Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom denníka SME.
Lepšej kontrole odpočúvania by podľa Daniela Lipšica pomohli väčšie právomoci poslancov.
BRATISLAVA. Riaditeľom SIS sa stane bývalý šéf štátnej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Ján Valko.
V piatok ho navrhla vláda, a keďže už podľa informácií SME má od SIS bezpečnostnú previerku, prezident ho môže vymenovať. Podľa hovorcu Ivana Gašparoviča Mareka Trubača v piatok ešte nebol dohodnutý termín.
„Som presvedčený, že nové vedenie SIS bude pokračovať v profesionálnom výkone, zabezpečí kontinuitu a najmä to, čo všetci potrebujeme – aby sme o SIS vôbec nepočuli,“ vravel premiér Robert Fico.
Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý má na starosti koordináciu bezpečnostných služieb, budú chcieť zlepšiť hlavne kontrolu odpočúvania.
Riaditelia
Prevzali SIS
- 1993 Vladimír Mitro
- 1995 Ivan Lexa
- 1998 Rudolf Žiak
- 1998 Vladimír Mitro
- 2003 Ladislav Pittner
- 2006 Jozef Magala
- 2010 Karol Mitrík
Šéf výboru na kontrolu SIS Daniel Lipšic (KDH) vraví, že by pomohlo, keby jeden koaličný a jeden opozičný člen výboru, ktorí získajú previerky a absolvujú pravidelné kontroly
na detektore lži, mohli mať prístup aj k „živým“ prípadom v službe. Kaliňák takýto návrh zatiaľ nekomentoval.
SIS pracuje s rozpočtom približne 39 miliónov eur. Koľko má zamestnancov, je tajné.
Vláda chce zlúčiť vojenské tajné služby VOS a VSS. Jedna armádna služba by mala fungovať od januára 2013. VOS má staronového šéfa Ľubomíra Skuhru. VSS šéfuje Róbert Tibenský.
Schválili Kaliňákovu reformu štátnej správy
Kabinet tiež schválil materiál ministra vnútra Roberta Kaliňáka, kde predstavuje zmeny vo fungovaní štátnej správy.
Dôvodom na pripravované zmeny je "veľký tlak na konsolidáciu verejných financií".
Preto v záujme dosiahnutia stanovených cieľov rozpočtového deficitu je nevyhnutné vo veľmi krátkom čase vykonať významné zmeny nielen na príjmovej, ale aj na výdavkovej strane rozpočtu štátnej správy.
Podľa predkladacej správy je pre udržateľnosť zabezpečenia výkonu štátnej správy na požadovanej úrovni nevyhnutné vykonať predovšetkým systémové zmeny v jej fungovaní, pretože riešenia na báze plošného znižovania výdavkov už v niektorých kapitolách narážajú na svoje limity.
Výsledkom systémových zmien, ktoré rezort vnútra označil ako Program ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa), by malo byť zvýšenie efektivity, zrýchlenie modernizácie a elektronizácie štátnej správy, ako aj zvýšenie transparentnosti jej fungovania.
Zrušili štatút podpredsedu vlády pre ľudské práva
Na Slovensku nebude fungovať post splnomocnenca vlády pre územnú samosprávu, integrovaný manažment povodí a krajiny. Vznik tejto funkcie mal byť naviazaný na minulé volebné obdobie.
Ako vyplýva z návrhu k zániku funkcie splnomocnenca, tá mala prestať existovať 10. marca, v deň parlamentných volieb.
Materiál vláda vzala na vedomie. Post splnomocnenca dovtedy zastával Martin Kováč.
Dohliadal aj na program nového protipovodňového prístupu v podobe integrovaného manažmentu povodí a krajiny.
Ten spočíval v opatreniach, ktoré mali zadržiavať vodu v krajine. Minister životného prostredia Peter Žiga už avizoval, že dá materiál prehodnotiť.
Zaniknúť by mal aj post podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Ministri zrušili jeho štatút, kompletná pozícia prestane existovať až po zmene kompetenčného zákona. Túto funkciu za predchádzajúceho kabinetu Ivety Radičovej (SDKÚ) zastával Rudolf Chmel.
Súčasný premiér Robert Fico sa ju rozhodol neobsadiť s tým, že sa pripravuje nový post podpredsedu vlády, a to pre veľké investičné projekty. Získať ho má Ľubomír Vážny.
Vláda okrem toho odvolala Rollanda Silla, ktorý už nie je splnomocnencom pre informačnú spoločnosť.

Beata
Balogová
