BRATISLAVA. Predchádzajúca vládna koalícia plánovala v Ústave pamäti národa veľké zmeny, no nestihla ich. Teraz je na rade vláda Smeru.
Či má nastupujúca garnitúra niečo pre ústav pripravené, zatiaľ nie je jasné. V programovom vyhlásení sa o ňom nezmieňuje.
„Vedenie ÚPN zatiaľ nikto v tejto veci nekontaktoval,“ odpovedal hovorca Ján Pálffy.
Nového šéfa musí parlament vybrať najneskôr do februára budúceho roka, keď sa súčasnému predsedovi Správnej rady Ivanovi Petranskému končí funkčné obdobie.
O ÚPN sa zatiaľ nezaujímal premiér Robert Fico, známy výrokom, že si nevšimol november 1989.
Počas svojej prvej vlády v roku 2008 Fico vyhlásil, že má iné priority ako „nedôveryhodné spisy Štb“. Reagoval tak na návrh vtedajšieho koaličného partnera Jána Slotu ústav zrušiť.
Petranského nominovala Slotova SNS. Vláda Ivety Radičovej ho kritizovala za to, že sa viac venuje mapovaniu obdobia slovenského štátu ako čias komunizmu.
Ku kritikom sa vtedy pridal aj terajší minister školstva Dušan Čaplovič.
„ÚPN je jednostranný, chýba mu určitá vyváženosť. Myslím, že malo prísť k výmene viacerých ľudí v jeho orgánoch,“ povedal v septembri 2010.
Jeho aktuálne stanovisko sa redakcii včera získať nepodarilo. Bol podľa hovorcu Michala Kaliňáka pracovne zaneprázdnený.
ÚPN nemá od svojho vzniku v roku 2002 vlastné priestory. Počas prvej Ficovej vlády sa musel vysťahovať z budovy ministerstva spravodlivosti, ktoré vtedy viedol nominant HZDS Štefan Harabin.
V súčasnosti sídli v priestoroch ministerstva dopravy.

Beata
Balogová
