Bratislava 19. augusta (TASR) - Prvou a základnou podmienkou, ktorú treba pri pohybe v nedávno zatopenom území prísne dodržiavať, je dbať na základnú osobnú hygienu.
Pri práci v zatopených objektoch hygienici odporúčajú používať ochranné rukavice a vodotesnú obuv. Nikto totiž nevie, zárodky akej infekcie alebo nákazy mútna voda, bahno a kal z iných povodňou postihnutých oblastí priniesli.
Majitelia studní hneď po opadnutí vody by mali vyčerpať všetku vodu a zanesené studne dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať. Vhodný je hociktorý osvedčený dezinfekčný prostriedok obsahujúci chlór, ktorý sa dá bežne kúpiť aj v drogérii.
Štátny zdravotný ústav v Bratislave na požiadanie starostov zatopených bratislavských mestských častí a obcí v slovenskom povodí Dunaja urobí rozbor kvality vody z týchto studní zadarmo.
"Nebudeme od ľudí požadovať peniaze. Boli dosť poškodení povodňou," povedala dnes Eva Haladová, riaditeľka Štátneho zdravotného ústavu v Bratislave.
Z potravín, ktoré boli zaplavené vodou, sa podľa odborníkov dajú bez rizika konzumovať iba tie, ktoré chránil sklený obal alebo neporušená fólia.
Ostatné - počas povodne poškodené potraviny - treba vyhodiť do kontajnerov alebo odviezť do spaľovne. Do kafilérie treba odviezť všetky uhynuté zvieratá a ryby.
Rodičia by aj v týchto hektických chvíľach mali vedieť, kde sú ich deti. Nemali by sa hrať na miestach, kde záchranári a obyvatelia obcí sústreďujú odpad z povodne. Okrem rizika infekčnej žltačky typu A môžu z nečistôt, ktoré sú v bahne a iných povodňových nánosoch dostať nejakú kožnú chorobu alebo alergiu.
"Všetko, čo sa dostalo do kontaktu s povodňovou vodou, treba dôkladne očistiť, vysušiť a vydezinfikovať. Aj vnútorné omietky, šatstvo, obuv, koberce, nábytok, interiéry áut," uviedla Eva Haladová.
Vonkajšie omietky podľa nej netreba dezinfikovať. Bahno a kal na nich stačí dôkladne umyť prúdom čistej vody. "Premočené fasády vysuší slnko, zmyje neskorší dážď. Netreba chlórom ešte viac zaťažovať životné prostredie."
*šž rč
NNNN