeľ národného parku Bedřich Hájek.

Beata
Balogová
