Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
Vláda Smeru chce dať väčšiu váhu bakalárskym diplomom.
BRATISLAVA. Ak sa vyštudovaný učiteľ zamestná ako tlmočník, štát zoberie časť peňazí gymnáziu, ktoré absolvoval. Takúto zmenu financovania stredných škôl avizuje minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru.
Na štátny príspevok chce siahnuť, pretože si absolvent pedagogickej fakulty nenašiel prácu v odbore, z ktorého dostal vysokoškolský diplom.
Aká časť príspevku má byť naviazaná na nové kritérium, Čaplovič v piatok povedať nevedel. „Dáme si to namerať odborníkom.“ V súčasnosti štát posiela na jedného gymnazistu zhruba 1400 eur ročne.
„Nie je možné, aby sa mi rektori sťažovali, že k nim prichádzajú absolventi gymnázií, ktorí majú schopnosti deviatakov zo základných škôl,“ hovorí minister.
Trestajú ich za iných
Šéf Asociácie štátnych gymnázií Pavel Sadloň upozorňuje, že gymnáziá by boli neprávom trestané aj za nedostatočnú kvalitu vysokých škôl, ktorú ovplyvniť nedokážu.
„Je nesprávne myslieť si, že ak sa vysokoškolsky vzdelaný človek nezamestná na vhodnej pozícii, môže za to jedine gymnázium,“ povedal Sadloň. „Alebo sme presvedčení, že za všetko môžu iba gymnáziá?“
Ak gymnazisti po dokončení univerzity ostanú bez roboty, podľa Čaploviča to dokazuje, že „gymnázium veľmi zle pripravovalo svojich študentov“.
Štatistiky, kde robia vysokoškolsky vzdelaní gymnazisti, dnes neexistujú. Aká je adekvátna práca pre gymnazistu, ktorý nejde na vysokú, Čaplovič neprezradil.
„Všetci idú na vysokú školu. Kam idú? Do Tesca predávať?“ pýtal sa Čaplovič.
Úrady práce koncom februára evidovali okolo 2500 absolventov gymnázií.
Novinka by sa dotkla aj stredných odborných škôl. Peniaze by im nový minister škrtal, ak by sa napríklad vyučený murár zamestnal ako maliar.
Matematiku neodpustí
Čaplovič tvrdí, že aj keď sa do vládneho programu nedostalo zavedenie povinnej maturity z matematiky, presadí ju. Nespresnil však, kedy tak urobí.
„Je to moja priorita. Skončil som históriu a archeológiu, zmaturoval som z matematiky a neuškodilo mi to. Získal som logické a racionálne myslenie, pomohlo mi to v živote. A takto to pomôže každému. Liberalizmus je v tomto prípade bohapustý a znekvalitňuje naše vzdelávanie,“ odôvodnil svoj zámer.
„Nie sme všetci rovnakí. Mala by ostať sloboda vo výbere, hoci nespochybňujem, že matematika je dôležitá,“ vraví riaditeľka Gymnázia na Vazovovej ulici v Bratislave Gabriela Dorňáková.
Pre maturantov bola matematika povinná do roku 1989.
Výučbu matematiky a prírodovedných predmetov Čaplovič posilní aj na základných školách.
Trvá aj na zavedení kritéria, aby gymnáziá smeli prijímať len žiakov, ktorí na základnej škole nemali na vysvedčeniach horší priemer známok ako 1,5.
Na vysokých školách chystá zatraktívniť bakalárske diplomy.
„Dám im vyššiu váhu.“ Ako presvedčí firmy, aby im bakalári postačovali, nekonkretizoval.

Beata
Balogová
