Východisko v probléme preplnených väzníc vidí Robert Fico vo využívaní alternatívnych trestov.
BRATISLAVA.
"Ďalších 1700 čaká na nástup do výkonu trestu odňatia slobody," poznamenal po dnešnom rokovaní vlády s tým, že keby k tomu prišlo, tak skolabuje celý väzenský systém.
"Musíme nájsť iné formy, ako riešiť tento tlak, ktorý vzniká v slovenských väzniciach," dodal.
Východisko vidí vo využívaní alternatívnych trestov pre tých, ktorí nemusia ísť za každú cenu do väzenia. "Za vládu musím vyhlásiť, že peniaze na nové väznice naozaj nemáme," podčiarkol.
V minuloročnej koncepcii väzenstva sa však konštatovalo, že z hľadiska snahy o zníženie počtov väznených osôb alternatívne tresty domáceho väzenia a povinnej práce, ktorých použitie umožňuje Trestný zákon, nepriniesli v praxi očakávaný efekt.
Premiér upozornil na fakt, že štát vynakladá ročne na jedného väzňa okolo 12.990 eur.
"Takúto sumu často nezarábajú ani ľudia, ktorí chodia do práce. Strojíme pred jednou úlohou - buď budem stavať nové väznice, alebo vymyslíme niečo iné. Ja som za to, aby sme vymysleli niečo iné," avizoval.
O možnosti zavedenia elektronicky monitorovacích domácich väzení nechcel špekulovať, keďže to je podľa neho výsostne profesionálna téma pre ministra spravodlivosti.
"Sú to časté a známe trendy v Európe a vo svete, ale aj veľmi drahé," podčiarkol. Od polovice 80. rokov minulého storočia sa elektronické puto na nohu a s tým spojené "domáce väzenie" používa v Severnej Amerike a Austrálii, od polovice 90. rokov postupne aj v Európe.
Zbor väzenskej a justičnej stráže v roku 2011 pripravoval návrh zákona o výkone trestu domáceho väzenia, v ktorom by bola rozšírená jeho kompetencia o vybudovanie a zavedenie do praxe technického systému elektronickej kontroly výkonu uvedeného trestu.
V tejto súvislosti bol do vybraných európskych krajín zaslaný dotazník zameraný na legislatívnu úpravu inštitútu domáceho väzenia.
Lipšic: Alternatívne tresty môžu nahradiť neefektívne podmienečné
Podľa Lipšica majú alternatívne tresty primárne inú úlohu, než odbremeňovať preplnené väznice.
BRATISLAVA. Alternatívne tresty nie sú ani tak riešením nedostačujúcich kapacít slovenských väzníc, ako skôr vhodnou alternatívou k neefektívnym podmienečným trestom udeľovaným v prípade spáchania menej závažných trestných činov. Pre TASR to v reakcii na vyhlásenia premiéra Roberta Fica povedal exminister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
"Myslím si, že preplnené až tak dramaticky nie sú. Je tam určitý nadstav, ale zďaleka to nie je dramatické. Boli pripravené projekty, ktoré by mali zvýšiť kapacitu existujúcich väzníc. Samozrejme, že aj väznice niečo stoja, ale alternatívou je, že budeme mať v uliciach nebezpečných páchateľov," vyhlásil Lipšic.
Podľa Lipšica však majú alternatívne tresty primárne inú úlohu, než odbremeňovať preplnené väznice.
"V prípade menej závažných trestných činov dnes súdy ukladajú väčšinou podmienečné tresty. Áno, tie majú veľmi malý efekt a treba ich nahradiť efektívnejšími alternatívnymi trestami. Ale nahrádzať nepodmienečné tresty, čo sú páchatelia závažných zločinov, tým, že bude niekto na slobode, považujem za ohrozenie bezpečnosti ľudí na Slovensku," vyhlásil Lipšic.
Dodal, že v dôsledku sprísňovania trestov za závažné trestné činy, ktoré sa začalo v roku 2003, počet týchto činov na Slovensku postupne klesá. "Vďaka vyšším trestným sankciám za násilné delikty a za recidívu máme od roku 2002 na Slovensku 50 percent násilnej kriminality, ktorá každoročne klesá práve preto, že sú páchatelia násilných trestných činov a recidivisti dlhšie vo väzení," podčiarkol Lipšic.
TASR