Tretí disciplinárny návrh podávala voči Harabinovi exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Súvisí s tým, že Štefan Harabin sa neodvolal proti verdiktu v kauze tzv. diskriminačných žalôb.
BRATISLAVA. Ústavný súd bude rozhodovať o ďalšom disciplinárnom návrhu bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej voči predsedovi Najvyššieho súdu, ktorý súvisí s tým, že Štefan Harabin sa neodvolal proti verdiktu v kauze tzv. diskriminačných žalôb.
Harabin nepodal odvolanie voči rozsudku Okresného súdu Bratislava I, ktorý vyhovel 11 sudcom Najvyššieho súdu v diskriminačných žalobách. Dôsledkom bolo, že sudcovia spor dotiahli do úspešného konca a rozsudky sú právoplatné.
Súd uložil povinnosť vyplatiť sudcom náhradu nemajetkovej ujmy jeden milión jedno euro a náhradu trov konania vo výške 45 726 eur.
Návrh na odvolanie z funkcie
Pretože už Harabin bol uznaný vinným zo spáchania disciplinárneho skutku, Žitňanská navrhovala, aby bol v tomto prípade odvolaný z funkcie sudcu.
Ústavný súd prijal tento disciplinárny návrh na ďalšie konanie na neverejnom zasadnutí 25. apríla.
V tomto prípade sú už vyriešené námietky predpojatosti, ktoré podávali obe strany.
Ako informovala Agentúru SITA hovorkyňa Anna Pančurová, z výkonu sudcovskej funkcie v tejto veci sú vylúčení na základe námietok Ľubomír Dobrík, Juraj Horváth a Milan Ľalík.
Štyri pokusy
Na Harabina podala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská štyri disciplinárne návrhy. V prvom prípade, ktorý súvisí s neumožnením kontroly rezortu financií na NS, už ústavný súd rozhodol o disciplinárnom treste pre Harabina.
Ten sa na rozhodnutie sťažuje na Európskom súde pre Ľudské práva v Bruseli. O troch ďalších disciplinárnych návrhoch na Harabina ústavný súd ešte nerozhodol.
Konanie o druhom disciplinárnom návrhu (disciplinárne previnenie má spočívať v porušení náhodného prideľovania spisov na NS) ústavný súd prerušil uznesením z 14. decembra 2011.
Dôvodom bola Harabinova sťažnosť, ktorou napadol verdikt ústavného súdu z 29. júna 2011 o prvom disciplinárnom návrhu na jeho osobu, ktorou ho potrestali za neumožnenie kontroly MF na najvyššom súde. Harabin podal túto sťažnosť 20. septembra 2011 na Európskom súde pre ľudské práva.
Tajomník III. sekcie Európskeho súdu pre ľudské práva Santiago Quesada v októbri 2011 oznámil, že žiadosti predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky vyhovuje a vec bude prednostne prerokovaná.
Európsky súd pre ľudské práva 25. januára tohto roka notifikoval vláde Hrabinovu sťažnosť a požiadal o odpovede na otázky.
Vláda sa k nej vyjadrila 9. marca, pričom ju namietla ako neprijateľnú z dôvodu zneužitia práva na podanie sťažnosti, pričom Harabin podľa nej v sťažnosti zavádza v kľúčových otázkach.
O prijatí tretieho disciplinárneho návrhu na Harabina vo veci tzv. diskriminačných žalôb, keď sa Harabin neodvolal voči súdnemu verdiktu o nich, rozhodol ústavný súd v stredu.
Štvrtý disciplinárny návrh bol pre zmeny senátov, poverovanie zastupovaním a údajný rozpor s dodržiavaním princípu náhodného prideľovania súdnych prípadov pri mimoriadnych opravných prostriedkoch.
Obsahoval aj návrh na spojenie disciplinárnych konaní voči predsedovi NS vo viacerých skutkoch a návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu.
Ústavný súd ho prijal na ďalšie konanie 11. apríla. Nevyhovel pritom návrhu exministerky na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu Štefana Harabina a na spojenie tohto návrhu s ďalším návrhom na disciplinárne konanie.