Z Varšavy od našej redaktorky Ely Rybárovej
Za prvej vlády premiéra Roberta Fica Slovensko zakázalo vstup maďarskému prezidentovi Lászlóovi Solyómovi, slovenský veľvyslanec chodieval v Budapešti pre zákon o občianstve na koberec, príslušníci Maďarskej gardy blokovali spoločné hranice a maďarskí politici spochybňovali prípad Hedvigy Malinovej.
Nová Ficova vláda vyhlasuje, že teraz bude všetko inak a vzťahy budú lepšie. Na prvom bilaterálnom stretnutí preto Fico s maďarským premiérom Viktorom Orbánom problematické otázky, ako je dvojaké občianstvo, vynechali.
Hovorili o futbale a ekonomike. Stretli sa na medzinárodnej konferencii vo Varšave.
Nechcú hádky
Orbán nechal Fica čakať asi desať minút, vítali sa rýchlym stiskom rúk. Začali debatou o stavbe národných futbalových štadiónov. Orbán si potom už na slovenských novinárov čas nenašiel, ponáhľal sa na stretnutie s čínskym premiérom.
„Prvýkrát sme mali možnosť sa takto rozprávať, tak ako on mňa aj ja jeho vnímam len cez médiá. Bol to normálny konštruktívny rozhovor,“ opisoval stretnutie Fico.
„Všetci potrebujeme úspech, nepotrebujeme teraz konflikty a hádky. Úspech príde len vtedy, keď budeme spolupracovať.“
Chcú sa spolu sústrediť len na hospodárske a sociálne projekty. Fico sa pýtal aj na daň z finančných transakcií, ktorú chce Orbán zaviesť.
Problematické otázky, ako je občianstvo, majú riešiť medzivládne komisie expertov.
Maďarská agentúrna novinárka hovorí, že v Maďarsku dúfajú, že vzťahy budú lepšie, ale „obaja majú vlastnú hlavu, môže sa to kedykoľvek zvrtnúť k najhoršiemu“.
Slovensko a Maďarsko sa tvária, že nemajú o čom rokovať, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Plyn aj elektrina
Zmierlivý bol pred maďarskými novinármi aj Orbán, podľa agentúry MTI hovoril, že sa zhovárali iba o témach, ktoré „sú odsúdené na úspech“ a citlivé otázky budú riešiť až „v tieni úspechov“.
Premiéri sa podľa Orbána dohodli na na výstavbe nového mosta na Dunaji pri Komárne a energetickom prepojení krajín, popri plynovode aj elektrickým vedením.
Od Číny chceme to čo všetci. Iba obchod
Premiér Robert Fico sa nebude čínskych politikov pýtať na ľudské práva.
VARŠAVA. Od prvého momentu je jasné, kto je na tejto konferencii najdôležitejší.
Pred kráľovským palácom, kam vo štvrtok prišli sedemnásti premiéri krajín strednej a východnej Európy na summit o spolupráci s Čínou, vítali transparenty len čínskeho premiéra Wen Ťia-paa.
Nápis držali ľudia z hnutia Falun Gong, ktorého príslušníkov v Číne väznia. Bolo ich však len pár, väčšina davu na Čínu neútočila.
Slovenský premiér Robert Fico už na utorkovej ceste do Bruselu zdôraznil, že sa bude orientovať aj na východ a prednosť pred ľudskými právami majú ekonomické záujmy. Potvrdil to aj vo Varšave.
Nehrajme sa na moralistov, tvrdí Fico
„Držím sa zásady nezasahovať do vnútorných záležitostí štátov, nehrajme sa na moralistov. Nikto zo sedemnástich predsedov vlád, ktorí dnes boli prítomní na rokovaniach, neotvoril otázku ľudských práv,“ povedal pre SME Fico.
Wen Ťia-paa kritizovali za porušovanie ľudských práv pri návštevách Slovenska iba výnimočne aj politici súčasnej slovenskej opozície.
Konferencia vo Varšave je najmä o obchode s Čínou. Krajiny strednej a východnej Európy zvýšili za desať rokov podľa správy inštitútu CEED objem vzájomného obchodu s Čínou vyše desaťnásobne.
Najviac investícií doteraz získalo Maďarsko, viac než ostatné krajiny regiónu dokopy.
Opatrná Čina
Čínska novinárka, ktorá nechcela byť menovaná, pre SME povedala, že stredná a východná Európa je pre čínskych podnikateľov atraktívna.
„Jednak sa im zdá, že marže z podnikania sú vyššie ako inde v Európe, a jednak, že pre komunistickú minulosť by tu mohli jednoduchšie nadväzovať kontakty,“ hovorí.
Číňania však podľa nej uznávajú, že si musia naprávať povesť po nevydarenom projekte stavby diaľnic v Poľsku.
Minulý rok tamojšia vláda predčasne ukončila kontrakt s čínskou firmou, ktorá nedokázala stavať diaľnicu tak rýchlo a kvalitne, ako sa zaviazala.

Beata
Balogová
