Agentúrny text sme o 19:30 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Pred včerajším snemom v Poprade bola veľká nervozita medzi zdravotnými sestrami. Hovorili o možnosti podávania hromadných výpovedí aj o štrajku.
Od apríla by mali sestry zarábať od 640 do 928 eur podľa dĺžky praxe. Nemocnice a lekári v ambulanciách na to však nemajú peniaze. Snažia sa preto nájsť cesty, aby im mzdy zvýšiť nemuseli. Namiesto vyšších platov ich preto tlačili do podpisovania nižších úväzkov.
Pomohlo 50 miliónov
Vyššie platy
Kde chcú vziať na ne peniaze
- Ročne treba na vyššie platy sestier a lekárov zhruba 200 miliónov eur.
- Z rezervy štátneho rozpočtu má ísť 50 miliónov eur. Na určitý čas sa zvýši odvod za poistencov štátu.
- Zmena prerozdelenia odvodov medzi poisťovne, keď sa prihliadne aj na chorobnosť, má štátnej poisťovni priniesť asi 30 miliónov eur.
- Peniaze majú prísť na jeseň.
- Zjemnenie pravidiel platobnej schopnosti poisťovní by mohlo uvoľniť v štátnej poisťovni asi 30 miliónov eur.
Sestry však upokojil prísľub ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (Smer), že rozpustí 50 miliónovú rezervu v štátnom rozpočte. Sestry berú prísľub ministerky zdravotníctva ako garanciu, ktorá im zatiaľ stačí. K ostrejším riešeniam zatiaľ nepristúpia.
Šéfka Komory sestier Mária Lévyová však neočakáva, že rezerva zaručí vyššie platy, ktoré im odsúhlasili poslanci, už na májovej páske. Situácia by sa podľa nej mala vyriešiť do dvoch až troch mesiacov. Zrušiť by sa potom mali aj dodatky o znižovaní úväzkov.
Ministerka podmienila 50 miliónov eur spoluprácou zdravotných poisťovní. Tie sa majú zaručiť za to, že všetky peniaze zo štátnej rezervy pôjdu do ambulancií a nemocníc. „Nemali by sa z nich vytvárať rezervy ani zisk,“ povedala Zvolenská.
Rokovať s nimi má budúci týždeň. Ak budú súhlasiť, peniaze by sa mali do poisťovní dostať cez vyšší odvod za poistencov štátu. Ten by sa zvýšil len na určitý čas.
Zvolenská tvrdí, že ide o nesystémové riešenie, ktoré má vyriešiť situáciu, kým neprídu peniaze z navrhovaných zmien v zdravotnom systéme.
Ide napríklad o zavedenie parametra chorobnosti do prerozdeľovania odvodov medzi poisťovňami. Z neho by mala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa získať na úkor súkromných asi 30 miliónov eur.
Ambulancie sa boja
Poisťovne rátajú s tým, že peniaze pôjdu do nemocníc a ambulancií. „Union zdravotná poisťovňa bude pripravená zvýšené zdroje v plnej miere premietnuť do zmlúv,“ povedala hovorkyňa Judita Smatanová. Zmluvy by sa mohli meniť už v nasledujúcich mesiacoch.
Všetky peniaze dá aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. Dôvera víta zámer ministerstva. „Garantujeme, že k riešeniu pristúpime zodpovedne.“
Ambulantní lekári sa však obávajú, či nebudú uprednostňované nemocnice. „50 miliónov vyrieši jeden štvrťrok. Otázkou je, aké budú zdroje na ďalšie roky,“ vraví prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Zároveň by podľa neho mali ambulantní lekári mať zaručené také platy ako nemocniční.
Rezerva vyrieši len akútny problém aj podľa žilinského župana Juraja Blanára. Môže však pomôcť, že veritelia budú zhovievavejší, keď budú vedieť, že peniaze prídu. „Dôležité je, aby prišli čím skôr,“ povedal. Štyri župné nemocnice sú podľa neho bez dodatočných zdrojov ohrozené a môžu mať problémy prežiť.

Beata
Balogová
