BRATISLAVA. Sudca Dušan Čimo je od februára zvolený za člena Súdnej rady. Či sa funkcie koncom mája aj ujme, nemá isté. Vládny Smer ho totiž zatiaľ v spore s predsedom Súdnej rady Štefanom Harabinom nepodporuje.
Harabin spochybňuje zvolenie Dušana Čima, pretože v uznesení parlamentu nie sú dátumy, odkedy dokedy by mal byť vo funkcii.
Je pritom rovnaké ako pred piatimi rokmi, keď poslanci zvolili svojich súčasných troch nominantov. Voľbu teraz spochybnili aj traja takto zvolení sudcovia Peter Hulla, Anna Marková a Bohumil Novák.
„Nemáme ešte písomné stanovisko, tak je ťažko vyjadriť sa k právnej argumentácii Súdnej rady,“ reagoval predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Róbert Madej (Smer).
Pripomenul, že Čimovu voľbu Smer kritizoval ešte vo februári. Vyzýval ho, aby sa kandidatúry vzdal, pretože poslanci ho volili na sklonku volebného obdobia. Podľa Madeja nemali na rozhodnutie legitimitu.
Zatiaľ nechce hovoriť, ako budú poslanci postupovať. „Je predčasné hovoriť o akýchkoľvek krokoch,“ povedal.
„Ak v práve nemá platiť, že rovnaké rozhodnutia vyvolávajú za rovnakých okolností rovnaké účinky, potom v ňom neplatí nič okrem osobnej svojvôle,“ reagoval na rozhodnutie Súdnej rady poslanec KDH Radoslav Procházka, ktorý šéfoval ústavnoprávnemu výboru vo februári.
„To, že sa tento štát anarchizuje, je zrejmé. Ale ak sa na jeho rozklade budú takto podieľať štátne orgány a ak to súčasná parlamentná väčšina mieni potichu alebo výslovne akceptovať, potom si tu veľmi rýchlo môže začať robiť čo chce úplne každý, nielen Súdna rada,“ dodal.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec (za Smer) sa do sporu nezapája. Nechce ho komentovať. Nehovorí ani to, či plánuje vymeniť troch členov rady, ktorých nominuje vláda. Ďalších ôsmich si čoskoro zvolia samotní sudcovia.

Beata
Balogová
