Problematika občianstva je podľa slovenského premiéra Roberta Fica vecou zmiešanej komisie a právnikov z oboch krajín.
VARŠAVA.
Stretol sa s ním dnes vo Varšave na okraj hospodárskeho fóra 15 stredoeurópskych krajín s Čínou.
"Všetci potrebujeme úspech, nepotrebujeme teraz konflikty a hádky. Preto všetku energiu budeme dávať do spoločných hospodárskych, ekonomických, dopravných a energetických projektov," priblížil obsah krátkej vzájomnej diskusie Fico s tým, že víta takýto postoj aj zo strany Orbána.
Problematika občianstva je podľa neho vecou zmiešanej komisie a právnikov z oboch krajín, ktorí musia nájsť spoločné riešenie.
"Najideálnejšie by bolo, keby sa otázka štátneho občianstva medzi dvoma krajinami riešila medzinárodnou zmluvou," argumentoval.
Fico pripomenul, že dnes mal prvýkrát možnosť osobne bilaterálne rokovať s Orbánom, pričom doteraz sa vnímali len prostredníctvom médií.
"Bol to normálny konštruktívny rozhovor dvoch premiérov, ktorým záleží na krajinách, ktorí chcú, aby krajiny spolupracovali a spolupracovali úspešne. Takto som vnímal dnešný rozhovor," konštatoval slovenský premiér.
Pripustil, že pod predchádzajúce napätie v slovensko-maďarských vzťahoch sa podpísalo aj zloženie jeho prvej vlády v rokoch 2006 až 2010. Vtedy Fico vládol v koalícii s SNS a HZDS.
"Dnes sme v úplne inej situácii. Smer je normálna, proeurópsky orientovaná strana. Je to politická strana, ktorá si uvedomuje, aký príspevok znamenajú národnostné menšiny v krajine. My sme jasne povedali, že chceme zachovať status quo, pokiaľ ide o postavenie príslušníkov národnostných menšín," dodal šéf slovenskej exekutívy.
Hovorili najmä o ekonomike
Slovenský premiér na bilaterálnom rokovaní s Orbánom, ktoré sa uskutočnilo v rámci Hospodárskeho fóra Poľsko – stredná Európa – Čína vo Varšave, vraj hovoril výlučne o možnostiach spolupráce v oblasti ekonomiky, dopravy a energetiky.
Fica tiež zaujímal pokus maďarskej vlády prijať zákon o zavedení dane z finančných transakcií, ktorý je momentálne odmietaný na európskej a svetovej úrovni niektorými veľkými štátmi.
„Preto by som veľmi privítal, pokiaľ by sme mohli v tomto ohľade získať nejaké skúsenosti, pretože zaviesť takúto daň na národnej úrovni je pomerne komplikované, ale ak bude treba, tak požiadame expertov, aby sa stretli a o týchto otázkach hovorili,“ skonštatoval Fico.
Ako dodal, urobil významné rozhodnutia, pokiaľ ide o prepojenie Slovenska a Maďarska cez rieku Ipeľ.
„Sme tiež pripravení podpísať dohodu o výstavbe nového cestného mosta cez Dunaj, pokiaľ ide o Komárno a Komárom,“ dodal slovenský predseda vlády s tým, že na dvojstrannom rokovaní sa zaoberali aj otázkou diaľničného prepojenia oboch krajín.
V oblasti energetiky premiéri oboch krajín diskutovali o prepojení slovenských a maďarských plynovodov. „Ide o časť plynového prepojenia, ktorá bude tvoriť celkovo severojužné prepojenie, čo odľahčí Slovensko a bude to pre nás aj alternatíva v prípade krízových situácií,“ skonštatoval Fico.
Na bilaterálnom rokovaní sa zaoberali aj projektom prepojenia elektrizačných sústav a modernizáciou asi 130 kilometrov ropovodu na juhu Slovenska.
Spoločné postoje s Maďarskom
Premiér si na svojom prvom stretnutí s Viktorom Orbánom vymieňal názory aj na rozpočet európskej únie.
„Máme spoločné postoje, pokiaľ ide o spoločnú poľnohospodársku politiku európskej únie,“ dodal Fico.
„Zdá sa, že by sme mohli nájsť aj ešte väčší priestor, pokiaľ ide o vojenské otázky,“ uzavrel premiér Fico. Ďalšie stretnutie s Orbánom sa uskutoční pravdepodobne až v priebehu júnovej európskej rady.