BRATISLAVA. Štátny tajomník ministerstva školstva Štefan Chudoba bol v osemdesiatych rokoch agentom ŠtB. Jeho zväzok je skoro celý skartovaný.
Chudoba tvrdí, že nedonášal, ministrovi Dušanovi Čaplovičovi jeho minulosť neprekáža a vo zväzkoch ŠtB sa nemieni prehrabávať.
Aktívne proti novembruChudoba zastupoval komunistickú moc aj vo vôbec prvej televíznej debate v novembri 1989 s disidentmi.
„Na rozdiel od Fica, ktorý tvrdí, že si november nevšimol, tak Chudoba si ho všimol a bol proti nemu,“ spomína na debatu jej účastník Fedor Gál.
To, že predseda vlády týchto ľudí povoláva znova do služieb, považuje za hrozné. Ficovi bývalí agenti neprekážali ani v jeho predchádzajúcej vláde.
„Vyhlasujem, že som ochotný napomáhať orgánom ŠtB pri zisťovaní negatívnych javov na úseku národného hospodárstva, ako aj iných negatívnych javov zameraných proti socialistickému zriadeniu ČSSR.“
Takto sa 27. septembra 1983 Štefan Chudoba (61) zaviazal ako agent spolupracovať so Štátnou bezpečnosťou.
Teraz je štátnym tajomníkom ministerstva školstva. Jeho spis je uložený v archíve Ústavu pamäti národa.
Chodili po lístky na futbal
Fakty
Kto je Chudoba
štátny tajomník ministerstva školstva
bývalý riaditeľ Bratislavských automobilových závodov
1993–2003 riaditeľ Škoda Auto
2003–2005 riaditeľ Škoda Auto v Rusku
od 2006 poradca pre Autoklaster Trnava
Chudoba bol v čase podpisu vedúcim prevádzky v Trnavských automobilových závodoch.
Heslo potrebné na dohodnutie schôdzky s príslušníkom ŠtB súviselo s futbalom, v Trnave športom číslo jeden.
„Novák vás prosí o zabezpečenie permanentky na futbal,“ mal povedať eštebák.
„Tieto nemám k dispozícii, ale ich prinesiem,“ mala znieť agentova odpoveď spolu s uvedením miesta a času, kedy sa stretnú.
Väčšina zväzku je skartovaná tak ako v prípade ostatných agentov. Zachoval sa viazací akt, životopis, vyhodnotenie spolupráce a záznam o jej ukončení.
Nie je teda zrejmé, aké konkrétne informácie Chudoba podával. Odovzdával ich písomne.
Spoluprácu s ním ukončili v roku 1988, keď sa stal námestníkom riaditeľa. ŠtB tvrdila, že nemá čas a jeho správy nemajú žiadnu hodnotu.
Preregistrovali ho naspäť na dôverníka, čo je kategória osoby, ktorá o tom, že spolupracuje s ŠtB, nemusí vedieť.
„Neviem o tom, že by som súhlasil so spoluprácou s ŠtB,“ reagoval pre SME Chudoba.
Priznáva, že ho ako hospodárskeho pracovníka viackrát kontaktovali a dávali mu rôzne otázky o podniku TAZ Trnava a BAZ Bratislava aj o Spartaku Trnava, ktorý viedol ako predseda.
„Mali tiež záujem o informácie zo zahraničných služobných ciest,“ povedal o stretnutiach s eštebákmi. Tvrdí, že nebol aktívnym donášačom.
„V tíme som mal ľudí, ktorých mi KSČ odmietla schváliť, ale boli odborníci.“
Čaplovič ho schvaľujeMinister školstva Dušan Čaplovič sa odmieta prehrabávať vo zväzkoch ŠtB, „ktoré považuje z hľadiska ich výpovednej schopnosti za často zmanipulované“. Chudobu pozná ako kvalitného manažéra a pedagóga.
Za nedôveryhodné označil v minulosti zväzky ŠtB aj premiér Robert Fico, ľudia s minulosťou agenta mu vo funkciách nikdy neprekážali.
Naposledy bol vo vysokej funkcii – štátneho tajomníka bývalý agent ŠtB Dušan Muňko.
Stranu držal aj v novembriŠtB si od Chudobu sľubovala informácie o štyroch konkrétnych ľuďoch. Nakoniec ich nevyužila.
BRATISLAVA. Štátnej bezpečnosti spolupráca s Chudobom nič mimoriadne nepriniesla.
Pri ukončení spolupráce s ním v roku 1988 napísali, že „na základe jeho správ nedošlo k realizácii osôb, nebol zapojený do žiadnej akcie v rámci realizácie trestnej činnosti“.
Potvrdzujú to aj slová jednej zo štyroch osôb, o ktorej sa v evidencii píše, že mal o ňom Chudoba informovať.
„Bol som jeho priamy podriadený, už je to za nami. ŠtB ma nikdy nevyšetrovala,“ hovorí muž, ktorý si neželá byť menovaný. ŠtB ho monitorovala, lebo cestoval do zahraničia.
Na Chudobu si spomína ako na karieristu a komunistu. Pamätá si aj prvú televíznu diskusiu z 24. novembra 1989, kde Chudoba vystupoval za predstaviteľov moci. Išlo o vôbec prvý rozhovor medzi mocou a protestujúcimi.
Na opačnej strane sedeli Milan Kňažko, Ján Budaj či Fedor Gál. Chudoba tam bol za automobilový priemysel. Dnes tvrdí, že len chcel udržať vo firme poriadok a disciplínu. Inak by podľa neho v nasledujúcich rokoch „nebolo ani reči o spolupráci s Volkswagenom“.
Tvrdí, že je veriaci, ženil sa v kostole, aj tam pokrstil deti. Ak o ľuďoch poskytoval informácie, tak „iba ak pozitívne“.
„Snažili sa nám vysvetliť, že Generálny štrajk je hrozná vec a ublížime ľudu,“ spomína na debatu Fedor Gál.
„Tí ľudia boli proti novembru, boli to komunisti, agenti ŠtB, boli proti všetkému, čo sa vtedy dialo. Dnes sa vracajú ku válovu? Znovu sú papaláši? Potom som už úplne blbý, potom už nerozumiem ničomu,“ hovorí Gál.

Beata
Balogová
