Bratislava 19. augusta (TASR) - Žiaden parlament neurobil pre priblíženie sa Slovenska k Európskej únii toľko, ako súčasná slovenská snemovňa. Vyhlásil to dnes pred novinármi predseda SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda pri hodnotení štvorročnej práce zákonodarného zboru.
Dzurinda zdôraznil, že vláda mala počas celých štyroch rokov podporu väčšiny Národnej rady SR a podarilo sa jej presadiť takmer všetky svoje návrhy zákonov, i keď niektoré v zmenenej podobe. Pripomenul, že poslanci sa vždy načas dohodli na štátnom rozpočte a podarilo sa im využiť ústavnú väčšinu, najmä pri zavedení priamej voľby prezidenta a rozsiahlej novele ústavy. Parlament zároveň opustil nedemokratické praktiky z predchádzajúceho volebného obdobia a opozícia dostala ponuku obsadiť niektoré parlamentné funkcie, uviedol líder SDKÚ.
Pozitívne zhodnotil činnosť poslaneckého klubu SDK, v ktorom mali väčšinu členovia SDKÚ. Podľa Dzurindu títo poslanci nemali problémy s disciplínou, zúčastňovali sa na rokovaniach parlamentu i hlasovaniach a vo svojich návrhoch prejavovali zodpovednosť voči verejným financiám. Predseda klubu Ján Rusnák vyhlásil, že členovia SDKÚ neopustili pri žiadnom hlasovaní reformnú líniu, vystupovali vždy jednotne a dodržiavali koaličné dohody.
Nedôveryhodnosť parlamentu v očiach verejnosti spôsobilo podľa Rusnáka obrovské množstvo prijatých zákonov a hektické rokovania zákonodarného zboru. Dzurinda poznamenal, že napríklad predseda Smeru Robert Fico je podľa prieskumov verejnej mienky najdôveryhodnejším slovenským politikom, hoci najmenej chodil "do roboty."
SDKÚ chce po voľbách presadzovať zmenu volebného systému z pomerného na väčšinový alebo kombinovaný. Návrhy na zníženie počtu poslancov označil Dzurinda za populistické. SDKÚ tiež navrhne ústavný zákon, ktorý umožní vláde vetovať požiadavky poslancov na navýšenie výdavkov štátneho rozpočtu bez uvedenia zdrojov.