BRATISLAVA. Vladimír Mečiar odchádza po 21 rokoch z čela ĽS-HZDS. Svojim spolustraníkom to oznámil vo štvrtok 26. apríla na rokovaní straníckeho grémia v Bratislave.
Strana chce ešte do leta zvoliť nového predsedu. Informujú o tom Hospodárske noviny.
„Oznámil, že na mimoriadnom republikovom sneme už nebude kandidovať,“ informoval člen grémia Ján Kovarčík.
Podľa Kovarčíka mal Mečiar vo štvrtok dlhý príhovor, v ktorom nepriaznivý volebný výsledok zobral na seba.
„Je sklamaný z toho, že sa voliči postavili takto k nemu a k ĽS-HZDS.” Mečiar sa na verejnosti a v strane objavil po mesiaci a pol od zdrvujúcich volieb.
Kovarčík tvrdí, že sa jeho šéf neskrýval. „Jednoducho už krátko pred konaním volieb nevládal. Bol tri týždne na lôžku,“ vysvetlil.
V Mečiarovej strane to však bez neho nechcú zabaliť. Kovarčík je presvedčený, že ich preferencie opäť narastú.
Ťažiť chcú z toho, že vládny Smer bude musieť robiť veľa nepopulárnych krokov, ktoré mu odlákajú voličov, informujú Hospodárske noviny.
Vyše dvadsať rokov s Vladimírom Mečiarom a HZDS na fotkách
Pozrite si fotogalériu >>
Kritika od vlastných
Primátor Partizánskeho Jozef Božik, ktorý je jedným z posledných členov strany pôsobiacich vo verejnej funkcii, si myslí, že strana by mala zaniknúť.
Cez šéfa krajskej organizácie strany Milana Reháka to odkázal aj vyšším straníckym orgánom.
"Myslím si, že dnes už iná alternatíva nie je. HZDS môže svoju korektnosť a zodpovednosť prejaviť len odchodom z politickej scény a riadeným zánikom. Považujem to za jediné korektné, slušné a politicky kultúrne riešenie," povedal pre TASR.
Dodal, že aj Sergej Kozlík považuje zánik strany za jednu z alternatív.
Božik žiadal v súvislosti s návrhom na zánik strany zvolanie snemu. Nemyslí si, že strane pomôže zmena názvu alebo integrácia do inej politickej strany.
"Pretože tým, že ľudia odmietli obsah politiky HZDS, sa ukázalo, že miera popularity a podpory je absolútne marginálna," vysvetlil.
Primátor Partizánskeho patrí ku kritikom Vladimíra Mečiara.
O zániku by muselo rozhodnúť celočlenské referendum, informoval ústredný tajomník strany Tibor Cabaj.
O dva týždne bude rokovať grémium, ktoré by malo zvolať zasadnutie republikového predstavenstva na poslednú májovú sobotu. Následne predstavenstvo môže zvolať snem.
Podľa Cabaja je však otázne, či mimoriadny snem môže byť aj volebný, keďže volebné obdobie funkcionárov strany je štvorročné.
Nezískali ani percento
Po neúspešných voľbách v roku 2010, kedy sa ĽS-HZDS ocitlo prvýkrát vo svojej histórii mimo parlamentu, ho vyzval k odchodu z funkcie. Mečiar to neurobil.
K tomuto kroku sa odhodlal až po tohtoročných parlamentných voľbách, v ktorých jeho strana nezískala ani jedno percento hlasov.
Hoci pred voľbami tvrdil, že ak strana nebude úspešná, celé jej vedenie vrátane neho skončí hneď na druhý deň po voľbách, teda 11. marca.
Mečiarovi trvalo vyše mesiaca, aby svoje slovo dodržal.
Vladimír Mečiar založil HZDS pred 21 rokmi. Bol trikrát premiérom, jeho vládu sprevádzali demarše, sporná privatizácia a podozrenia zo zneužitia tajnej služby, keď jej šéfoval Ivan Lexa.
Mečiarovi priaznivci ho vyzdvihujú za to, že sa zaslúžil o vznik samostatného štátu.
Politológ Ján Baránek vidí symboliku v tom, že zo slovenskej politiky naraz odchádza predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda aj Mečiar.
"Je to odchod jednej generácie odvekých rivalov, ktorí zviedli veľké boje,” povedal Baránek.
Exprezident Kováč je presvedčený, že Mečiar do politiky nikdy nepatril. Jeho účinkovanie spôsobilo podľa Kováča krajine škody.